Oracle køber Sun Microsystems

Opdateret: Oracle med Larry Ellison i spidsen køber Sun Microsystems for 7,4 milliarder dollar. Det sker få uger efter, at Sun afslog et købstilbud fra IBM.

Artikel top billede

Oracles Larry Ellison er svært tilfreds med købet af Sun, som han mener vil få afgørende betydning for it-industrien.

Efter ugers rygter om, at IBM var ved at købe Sun, meddeler Computerworlds internationale nyhedsbureau nu, at det i stedet bliver Oracle, der bliver den nye ejer af Sun Microsystems.

Oracle betaler 7,4 milliarder dollar for Sun, svarende til omkring 43 milliarder danske kroner.

"Købet af Sun ændrer it-industrien ved at kombinere 'best-in-class' virksomhedssoftware med mission-kritiske systemer," udtaler Larry Ellison, der er administrerende direktør i Oracle.

"Oracle vil blive den eneste virksomhed, der kan udvikle et integeret system, hvor alle dele passer og arbejder sammen, så kunderne ikke selv skal klare det. Vores kunder får gavn af det, når deres udgifter til system-integration falder, mens system-ydeevnen, stabiliteten og sikkerheden stiger," siger Larry Ellison.

Sun: En naturlig udvikling
Suns bestyrelsesformand, Scott McNealy, er tilsyneladende også godt tilfreds med, at det bliver Oracle, der er ny Sun-ejer.

"Oracle og Sun har været industri-pionerer og tætte partnere i mere end 20 år. Denne kombination er en naturlig udvikling i vores forhold og en begivenhed, der vil være med til at definere industrien," lyder det fra Scott McNealy.

Det er langt fra første gang i de senere år, at Oracle har den store pengepung fremme. Blandt andet har virksomheden købt Siebel, PeopleSoft og BEA Systems.

Kold spand vand til IBM

Så sent som den 4. april afgav IBM et købstilbud på Sun, men dengang afslog Sun købstilbuddet på omkring 39 milliarder kroner med begrundelsen, at det var for lavt.

Det er dermed en kold spand vand i hovedet på IBM, når det nu i stedet bliver Oracle, der bringer handlen i hus.

Oracle har omkring 240 ansatte her i Danmark, mens Sun har omkring 90. I de seneste danske årsregnskaber havde selskaberne en omsætning på henholdsvis 290 millioner kroner og 147 millioner kroner.

Sun er - som så mange andre it-virksomheder - hårdt ramt af Finanskrisen. I marts blev det meldt ud, at 1500 medarbejdere skal fyres.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S