Sander: TDC-køb af fibernet svækker konkurrencen

Videnskabsminister Helge Sander vurderer, at konkurrencen svækkes, hvis TDC ender som køberen af DONG's fibernet.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

DONG ønsker at skille sig af med sit fibernet i Nordsjælland, og TDC er formentlig blandt de mulige købere.

I forvejen sidder TDC på kabel- og kobbernettet i regionen, og dermed kan selskabet få kontrol over alle de faste forbindelser.

Skulle TDC ende som køberen af DONG's fibernet, vil det svække konkurrencen, lyder det fra videnskabsminister Helge Sander (V) i et svar til Morten Helveg Petersen (R).

"Hvis adgangsvejene til kunderne samles på færre selskaber, vil den såkaldte infrastrukturbaserede konkurrence alt andet lige blive svækket," svarer ministeren.

I det samme svar fortsætter ministeren dog og tilføjer:

"Men der er ikke på teleområdet nogen regler, der forhindrer TDC eller andre i at købe andre selskabers fibernet."

Helveg ønsker diskussion

It- og teleordfører Morten Helveg Petersen fra De Radikale mener, at det er tid til at se på, hvilken rolle fiber skal spille i den danske bredbåndsinfrastruktur. I dag er TDC pålagt at give fremmede udbydere adgang til selskabets kobbernet - det traditionelle telefonnet - mens der ikke er de samme krav til eksempelvis fibernet.

"Pointen i alt det her er, at det er endnu et eksempel på, at du har et stykke spændende ny teknologi, som stiller lovgivere i en situation, hvor man bliver nødt til at overveje, om vi er på plads og der, hvor vi skal være i forhold til konkurrencereglerne," fortalte Morten Helveg Petersen til Computerworld i sidste uge.

Helge Sander skriver videre i sit svar, at regeringen ønsker en effektiv konkurrence på telemarkedet, og hvis DONG's fiberforretning har en vis størrelse, skal den også under konkurrencemyndighedernes lup.

"Konkurrencelovens regler om fusionskontrol vil dog eventuelt kunne finde anvendelse, hvis der er en omsætning på de pågældende fibernetaktiviteter på over 300 millioner kroner årligt," skriver Helge Sander videre.

Slutteligt svarer ministeren, at IT- og Telestyrelsen kan pålægge TDC at åbne nettet, hvis en analyse af telemarkedet skulle påvise, at der er behov for det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job