Kriseramte Nortel vil sælge livs-vigtige divisioner

Lukningstruede Nortel forhandler om at sælge livsvigtige forretnings-divisioner til højestbydende.

Artikel top billede

Den luknings-truede canadiske producent af netværksudstyr, Nortel, er i forhandlinger med mulige købere, der er interesseret i at overtage væsentlige dele af selskabet.

Det betyder, at Nortels problemer - selskabet har søgt ly under den amerikanske konkurslovs Chapter 11, hvilket på mange måder modsvarer en betalingsstandsning - kan ende med, at selskabet bliver splittet op i mindre dele i stedet for som planlagt at komme ud af betalingsstandsningen som et samlet selskab.

Ifølge Wall Street Journal forhandler selskabet om salg af den der division, der udvikler trådløs udstyr samt den division, der udvikler teleudstyr til kontorer.

Disse to forretningsenheder omsatte for 6,7 milliarder dollar sidste år og udgør dermed en væsentlig del af Nortels aktiver. Divisionen for trådløst udstyr har i lang tid været den mest lukrative forretningsenhed i selskabet.

"Det ser ud til, at der kan udløses meget mere værdi ved at sælge end ved at træde ud af betalingsstandsningen. Selskabet har været overrasket over den meget store interesse og antallet af henvendelser," siger en anonym kilde til Wall Street Journal.

Ifølge Wall Street Journal har Nortel ingen kommentarer til oplysningerne.

Annonce

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S