Ericsson fyrer 5.000 - usikkerhed om danske job

Trods pæne regnskabstal og overskud på 3,2 milliarder kroner, afskediger Ericsson 5.000 ansatte på verdensplan. Situationen i danske Ericsson er endnu ukendt.

Artikel top billede

Det er for tidligt at kommentere på, om der kommer danske fyringer, oplyser administrerende direktør i Ericsson Danmark, Lars Tofft.

Selv om televirksomheden Ericsson i dag har præsenteret sit regnskab, der viser et overskud på 3,2 milliarder kroner i fjerde kvartal fyrer virksomheden 5.000 ansatte på globalt plan.

1.000 bliver afskediget i Sverige, skriver Dagens Nyheter, mens situationen for de godt 400 ansatte i den danske afdeling af Ericsson ikke er kendt endnu.

"Det er for tidligt at kommentere på endnu," siger administrerende direktør i Ericsson Danmark, Lars Tofft, til Computerworld.

Han forklarer, at tallene kun lige er blevet kendte, og at puljetallene nu skal arbejdes ned i detaljerne.

"Vi bliver allesammen briefet senere i dag. Man regner ud, hvor mange penge, der skal spares, og hvor mange mennesker, det drejer sig om," siger han.

Lars Tofft kan ikke sætte præcis tid på, hvornår han kan fortælle om konsekvenserne for de danske ansatte.

"Vi monitorerer situationen. Men det er er nok ikke noget, der bliver udarbejdet i dag," siger han

2009 er usikker

I Ericsson-regnskabet er der over tre gange højere omstruktureringsomkostninger end forventet, og de tilsvarende udgifter i 2009 forventes nu at blive op til 5,7 milliarder kroner.

De 5.000 fyringer skyldes generel usikkerhed om, hvad 2009 bringer, mener Lars Tofft

"Mange har det svært i markedet lige nu, og vi har meget svært ved at forudsige, hvad 2009 bringer. Derfor må vi tilpasse vores omkostninger til en situation, hvor vi ikke ved, hvad der sker. Det er vel den bedste måde at udtrykke det på," siger han.

Computerworld følger op på udviklingen, når Ericsson Danmark er blevet orienteret af koncernledelsen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S