Specialister i høj kurs på konsulentmarkedet

Opgaverne er færre, lønningerne lavere og vil man som konsulent undgå arbejdsløshed, er specialisering vejen frem på et presset konsulentmarked.

Artikel top billede

Lavkonjunkturen stikker sit grimme fjæs frem både her og på den anden side af Øresund, og konsulenterne presses hårdt både på den danske og den svenske side af sundet.

For at komme gennem lavkonjunkturen med skindet på næsen eller måske ligefrem fast arbejde anbefaler eksperterne, at konsulenterne specialiserer sig.

I høj kurs er konsulenter med speciale i systemudvikling, senior projektledere og specialister i mobile tjenester. Derimod ser det sortere ud for 'generalister' og test-konsulenter.

Uklar krystalkugle

Flere af de svenske konsulenthuse som Know IT og HiQ havde et forrygende godt 2008, men nu vover de færreste at se længere end et par måneder frem og frygter både pres på lønningerne og færre opgaver at kæmpe om.

"Udsigten er ikke sort, men uklar. I en højkonjunktur kan det være svært at sige, hvordan virksomheden har det om to-tre måneder. Nu er det maksimalt to måneder frem, man kan se," siger Per Agelli, administrerende direktør, Connecta, til idg.se.

Det indtryk bekræfter andre af topcheferne for de svenske konsulenthuse.

Know IT's Anders Nilsson vover ikke at se længere frem end til første kvartal. HiQ's Lars Stugemo tror, at der venter et strengt første halvår, men at andet halvår "meget ved kan blive bedre." Tietos Hannu ser udsigten for 2009 som "præget af usikkerhed, mens Anders Eriksson, administrerende direktør for Softronics vægrer sig ved overhovedet at komme med en prognose:

"Det kan du glemme alt om. Den, som kommer med en forudsigelse i dag, må være clairvoyant eller uforbederlig optimist. Det er historiske lavkonjunktur-signaler derude."

Prisen skal ned

At 2008 blev afsluttet med et tydeligt pres på priserne, bekræfter samtlige kilder i branchen, som idg.se har talt med. Årets sidste kvartal var slemt, og mange store kunder krævede reducerede omkostninger. Ifølge idg.se skal priserne være blevet trykket med mellem fem og 10 procent.

"Nu virker det som om vi har nået bunden. Man når en grænse, hvor kvaliteten kompromitteres. Og kan vi ikke garantere kvaliteten, bliver der ikke leveret noget," siger Patrik Boman fra Cybercom til idg.se.

Få af konsulenthusene i Sverige rekrutterer for tiden og ofte kun, når andre medarbejdere forlader virksomheden.

Mange siger farvel

Lønningerne er også under pres i takt med den vedholdende lavkonjunktur, og nogen får slet ikke løn længere.

Sigma har fyret en stribe ansatte for at spare 25 millioner kroner, Acando har varslet et farvel til 50 konsulenter, Elan IT har varslet fyring af 20, og Logica har givet knap 200 personer besked om, at de skal forlade virksomheden. Alle fire er enten svenske selskaber eller datterselskab af et internationalt firma.

Mange konsulenthuse hinsidan retter i øjeblikket blikket mod den offentlige sektor, der er knap så følsom over for konjunktursvingninger. Ifølge idg.se holder teleoperatørerne også næsen oven vande, mens det klemmer mere til hos telekommunikationsbranchen og bilindustrien.

Ifølge Lars Stugemo fra HiQ bliver konsulenterne i modgangen "mere hardcore og skyder på alt, der bevæger sig."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job