Nu skal landets bedste e-butik findes

Deadline nærmer sig for at indstille virksomheder til E-Handelsprisen 2009, der som noget nyt har særligt fokus på de små butikker på nettet.

Artikel top billede

Har du en af Danmarks bedste butikker på internettet? Så er det ved at være sidste frist for at indstille den til en af årets E-Handelspriser.

Sidste tilmeldingsfrist er 6. februar.

Som noget nyt har priskomiteen særligt fokus på den underskov af små virksomheder, der har åbnet netbutikker de senere år.

I flere af kategorierne er der derfor en pris til både de små virksomheder med færre end 10 ansatte og de noget større selskaber.

"Vi vil gerne sikre os, at de små butikker kommer frem og bliver set af os, så vi kan hylde dem, der gør det godt," siger Morten Kamper, der er direktør i Foreningen for Distance- og Internethandel (FDIH), der står bag uddelingen af E-Handelsprisen.

Sådan gør de gode i 2009

I 2009 er den gode butik på nettet kendetegnet ved, at den tilpasser sig til den enkelte besøgende.

Der er ingen grund til at spilde reklameplads på et produkt, som kunden aldrig kunne finde på at købe. Butikkerne skal med andre ord blive intelligente.

"Det kræver målinger, kendskab til kunderne og Business Intelligence," siger Morten Kamper.

Et oplagt fokusområde er at indføre et ratingsystem, som det blandt andet er kendt fra gigantsuccesen Amazon.com, der viser hvilke lignende produkter, som det du kigger på netop nu, andre købere har lagt i indkøbskurven.

Her står danske netbutikker med et begrænset kundegrundlag dog over for en udfordring.

"Det kan være svært for en dansk netbutik, der er 100 procent baseret på danske kunder, at skabe volumen nok, til at du kan få en pålidelig rating," siger han.

Brugerne bestemmer

Det er niende gang, at E-Handelsprisen bliver uddelt, og i år er der ni hovedkonkurrencer og tre specialpriser.

Blandt disse er 'Brugerprisen', der belønner internetbrugernes favoritsider på nettet. Og her behøver der ikke være tale om en butik.

Sidste år stemte 42.000 på brugerprisen, der gik til DTF travel, der også vandt prisen året før.

Indtil videre har 17.547 danskere stemt på sider, og som det fremgår af boksen til højre, er DTF travel i skrivende stund ikke med i opløbet.

Det er i stedet gamle kendinge af E-Handelsprisen. Blandt andre fast-food-portalen Just-eat.dk, der sidste år vandt købmandsprisen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,