Bush køber domæne tilbage for 200.000 kroner

En heldig amerikanske web-udvikler tjente 200.000 kroner på at sælge et domænenavn tilbage til afgående præsident George W. Bush.

Artikel top billede

Nogle gange har man lov at være heldig.

Det var den amerikanske webudvikler George Huger, da han for to år siden registrede et domænenavn, der angiveligt på grund af en fejl var blevet ledigt.

Retten til domænet www.georgew-bushlibrary.com (uden bindestreg - den er kun indsat af hensyn til Computerworlds ombrydning) kostede ham fem dollars. Så var det ellers bare om at sætte sig tilbage og vente, vel vidende, at der efter amerikansk tradition altid oprettes et præsidentbibliotek, der indeholder dokumenter fra den afgåede præsidents embedsperiode

Og bingo. Nu er de fem dollars vekslet til 35.000 dollars eller godt 200.000 kroner, for domænenavnet er blevet solgt, oplyser George Huger ifølge flere amerikanske medier.

Domænenavnet er blevet købt af virksomheden Yuma Solutions, som blandt andet står for the Bush Library Foundations internetaktivieter.

Det er dog ikke lykkedes at få bekræftet salgsbeløbet hos Yuma Solutions.

Bare til orientering er BarackObamaLibrary.com allerede snuppet.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos