Sander: TDC-køb af fibernet svækker konkurrencen

Videnskabsminister Helge Sander vurderer, at konkurrencen svækkes, hvis TDC ender som køberen af DONG's fibernet.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

DONG ønsker at skille sig af med sit fibernet i Nordsjælland, og TDC er formentlig blandt de mulige købere.

I forvejen sidder TDC på kabel- og kobbernettet i regionen, og dermed kan selskabet få kontrol over alle de faste forbindelser.

Skulle TDC ende som køberen af DONG's fibernet, vil det svække konkurrencen, lyder det fra videnskabsminister Helge Sander (V) i et svar til Morten Helveg Petersen (R).

"Hvis adgangsvejene til kunderne samles på færre selskaber, vil den såkaldte infrastrukturbaserede konkurrence alt andet lige blive svækket," svarer ministeren.

I det samme svar fortsætter ministeren dog og tilføjer:

"Men der er ikke på teleområdet nogen regler, der forhindrer TDC eller andre i at købe andre selskabers fibernet."

Helveg ønsker diskussion

It- og teleordfører Morten Helveg Petersen fra De Radikale mener, at det er tid til at se på, hvilken rolle fiber skal spille i den danske bredbåndsinfrastruktur. I dag er TDC pålagt at give fremmede udbydere adgang til selskabets kobbernet - det traditionelle telefonnet - mens der ikke er de samme krav til eksempelvis fibernet.

"Pointen i alt det her er, at det er endnu et eksempel på, at du har et stykke spændende ny teknologi, som stiller lovgivere i en situation, hvor man bliver nødt til at overveje, om vi er på plads og der, hvor vi skal være i forhold til konkurrencereglerne," fortalte Morten Helveg Petersen til Computerworld i sidste uge.

Helge Sander skriver videre i sit svar, at regeringen ønsker en effektiv konkurrence på telemarkedet, og hvis DONG's fiberforretning har en vis størrelse, skal den også under konkurrencemyndighedernes lup.

"Konkurrencelovens regler om fusionskontrol vil dog eventuelt kunne finde anvendelse, hvis der er en omsætning på de pågældende fibernetaktiviteter på over 300 millioner kroner årligt," skriver Helge Sander videre.

Slutteligt svarer ministeren, at IT- og Telestyrelsen kan pålægge TDC at åbne nettet, hvis en analyse af telemarkedet skulle påvise, at der er behov for det.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job