Bush køber domæne tilbage for 200.000 kroner

En heldig amerikanske web-udvikler tjente 200.000 kroner på at sælge et domænenavn tilbage til afgående præsident George W. Bush.

Artikel top billede

Nogle gange har man lov at være heldig.

Det var den amerikanske webudvikler George Huger, da han for to år siden registrede et domænenavn, der angiveligt på grund af en fejl var blevet ledigt.

Retten til domænet www.georgew-bushlibrary.com (uden bindestreg - den er kun indsat af hensyn til Computerworlds ombrydning) kostede ham fem dollars. Så var det ellers bare om at sætte sig tilbage og vente, vel vidende, at der efter amerikansk tradition altid oprettes et præsidentbibliotek, der indeholder dokumenter fra den afgåede præsidents embedsperiode

Og bingo. Nu er de fem dollars vekslet til 35.000 dollars eller godt 200.000 kroner, for domænenavnet er blevet solgt, oplyser George Huger ifølge flere amerikanske medier.

Domænenavnet er blevet købt af virksomheden Yuma Solutions, som blandt andet står for the Bush Library Foundations internetaktivieter.

Det er dog ikke lykkedes at få bekræftet salgsbeløbet hos Yuma Solutions.

Bare til orientering er BarackObamaLibrary.com allerede snuppet.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job