Ericsson fyrer 5.000 - usikkerhed om danske job

Trods pæne regnskabstal og overskud på 3,2 milliarder kroner, afskediger Ericsson 5.000 ansatte på verdensplan. Situationen i danske Ericsson er endnu ukendt.

Artikel top billede

Det er for tidligt at kommentere på, om der kommer danske fyringer, oplyser administrerende direktør i Ericsson Danmark, Lars Tofft.

Selv om televirksomheden Ericsson i dag har præsenteret sit regnskab, der viser et overskud på 3,2 milliarder kroner i fjerde kvartal fyrer virksomheden 5.000 ansatte på globalt plan.

1.000 bliver afskediget i Sverige, skriver Dagens Nyheter, mens situationen for de godt 400 ansatte i den danske afdeling af Ericsson ikke er kendt endnu.

"Det er for tidligt at kommentere på endnu," siger administrerende direktør i Ericsson Danmark, Lars Tofft, til Computerworld.

Han forklarer, at tallene kun lige er blevet kendte, og at puljetallene nu skal arbejdes ned i detaljerne.

"Vi bliver allesammen briefet senere i dag. Man regner ud, hvor mange penge, der skal spares, og hvor mange mennesker, det drejer sig om," siger han.

Lars Tofft kan ikke sætte præcis tid på, hvornår han kan fortælle om konsekvenserne for de danske ansatte.

"Vi monitorerer situationen. Men det er er nok ikke noget, der bliver udarbejdet i dag," siger han

2009 er usikker

I Ericsson-regnskabet er der over tre gange højere omstruktureringsomkostninger end forventet, og de tilsvarende udgifter i 2009 forventes nu at blive op til 5,7 milliarder kroner.

De 5.000 fyringer skyldes generel usikkerhed om, hvad 2009 bringer, mener Lars Tofft

"Mange har det svært i markedet lige nu, og vi har meget svært ved at forudsige, hvad 2009 bringer. Derfor må vi tilpasse vores omkostninger til en situation, hvor vi ikke ved, hvad der sker. Det er vel den bedste måde at udtrykke det på," siger han.

Computerworld følger op på udviklingen, når Ericsson Danmark er blevet orienteret af koncernledelsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen