DTF Travel driver site som en avisredaktion

E-handelsprisen: DTF Travel var brugernes darling, da e-handelspriserne blev uddelt. Der skal ske noget nyt på sitet hver dag, lyder det fra virksomhedens onlinedirektør, Morten Brøndal Mörck.

Dagen på DTF Travel starter med et redaktionsmøde.

DTF Travel er ellers ikke et nyhedsmedie, men er forhandler af kør-selv-rejser.

"Vi kigger på vores indhold. Hvordan passer det med den dag, den uge og den højtid, vi er tæt på? Der skal ske noget dagligt," siger Morten Brøndal Mörck, onlinedirektør for DTF Travel.

Skal ikke vente på kataloget

Også tilbuddene er som regel "nyheder".

En del af DTF Travels koncept er, at selskabet sælger billige overnatninger på hoteller og i hytter, der oplever et pludseligt fald i antallet af kunder.

"Vi kan lægge et tilbud på samme dag eller dagen efter, vi har aftalen. Vi behøver ikke vente på en katalogproduktion," siger Morten Brøndal Mörck.

Og blandingen af slagtilbud og megen aktivitet tiltaler åbenbart kunderne.

35.000 danskere har stemt på deres yndlingssite på nettet, og flest stemte på DTF Travel.

Måske web 2.0 senere

Direktøren mener, at en del af sejren skyldes dialog med brugerne, selvom det foregår gennem surveys og mails.

Sitet blev relanceret i december, og alligevel er der ikke mange web 2.0-elementer på det.

"Vi har overvejet det, og der er fordele og ulemper. Men vi kigger på, hvad andre forsøger, og hvad de får succes med," siger Morten Brøndal Mörck.

DTF Travel er en ægte e-handelsvirksomhed. Det sælger langt de fleste rejser over internettet og har haft fordelen af, at de fleste af dets brugere aldrig har kendt andet.

Virksomheden er 15 år gammel og er derfor vokset sideløbende med internettet.

Rettelse: Onlinedirektør Morten Brøndal Mörck var ved en fejl blevet til administrerende direktør Morten Grøndal Mörck. Fejlen er nu rettet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland