Analytiker: iTV er det eneste logiske skridt for Apple

Et fjernsyn, der kombinerer musik, digitalt tv og download af film med din private filmsamling og dit digitale fotoalbum samt internettjenester kan blive Apples næste træk inden for forbruger-elektronik.

Artikel top billede

Mon Apple vil følge iPod- og iPhone-succeserne op med at fremtrylle et muti-tv? Tegning: Lene Sekjær

Computerworld News Service: Ifølge analytiker Gene Munster fra det internationale investeringsfirma Piper Jaffrey vil introduktionen af et fjernsyn fra Apple være "det eneste logiske skridt" efter succesen med iPod og iPhone.

Apple, antyder Gene Munster, er langsomt ved at bevæge sig bort fra virksomhedens rødder i den traditionelle produktion af computere til at blive synonym med forbruger-elektronik og livsstils-gadgets.

"Apples fantastiske evne til at skabe produkter af uovertruffen brugervenlighed kan revolutionere fjernsynet ligesom iPhone ændrede mobilmarkedet," mener Gene Munster.

Analytikeren hævder, at Apples aftale fra sidste måned på 2,9 milliarder kroner med Sydkoreas LG Display om levering af paneler er bevis på, at der er forandringer i luften.

I januar meddelte LG Display til den sydkoreanske børs, Korea Exchange, at LG Display har indgået en langsigtet aftale om at levere en betragtelig mængde LCD'er til Apple på trods af den urolige situation i forhold til udenlandsk kapital-indstrømning i den globale økonomiske recession.

Mange spekulationer

Med henvisning til kommentarer fra sidste sommer af Apples økonomidirektør Peter Oppenheimer, påpeger Gene Munster, at Apple har sagt, at virksomheden vil bevæge sig ind på et nyt marked, hvor den vil 'løse et problem for forbrugerne."

"Vi har en fremtidig produkttransition, som jeg ikke kan diskutere med jer i dag," sagde Peter Oppenheimer til analytikere i juli.

Derefter lød spekulationerne, at der måske var nye iMacs, iPods eller selv mini-tablet-pc'er på vej fra Apple.

Peter Oppenheimer tilføjede dog, at omkostningerne ved at udvikle det ny produkt var "en af årsagerne til, at Apples bruttofortjeneste løbende har været nedadgående."

Tiden vil vise, om Gene Munster har fat i den lange ende, eller om vurdering er ren spekulation.

Apple afviser at kommentere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S