Sander: TDC-køb af fibernet svækker konkurrencen

Videnskabsminister Helge Sander vurderer, at konkurrencen svækkes, hvis TDC ender som køberen af DONG's fibernet.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

DONG ønsker at skille sig af med sit fibernet i Nordsjælland, og TDC er formentlig blandt de mulige købere.

I forvejen sidder TDC på kabel- og kobbernettet i regionen, og dermed kan selskabet få kontrol over alle de faste forbindelser.

Skulle TDC ende som køberen af DONG's fibernet, vil det svække konkurrencen, lyder det fra videnskabsminister Helge Sander (V) i et svar til Morten Helveg Petersen (R).

"Hvis adgangsvejene til kunderne samles på færre selskaber, vil den såkaldte infrastrukturbaserede konkurrence alt andet lige blive svækket," svarer ministeren.

I det samme svar fortsætter ministeren dog og tilføjer:

"Men der er ikke på teleområdet nogen regler, der forhindrer TDC eller andre i at købe andre selskabers fibernet."

Helveg ønsker diskussion

It- og teleordfører Morten Helveg Petersen fra De Radikale mener, at det er tid til at se på, hvilken rolle fiber skal spille i den danske bredbåndsinfrastruktur. I dag er TDC pålagt at give fremmede udbydere adgang til selskabets kobbernet - det traditionelle telefonnet - mens der ikke er de samme krav til eksempelvis fibernet.

"Pointen i alt det her er, at det er endnu et eksempel på, at du har et stykke spændende ny teknologi, som stiller lovgivere i en situation, hvor man bliver nødt til at overveje, om vi er på plads og der, hvor vi skal være i forhold til konkurrencereglerne," fortalte Morten Helveg Petersen til Computerworld i sidste uge.

Helge Sander skriver videre i sit svar, at regeringen ønsker en effektiv konkurrence på telemarkedet, og hvis DONG's fiberforretning har en vis størrelse, skal den også under konkurrencemyndighedernes lup.

"Konkurrencelovens regler om fusionskontrol vil dog eventuelt kunne finde anvendelse, hvis der er en omsætning på de pågældende fibernetaktiviteter på over 300 millioner kroner årligt," skriver Helge Sander videre.

Slutteligt svarer ministeren, at IT- og Telestyrelsen kan pålægge TDC at åbne nettet, hvis en analyse af telemarkedet skulle påvise, at der er behov for det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S