Oracle køber Sun Microsystems

Opdateret: Oracle med Larry Ellison i spidsen køber Sun Microsystems for 7,4 milliarder dollar. Det sker få uger efter, at Sun afslog et købstilbud fra IBM.

Artikel top billede

Oracles Larry Ellison er svært tilfreds med købet af Sun, som han mener vil få afgørende betydning for it-industrien.

Efter ugers rygter om, at IBM var ved at købe Sun, meddeler Computerworlds internationale nyhedsbureau nu, at det i stedet bliver Oracle, der bliver den nye ejer af Sun Microsystems.

Oracle betaler 7,4 milliarder dollar for Sun, svarende til omkring 43 milliarder danske kroner.

"Købet af Sun ændrer it-industrien ved at kombinere 'best-in-class' virksomhedssoftware med mission-kritiske systemer," udtaler Larry Ellison, der er administrerende direktør i Oracle.

"Oracle vil blive den eneste virksomhed, der kan udvikle et integeret system, hvor alle dele passer og arbejder sammen, så kunderne ikke selv skal klare det. Vores kunder får gavn af det, når deres udgifter til system-integration falder, mens system-ydeevnen, stabiliteten og sikkerheden stiger," siger Larry Ellison.

Sun: En naturlig udvikling
Suns bestyrelsesformand, Scott McNealy, er tilsyneladende også godt tilfreds med, at det bliver Oracle, der er ny Sun-ejer.

"Oracle og Sun har været industri-pionerer og tætte partnere i mere end 20 år. Denne kombination er en naturlig udvikling i vores forhold og en begivenhed, der vil være med til at definere industrien," lyder det fra Scott McNealy.

Det er langt fra første gang i de senere år, at Oracle har den store pengepung fremme. Blandt andet har virksomheden købt Siebel, PeopleSoft og BEA Systems.

Kold spand vand til IBM

Så sent som den 4. april afgav IBM et købstilbud på Sun, men dengang afslog Sun købstilbuddet på omkring 39 milliarder kroner med begrundelsen, at det var for lavt.

Det er dermed en kold spand vand i hovedet på IBM, når det nu i stedet bliver Oracle, der bringer handlen i hus.

Oracle har omkring 240 ansatte her i Danmark, mens Sun har omkring 90. I de seneste danske årsregnskaber havde selskaberne en omsætning på henholdsvis 290 millioner kroner og 147 millioner kroner.

Sun er - som så mange andre it-virksomheder - hårdt ramt af Finanskrisen. I marts blev det meldt ud, at 1500 medarbejdere skal fyres.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S