Terma leverer fly-sikkerhed til Boeing

Danske Terma skal levere sit avancerede selvforsvarssystem og 3D Audio-teknologi til Boeings F-18 Super Hornet kampfly.

Artikel top billede

Terma har i dag indgået en strategisk samarbejdsaftale med den store amerikanske flyproducent Boeing om at levere sikkerhedsløsninger til koncernens maskiner.

Ifølge aftalen vil Boeing placere mindst 30 procent af sine modkøbsforpligtelser hos Terma i forbindelse med tilbuddet til den danske stat på F-18 Super Hornet-kampflyet, der er en af tre finalister i konkurrencen om Danmarks nye kampfly.

Som det første af en række projekter under samarbejdsaftalen, har Boeing valgt Termas avancerede elektroniske selvbeskyttelsessystem, Electronic Warfare Management System, EWMS, som den anbefalede løsning til internationale kunder til CH-47F Chinook-helikopteren.

EWMS-systemet er installeret på 1.700 fly verden over, og Terma udvikler desuden radarsystemer, kommando- og kontrolsystemer samt rumfartsudstyr.

Virksomheden forventer at høste flere fordele af aftalen på andre forretningsområder, herunder strukturdele og kompositter. Og Boeing vil gennemføre et forstudie på at integrere Termas 3D Audio-teknologi og aktiv støjreduktion på F-18 Super Hornet.

Godt for Boeing, godt for Danmark

Tom Bell, som er vice president for forretningsudvikling i Boeing Military Aircraft, betegner aftalen som et næste skridt i udvidelsen samarbejdet mellem de to selskaber, og som en naturlig del af Boeings øgede samarbejde med dansk industri.

"Terma er anerkendt for sine avancerede teknologiske løsninger inden for den internationale forsvars-og flyindustri, og har været en vigtig partner for Boeing og Boeings underleverandører på en række programmer," udtaler han en pressemeddelelse.

De løsninger omfatter blandt andet elektronik og kabelforbindelser til NATO's AWACS-fly og selvbeskyttelse til P-8A, der er den amerikanske flådes nyeste overvågningsfly.

"Vi ser frem til yderligere muligheder for at samarbejde med Terma, og til at fortsætte vores tradition for langsigtede investeringer i de regioner, hvor vi driver forretning," lyder det fra Tom Bell.

Også Hans Skov Christensen, administrerende direktør i Dansk Industri, glæder sig over aftalen:

"Danmark står over for en vigtig beslutning om nye kampfly. Det er en anskaffelse med store muligheder for dansk forsvarsindustri."

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til DevOps i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Softwareudvikler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S