Mozilla-mobiltelefon på tegnebrættet

It-selskabet Mozilla og Yanko Design har slået pjalterne sammen og er i gang med at skitsere, hvordan en kommende Mozilla-mobil skal se ud.

Artikel top billede

Open source-selskabet Mozilla kan muligvis være i gang med at entrere mobilmarkedet med en mobiltelefon designet af Yanko Design.

Firefox-faderen har i samarbejde med designselskabet lagt en video ud på sin hjemmeside for eksperimenter, hvor nysgerrige sjæle kan se, hvordan Firefox-browseren kan bruges på en mobiltelefon.

"Vi arbejder med alle de ting, som man normalt gerne vil gøre på en mobiltelefon, men som er besværlige for slutbrugerne at gøre, fordi det er svært at skrive på en mobiltelefon," forklarer Aza Raskin i videoen på Mozilla Labs hjemmeside.

Tastatur med OLED-skærme

I videoen kan nysgerrige mobil-surfere også få en grundigere indsigt i, hvilke funktioner Mozilla og Yanko Design arbejder med i den måske kommende mobiltelefon.

Derudover har Yanko Design oprettet en særskilt hjemmeside, hvor man kan se flere forskellige udkast til Mozilla-telefonens design udarbejdet af Yankos industri-designer Billy May.

Indtil videre består konceptmodellens taster af små OLED-skærme, så brugerne kan ændre funktionerne for hver tast.

Kommer måske aldrig i hånden på dig

Mobiltelefonen er stadig kun på konceptstadiet, og der er endnu ikke ingen planlagte lanceringsdatoer for en eventuel telefon.

Mozilla er allerede i gang med at udvikle en mobilbrowser, der går under navnet Fennec.

I spidsen for det projekt står danske Christian Sejersen.

"Ved at bygge på Firefox-skelettet kan man bruge den mobile udgave til alle de samme sider, som pc-udgaven giver adgang til. Det betyder desuden, at sikkerhedsniveauet er det samme og så understøttes alle de tillægsprogrammer, man kender fra Firefox," fortalte Christian Sejersen til Computerworld i oktober.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S