Sommerlandet satser på it

Fårup Sommerland håber, at de virtuelle gæster på hjemmesiden også vælger at komme og opleve sommerlandet i virkeligheden.

Artikel top billede

En tur i verdens længste rutschebane, Steel Dragon 2000 i Japan, er næsten 2,5 kilometer lang. Verdens længste virtuelle rutschebane bliver måske dansk?

Hvad gør man, når krisen kradser? Tja, man kan jo lægge sig ned og dø. Eller man kan sige: Det skal være lyv, og spendere en god håndfuld millioner på markedsføring og en massiv it-satsning.

Med et budget på 7,5 millioner kroner er en landets populære forlystelsesparker for familien, Fårup Sommerland, gået online, og giver nu også gæsterne oplevelser på nettet.

Sommerlandet har fået udviklet et nyt website, hvor gæsterne selv kan være med til at skabe verdens længste virtuelle rutschebane.

Sommergæsterne kan uploade videoklip af sig selv, og deltage i konkurrencen om en rejse til Japan - og en tur i den virkelige verdens længste rutschebane.

Web-satsningen sker i erkendelse af, at man som forretningsdrivende minder lidt for meget om en død fisk, hvis virksomheden ikke har en fornuftig tilstedeværelse på nettet.

Et kedeligt website signalerer et kedeligt produkt. Derfor har det været nødvendigt at skabe et webmiljø med interaktion med publikum på nettet, og med et indhold, der kan give de potentielle gæster lyst til at opleve parken i virkeligheden, lyder det fra Søren Kragelund, der har stået i spidsen for Fårup Sommerland de seneste 25 år.

En del af underholdningsindustrien

"Der er de samme krav til parkerne, som til resten af underholdningsindustrien. Forbrugerne vil se, teste og mærke, hvad de køber, ligesom det gælder for film, rejser, koncerter og udstillinger. Derfor udvider vi vores forretningsområde," siger han.

Fårup Sommerland har været i gang den seneste måned, og forventer i løbet af sæsonen at have besøg af flere end 600.000 mennesker.

Det er reklamebureauet Envision, der har udviklet sommerparkens nye web-miljø. Kravet har været, at gæsterne kan finde tilbud, faciliteter og funktioner på hjemmesiden, så de kan vælge på forhånd.

"Forlystelsesparker vil fremover få en mere central rolle i forbindelse med, at folk planlægger og booker ferierejser. De store parker vil nemlig skulle drive resten af fødekæden, når det gælder rejser, overnatning, bespisning og andre mindre attraktioner," mener Søren Kragelund.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank