Kriseramte Nortel vil sælge livs-vigtige divisioner

Lukningstruede Nortel forhandler om at sælge livsvigtige forretnings-divisioner til højestbydende.

Artikel top billede

Den luknings-truede canadiske producent af netværksudstyr, Nortel, er i forhandlinger med mulige købere, der er interesseret i at overtage væsentlige dele af selskabet.

Det betyder, at Nortels problemer - selskabet har søgt ly under den amerikanske konkurslovs Chapter 11, hvilket på mange måder modsvarer en betalingsstandsning - kan ende med, at selskabet bliver splittet op i mindre dele i stedet for som planlagt at komme ud af betalingsstandsningen som et samlet selskab.

Ifølge Wall Street Journal forhandler selskabet om salg af den der division, der udvikler trådløs udstyr samt den division, der udvikler teleudstyr til kontorer.

Disse to forretningsenheder omsatte for 6,7 milliarder dollar sidste år og udgør dermed en væsentlig del af Nortels aktiver. Divisionen for trådløst udstyr har i lang tid været den mest lukrative forretningsenhed i selskabet.

"Det ser ud til, at der kan udløses meget mere værdi ved at sælge end ved at træde ud af betalingsstandsningen. Selskabet har været overrasket over den meget store interesse og antallet af henvendelser," siger en anonym kilde til Wall Street Journal.

Ifølge Wall Street Journal har Nortel ingen kommentarer til oplysningerne.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S