Mozilla-mobiltelefon på tegnebrættet

It-selskabet Mozilla og Yanko Design har slået pjalterne sammen og er i gang med at skitsere, hvordan en kommende Mozilla-mobil skal se ud.

Artikel top billede

Open source-selskabet Mozilla kan muligvis være i gang med at entrere mobilmarkedet med en mobiltelefon designet af Yanko Design.

Firefox-faderen har i samarbejde med designselskabet lagt en video ud på sin hjemmeside for eksperimenter, hvor nysgerrige sjæle kan se, hvordan Firefox-browseren kan bruges på en mobiltelefon.

"Vi arbejder med alle de ting, som man normalt gerne vil gøre på en mobiltelefon, men som er besværlige for slutbrugerne at gøre, fordi det er svært at skrive på en mobiltelefon," forklarer Aza Raskin i videoen på Mozilla Labs hjemmeside.

Tastatur med OLED-skærme

I videoen kan nysgerrige mobil-surfere også få en grundigere indsigt i, hvilke funktioner Mozilla og Yanko Design arbejder med i den måske kommende mobiltelefon.

Derudover har Yanko Design oprettet en særskilt hjemmeside, hvor man kan se flere forskellige udkast til Mozilla-telefonens design udarbejdet af Yankos industri-designer Billy May.

Indtil videre består konceptmodellens taster af små OLED-skærme, så brugerne kan ændre funktionerne for hver tast.

Kommer måske aldrig i hånden på dig

Mobiltelefonen er stadig kun på konceptstadiet, og der er endnu ikke ingen planlagte lanceringsdatoer for en eventuel telefon.

Mozilla er allerede i gang med at udvikle en mobilbrowser, der går under navnet Fennec.

I spidsen for det projekt står danske Christian Sejersen.

"Ved at bygge på Firefox-skelettet kan man bruge den mobile udgave til alle de samme sider, som pc-udgaven giver adgang til. Det betyder desuden, at sikkerhedsniveauet er det samme og så understøttes alle de tillægsprogrammer, man kender fra Firefox," fortalte Christian Sejersen til Computerworld i oktober.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura