Oracle køber Sun Microsystems

Opdateret: Oracle med Larry Ellison i spidsen køber Sun Microsystems for 7,4 milliarder dollar. Det sker få uger efter, at Sun afslog et købstilbud fra IBM.

Artikel top billede

Oracles Larry Ellison er svært tilfreds med købet af Sun, som han mener vil få afgørende betydning for it-industrien.

Efter ugers rygter om, at IBM var ved at købe Sun, meddeler Computerworlds internationale nyhedsbureau nu, at det i stedet bliver Oracle, der bliver den nye ejer af Sun Microsystems.

Oracle betaler 7,4 milliarder dollar for Sun, svarende til omkring 43 milliarder danske kroner.

"Købet af Sun ændrer it-industrien ved at kombinere 'best-in-class' virksomhedssoftware med mission-kritiske systemer," udtaler Larry Ellison, der er administrerende direktør i Oracle.

"Oracle vil blive den eneste virksomhed, der kan udvikle et integeret system, hvor alle dele passer og arbejder sammen, så kunderne ikke selv skal klare det. Vores kunder får gavn af det, når deres udgifter til system-integration falder, mens system-ydeevnen, stabiliteten og sikkerheden stiger," siger Larry Ellison.

Sun: En naturlig udvikling
Suns bestyrelsesformand, Scott McNealy, er tilsyneladende også godt tilfreds med, at det bliver Oracle, der er ny Sun-ejer.

"Oracle og Sun har været industri-pionerer og tætte partnere i mere end 20 år. Denne kombination er en naturlig udvikling i vores forhold og en begivenhed, der vil være med til at definere industrien," lyder det fra Scott McNealy.

Det er langt fra første gang i de senere år, at Oracle har den store pengepung fremme. Blandt andet har virksomheden købt Siebel, PeopleSoft og BEA Systems.

Kold spand vand til IBM

Så sent som den 4. april afgav IBM et købstilbud på Sun, men dengang afslog Sun købstilbuddet på omkring 39 milliarder kroner med begrundelsen, at det var for lavt.

Det er dermed en kold spand vand i hovedet på IBM, når det nu i stedet bliver Oracle, der bringer handlen i hus.

Oracle har omkring 240 ansatte her i Danmark, mens Sun har omkring 90. I de seneste danske årsregnskaber havde selskaberne en omsætning på henholdsvis 290 millioner kroner og 147 millioner kroner.

Sun er - som så mange andre it-virksomheder - hårdt ramt af Finanskrisen. I marts blev det meldt ud, at 1500 medarbejdere skal fyres.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse