Kriseramte Nortel vil sælge livs-vigtige divisioner

Lukningstruede Nortel forhandler om at sælge livsvigtige forretnings-divisioner til højestbydende.

Artikel top billede

Den luknings-truede canadiske producent af netværksudstyr, Nortel, er i forhandlinger med mulige købere, der er interesseret i at overtage væsentlige dele af selskabet.

Det betyder, at Nortels problemer - selskabet har søgt ly under den amerikanske konkurslovs Chapter 11, hvilket på mange måder modsvarer en betalingsstandsning - kan ende med, at selskabet bliver splittet op i mindre dele i stedet for som planlagt at komme ud af betalingsstandsningen som et samlet selskab.

Ifølge Wall Street Journal forhandler selskabet om salg af den der division, der udvikler trådløs udstyr samt den division, der udvikler teleudstyr til kontorer.

Disse to forretningsenheder omsatte for 6,7 milliarder dollar sidste år og udgør dermed en væsentlig del af Nortels aktiver. Divisionen for trådløst udstyr har i lang tid været den mest lukrative forretningsenhed i selskabet.

"Det ser ud til, at der kan udløses meget mere værdi ved at sælge end ved at træde ud af betalingsstandsningen. Selskabet har været overrasket over den meget store interesse og antallet af henvendelser," siger en anonym kilde til Wall Street Journal.

Ifølge Wall Street Journal har Nortel ingen kommentarer til oplysningerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect