Ericsson fyrer 5.000 - usikkerhed om danske job

Trods pæne regnskabstal og overskud på 3,2 milliarder kroner, afskediger Ericsson 5.000 ansatte på verdensplan. Situationen i danske Ericsson er endnu ukendt.

Artikel top billede

Det er for tidligt at kommentere på, om der kommer danske fyringer, oplyser administrerende direktør i Ericsson Danmark, Lars Tofft.

Selv om televirksomheden Ericsson i dag har præsenteret sit regnskab, der viser et overskud på 3,2 milliarder kroner i fjerde kvartal fyrer virksomheden 5.000 ansatte på globalt plan.

1.000 bliver afskediget i Sverige, skriver Dagens Nyheter, mens situationen for de godt 400 ansatte i den danske afdeling af Ericsson ikke er kendt endnu.

"Det er for tidligt at kommentere på endnu," siger administrerende direktør i Ericsson Danmark, Lars Tofft, til Computerworld.

Han forklarer, at tallene kun lige er blevet kendte, og at puljetallene nu skal arbejdes ned i detaljerne.

"Vi bliver allesammen briefet senere i dag. Man regner ud, hvor mange penge, der skal spares, og hvor mange mennesker, det drejer sig om," siger han.

Lars Tofft kan ikke sætte præcis tid på, hvornår han kan fortælle om konsekvenserne for de danske ansatte.

"Vi monitorerer situationen. Men det er er nok ikke noget, der bliver udarbejdet i dag," siger han

2009 er usikker

I Ericsson-regnskabet er der over tre gange højere omstruktureringsomkostninger end forventet, og de tilsvarende udgifter i 2009 forventes nu at blive op til 5,7 milliarder kroner.

De 5.000 fyringer skyldes generel usikkerhed om, hvad 2009 bringer, mener Lars Tofft

"Mange har det svært i markedet lige nu, og vi har meget svært ved at forudsige, hvad 2009 bringer. Derfor må vi tilpasse vores omkostninger til en situation, hvor vi ikke ved, hvad der sker. Det er vel den bedste måde at udtrykke det på," siger han.

Computerworld følger op på udviklingen, når Ericsson Danmark er blevet orienteret af koncernledelsen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S