Ericsson fyrer 5.000 - usikkerhed om danske job

Trods pæne regnskabstal og overskud på 3,2 milliarder kroner, afskediger Ericsson 5.000 ansatte på verdensplan. Situationen i danske Ericsson er endnu ukendt.

Artikel top billede

Det er for tidligt at kommentere på, om der kommer danske fyringer, oplyser administrerende direktør i Ericsson Danmark, Lars Tofft.

Selv om televirksomheden Ericsson i dag har præsenteret sit regnskab, der viser et overskud på 3,2 milliarder kroner i fjerde kvartal fyrer virksomheden 5.000 ansatte på globalt plan.

1.000 bliver afskediget i Sverige, skriver Dagens Nyheter, mens situationen for de godt 400 ansatte i den danske afdeling af Ericsson ikke er kendt endnu.

"Det er for tidligt at kommentere på endnu," siger administrerende direktør i Ericsson Danmark, Lars Tofft, til Computerworld.

Han forklarer, at tallene kun lige er blevet kendte, og at puljetallene nu skal arbejdes ned i detaljerne.

"Vi bliver allesammen briefet senere i dag. Man regner ud, hvor mange penge, der skal spares, og hvor mange mennesker, det drejer sig om," siger han.

Lars Tofft kan ikke sætte præcis tid på, hvornår han kan fortælle om konsekvenserne for de danske ansatte.

"Vi monitorerer situationen. Men det er er nok ikke noget, der bliver udarbejdet i dag," siger han

2009 er usikker

I Ericsson-regnskabet er der over tre gange højere omstruktureringsomkostninger end forventet, og de tilsvarende udgifter i 2009 forventes nu at blive op til 5,7 milliarder kroner.

De 5.000 fyringer skyldes generel usikkerhed om, hvad 2009 bringer, mener Lars Tofft

"Mange har det svært i markedet lige nu, og vi har meget svært ved at forudsige, hvad 2009 bringer. Derfor må vi tilpasse vores omkostninger til en situation, hvor vi ikke ved, hvad der sker. Det er vel den bedste måde at udtrykke det på," siger han.

Computerworld følger op på udviklingen, når Ericsson Danmark er blevet orienteret af koncernledelsen.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S