Kan Henrik Poulsen få TDC til at vokse?

ComputerViews: Topchef Henrik Poulsen præsenterer i formiddag sit første TDC-årsregnskab. Bestyrelsesformand Vagn Sørensen forventer på længere sigt vækst, men er det realistisk?

Artikel top billede

Henrik Poulsen tiltrådte i november som ny topchef i TDC, og meldingen fra bestyrelsen var klar: Vækst. Foto: Jørgen True/TDC

ComputerViews: "På længere sigt er vi simpelthen nødt til at få vækst i omsætningen. Derfor synes vi, tiden er inde til et skifte."

Det var ordene fra TDC's bestyrelsesformand, Vagn Sørensen, til Computerworld, da Henrik Poulsen blev præsenteret som ny administrerende direktør og koncernchef i november sidste år.

Knap så bombastisk var den ny topchef selv, men alligevel lagde han op til fremgang i omsætningen.

"Min opgave adskiller sig fra Jens Alders ved, at han har gjort virksomheden mere fokuseret og mere effektiv. Det skal jeg fortsætte med, men jeg skal styrke fokus på toplinjen," sagde Henrik Poulsen dengang til Computerworld.

Modigt udspil fra de to

Kommentarerne fra Vagn Sørensen og Henrik Poulsen er begge meget modige i et dansk telemarked, som er ramt af tilbagegang på TDC's kerneområde, fastnettelefonien. Det seneste kvartalsregnskab fra TDC viste, at antallet af fastnetkunder faldt med næsten 10 procent på et år.

Dertil kommer stagnation på det danske ADSL- og mobilmarked. Det er kun inden for det mobile bredbånd, at vi ser markante vækstrater. Og her halter TDC efter, viser den seneste opgørelse fra IT- og Telelestyrelsen.

I første halvår af 2008 sad TDC på lidt under ni procent af det mobile bredbåndsmarked. Det giver Danmarks største teleselskab en plads som nummer fire efter 3, Sonofon og Telia.

TDC har derfor ikke råd til, at antallet af fastnetkunder rasler for hurtigt ned. Det ved TDC godt.

Derfor præsenterede selskabet i sidste måned sin nye HomeTrio-pakke. En løsning, hvor kunden får internet, tv og telefoni igennem bredbåndsforbindelsen.

Det vil måske give TDC muligheden for at fastholde nogle af de fastnetkunder, som ellers ville skrotte hjemmetelefonen.

Fastholdelse er et nøgleord

I det hele taget hedder nøgleordet hos TDC 'fastholdelse'.

Konkurrencen på det danske bredbåndsmarked er intens, og priserne per megabit falder drastisk.

Hvis TDC vil fastholde kunderne uden at dumpe priserne i samme tempo som konkurrenterne, må TDC tænke kreativt. Og det var, hvad TDC gjorde, da selskabet sidste år lancerede musiktjenesten PLAY.

Men igen er der ligesom med HomeTrio fokus på at fastholde kunder, og når kunderne er på et marked, hvor priserne er faldende, vil det i den sidste ende betyde faldende omsætning.

Dertil kommer elselskaberne, som buldrer ind på det danske bredbåndsmarked med milliard-investeringer.

I sådan et dansk telemarked er det derfor svært at få øje på det sted, hvor virksomheden skal finde de kunder, der skal sikre TDC vækst.

Det gælder især, hvis TDC ikke formår at få en stor fod inden for på det marked, der som det eneste er i vækst; det mobile bredbånd.

Set i det lys må missionen for Henrik Poulsen være at minimere faldet af fastnetkunder, mens markedet for mobilt bredbånd skal erobres. Det må i hvert fald være missionen, hvis den ny topchef skal leve op til sin bestyrelsesformands forventninger: Vækst.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job