Oracle køber Sun Microsystems

Opdateret: Oracle med Larry Ellison i spidsen køber Sun Microsystems for 7,4 milliarder dollar. Det sker få uger efter, at Sun afslog et købstilbud fra IBM.

Artikel top billede

Oracles Larry Ellison er svært tilfreds med købet af Sun, som han mener vil få afgørende betydning for it-industrien.

Efter ugers rygter om, at IBM var ved at købe Sun, meddeler Computerworlds internationale nyhedsbureau nu, at det i stedet bliver Oracle, der bliver den nye ejer af Sun Microsystems.

Oracle betaler 7,4 milliarder dollar for Sun, svarende til omkring 43 milliarder danske kroner.

"Købet af Sun ændrer it-industrien ved at kombinere 'best-in-class' virksomhedssoftware med mission-kritiske systemer," udtaler Larry Ellison, der er administrerende direktør i Oracle.

"Oracle vil blive den eneste virksomhed, der kan udvikle et integeret system, hvor alle dele passer og arbejder sammen, så kunderne ikke selv skal klare det. Vores kunder får gavn af det, når deres udgifter til system-integration falder, mens system-ydeevnen, stabiliteten og sikkerheden stiger," siger Larry Ellison.

Sun: En naturlig udvikling
Suns bestyrelsesformand, Scott McNealy, er tilsyneladende også godt tilfreds med, at det bliver Oracle, der er ny Sun-ejer.

"Oracle og Sun har været industri-pionerer og tætte partnere i mere end 20 år. Denne kombination er en naturlig udvikling i vores forhold og en begivenhed, der vil være med til at definere industrien," lyder det fra Scott McNealy.

Det er langt fra første gang i de senere år, at Oracle har den store pengepung fremme. Blandt andet har virksomheden købt Siebel, PeopleSoft og BEA Systems.

Kold spand vand til IBM

Så sent som den 4. april afgav IBM et købstilbud på Sun, men dengang afslog Sun købstilbuddet på omkring 39 milliarder kroner med begrundelsen, at det var for lavt.

Det er dermed en kold spand vand i hovedet på IBM, når det nu i stedet bliver Oracle, der bringer handlen i hus.

Oracle har omkring 240 ansatte her i Danmark, mens Sun har omkring 90. I de seneste danske årsregnskaber havde selskaberne en omsætning på henholdsvis 290 millioner kroner og 147 millioner kroner.

Sun er - som så mange andre it-virksomheder - hårdt ramt af Finanskrisen. I marts blev det meldt ud, at 1500 medarbejdere skal fyres.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Systemforvalter til borger.dk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS