FDIM-direktør etablerer egen virksomhed

Jon Lund, direktør for Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM) gennem fem år, siger op for i stedet at etablere egen rådgivningsvirksomhed.

Artikel top billede

Efter fem år som direktør for Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM) siger Jon Lund stop og forlader FDIM-posten 1. juli.

"Jeg har gennem de sidste 15 år opnået rigtig stor erfaring og viden om internettet, om teknologien og om brugerne. Nu vil jeg gerne tage hatten af og lade det hele komme ud og ikke nøjes med det, der er passende, når man er direktør for en brancheforening," siger Jon Lund om baggrunden for, at han har sagt sin stilling op.

Bestyrelsen er gået i gang med at finde en ny direktør, fortæller FDIM's bestyrelsesformand, Christian Peytz:

"Jon har været direktør i en passende periode, det kan vi ikke pive over. Vi er gået i gang med at finde hans afløser, og mon ikke den nye direktør kan tiltræde omkring 1. august."

Dobbelt op på medlemmer

Peytz tilføjer, at bestyrelsen har været "super-tilfreds" med Jon Lunds indsats gennem de fem år.

"Foreningens resultater taler for sig selv. FDIM har 132 medlemmer i dag, hvilket er dobbelt så mange som for fem år siden, og medlemskabet er på koncernniveau, så JP/Politiken tæller for eksempel kun som ét medlemskab. Så vi er kommet langt i forhold til at repræsentere branchen," lyder det fra FDIM-formand Christian Peytz.

FDIM har deltaget aktivt i opbygningen af den fælles-europæiske paraplyorganisation IAB Europe, der blandt andet arbejder med forhold til EU-Kommissionen og EU-parlamentet. Jon Lund fortsætter sin indsats i IAB Europe, hvor han sidder i bestyrelsen som FDIM's repræsentant.

"Mine år i FDIM har givet mig en unik viden om teknologi, forretning, indhold og brug af internettet. Ikke mindst det seneste års tid er der sket en voldsom udvikling i spændingsfeltet mellem teknologi, forretning, indhold og brug af internettet.

Nye mobile platforme skyder frem, programmeringssprog åbnes og skaber en rigdom af nye applikationer, og de sociale netværk har vendt op og ned på en række sandheder," siger Jon Lund,

Alt det giver nye udfordringer til virksomheder og organisationer, og det vil Jon Lund rådgive kunder om både herhjemme og i udlandet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos