Steve Jobs har fået lever-transplantation

Apples topchef, Steve Jobs, har fået transplanteret en ny lever.

Artikel top billede

Apples topchef, Steve Jobs, er på vej tilbage på jobbet, efter han for to måneder siden fik en ny lever, skriver Wall Street Journal.

Der har længe floreret rygter om, at Steve Jobs er alvorligt syg, hvilket er blevet underbygget af, at han har aflyst sine kendte keynotes på de store Macworld-konferencer, der for længst har opnået legende-status i teknologi-verdenen, der tit har ventet i åndeløs spænding på Steve Jobs' og Apples nye frembringelser.

Afbuddene har åbenbart Apples måske mest markante sårbarhed, nemlig at Steve Jobs har brandet Apple via sig selv så godt, at han faktisk ikke har lov til at trække sig tilbage.

Det er således ganske påfaldende, at der ikke findes andre berømte og højtprofilerede Apple-folk end Steve Job

Aktiemarkedet har da også reageret hårdt, da det kom frem, at Steve Jobs var syg.

Ifølge Wall Street Journal vides det fortsat ikke, hvorfor præcist Steve Jobs har gennemgået lever-transplantationen.

Ifølge avisen går rekrereringen efter planen, og Apple og Steve Jobs venter, at han så småt begynder at optage sit arbejde i løbet af kort tid.

Steve Jobs har tidligere haft kræft, nemlig i 2004, hvor han blev opereret for sygdommen.

Han har haft orlov fra jobbet som topchef for Apple siden januar, hvor rygterne da også florerede i stort omfang om, at det var tvivlsomt, om han overhovedet kom tilbage til jobbet.

Dengang sagde han, at han led af en hormonel ubalance, der fik ham til at tabe sig drastisk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job