Kriseramte Nortel vil sælge livs-vigtige divisioner

Lukningstruede Nortel forhandler om at sælge livsvigtige forretnings-divisioner til højestbydende.

Artikel top billede

Den luknings-truede canadiske producent af netværksudstyr, Nortel, er i forhandlinger med mulige købere, der er interesseret i at overtage væsentlige dele af selskabet.

Det betyder, at Nortels problemer - selskabet har søgt ly under den amerikanske konkurslovs Chapter 11, hvilket på mange måder modsvarer en betalingsstandsning - kan ende med, at selskabet bliver splittet op i mindre dele i stedet for som planlagt at komme ud af betalingsstandsningen som et samlet selskab.

Ifølge Wall Street Journal forhandler selskabet om salg af den der division, der udvikler trådløs udstyr samt den division, der udvikler teleudstyr til kontorer.

Disse to forretningsenheder omsatte for 6,7 milliarder dollar sidste år og udgør dermed en væsentlig del af Nortels aktiver. Divisionen for trådløst udstyr har i lang tid været den mest lukrative forretningsenhed i selskabet.

"Det ser ud til, at der kan udløses meget mere værdi ved at sælge end ved at træde ud af betalingsstandsningen. Selskabet har været overrasket over den meget store interesse og antallet af henvendelser," siger en anonym kilde til Wall Street Journal.

Ifølge Wall Street Journal har Nortel ingen kommentarer til oplysningerne.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland