Kriseramte Nortel forhandler om komplet frasalg

Canadiske Nortel forhandler om at frasalg af selskabet - helt eller delvist.

Artikel top billede

Konkurs-truede Nortel Networks forhandler for fuld kraft med en række potentielle købere om frasalg af nogle eller alle selskabets forretnings-enheder.

Det fortæller Nortel Networks topchef, Mike Zafirowski, til Financial Times.

Canadiske Nortel har siden januar været i ly under den amerikanske såkaldte Chapter 11-lov, der på mange måder modsvarer en betalingsstandsning, hvor selskabet kan arbejde på at finde en vej væk fra den truende konkurs.

"Vi har drøftelser med en række eksterne grupper. Der er imidlertid endnu ikke blevet taget nogen beslutninger, og vi vil fortsat løbende evaulere alle alternativer, der findes for en omstrukturering," lyder det fra Mike Zafirowski.

Nortel tabte i selskabets første regnskabs-kvartal 2,8 milliarder kroner.

Mike Zafirowski fortæller, at der har været masser af interesse for de Nortel-aktiver, der har været udbudt til salg. Selskabet vil ikke oplyse navnene på de interesserede selskaber, selv om rygterne vil vide, at blandt andre Nokia Siemens er kommet med et konkret bud.

Også Nortels kontrollerende ejerandel af LG Nortel - der har sydkoreanske LG som den anden ejer - er blevet udbudt til salg.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S