DTF Travel driver site som en avisredaktion

E-handelsprisen: DTF Travel var brugernes darling, da e-handelspriserne blev uddelt. Der skal ske noget nyt på sitet hver dag, lyder det fra virksomhedens onlinedirektør, Morten Brøndal Mörck.

Dagen på DTF Travel starter med et redaktionsmøde.

DTF Travel er ellers ikke et nyhedsmedie, men er forhandler af kør-selv-rejser.

"Vi kigger på vores indhold. Hvordan passer det med den dag, den uge og den højtid, vi er tæt på? Der skal ske noget dagligt," siger Morten Brøndal Mörck, onlinedirektør for DTF Travel.

Skal ikke vente på kataloget

Også tilbuddene er som regel "nyheder".

En del af DTF Travels koncept er, at selskabet sælger billige overnatninger på hoteller og i hytter, der oplever et pludseligt fald i antallet af kunder.

"Vi kan lægge et tilbud på samme dag eller dagen efter, vi har aftalen. Vi behøver ikke vente på en katalogproduktion," siger Morten Brøndal Mörck.

Og blandingen af slagtilbud og megen aktivitet tiltaler åbenbart kunderne.

35.000 danskere har stemt på deres yndlingssite på nettet, og flest stemte på DTF Travel.

Måske web 2.0 senere

Direktøren mener, at en del af sejren skyldes dialog med brugerne, selvom det foregår gennem surveys og mails.

Sitet blev relanceret i december, og alligevel er der ikke mange web 2.0-elementer på det.

"Vi har overvejet det, og der er fordele og ulemper. Men vi kigger på, hvad andre forsøger, og hvad de får succes med," siger Morten Brøndal Mörck.

DTF Travel er en ægte e-handelsvirksomhed. Det sælger langt de fleste rejser over internettet og har haft fordelen af, at de fleste af dets brugere aldrig har kendt andet.

Virksomheden er 15 år gammel og er derfor vokset sideløbende med internettet.

Rettelse: Onlinedirektør Morten Brøndal Mörck var ved en fejl blevet til administrerende direktør Morten Grøndal Mörck. Fejlen er nu rettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S