Kriseramte Nortel vil sælge livs-vigtige divisioner

Lukningstruede Nortel forhandler om at sælge livsvigtige forretnings-divisioner til højestbydende.

Artikel top billede

Den luknings-truede canadiske producent af netværksudstyr, Nortel, er i forhandlinger med mulige købere, der er interesseret i at overtage væsentlige dele af selskabet.

Det betyder, at Nortels problemer - selskabet har søgt ly under den amerikanske konkurslovs Chapter 11, hvilket på mange måder modsvarer en betalingsstandsning - kan ende med, at selskabet bliver splittet op i mindre dele i stedet for som planlagt at komme ud af betalingsstandsningen som et samlet selskab.

Ifølge Wall Street Journal forhandler selskabet om salg af den der division, der udvikler trådløs udstyr samt den division, der udvikler teleudstyr til kontorer.

Disse to forretningsenheder omsatte for 6,7 milliarder dollar sidste år og udgør dermed en væsentlig del af Nortels aktiver. Divisionen for trådløst udstyr har i lang tid været den mest lukrative forretningsenhed i selskabet.

"Det ser ud til, at der kan udløses meget mere værdi ved at sælge end ved at træde ud af betalingsstandsningen. Selskabet har været overrasket over den meget store interesse og antallet af henvendelser," siger en anonym kilde til Wall Street Journal.

Ifølge Wall Street Journal har Nortel ingen kommentarer til oplysningerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec