Steve Jobs har fået lever-transplantation

Apples topchef, Steve Jobs, har fået transplanteret en ny lever.

Artikel top billede

Apples topchef, Steve Jobs, er på vej tilbage på jobbet, efter han for to måneder siden fik en ny lever, skriver Wall Street Journal.

Der har længe floreret rygter om, at Steve Jobs er alvorligt syg, hvilket er blevet underbygget af, at han har aflyst sine kendte keynotes på de store Macworld-konferencer, der for længst har opnået legende-status i teknologi-verdenen, der tit har ventet i åndeløs spænding på Steve Jobs' og Apples nye frembringelser.

Afbuddene har åbenbart Apples måske mest markante sårbarhed, nemlig at Steve Jobs har brandet Apple via sig selv så godt, at han faktisk ikke har lov til at trække sig tilbage.

Det er således ganske påfaldende, at der ikke findes andre berømte og højtprofilerede Apple-folk end Steve Job

Aktiemarkedet har da også reageret hårdt, da det kom frem, at Steve Jobs var syg.

Ifølge Wall Street Journal vides det fortsat ikke, hvorfor præcist Steve Jobs har gennemgået lever-transplantationen.

Ifølge avisen går rekrereringen efter planen, og Apple og Steve Jobs venter, at han så småt begynder at optage sit arbejde i løbet af kort tid.

Steve Jobs har tidligere haft kræft, nemlig i 2004, hvor han blev opereret for sygdommen.

Han har haft orlov fra jobbet som topchef for Apple siden januar, hvor rygterne da også florerede i stort omfang om, at det var tvivlsomt, om han overhovedet kom tilbage til jobbet.

Dengang sagde han, at han led af en hormonel ubalance, der fik ham til at tabe sig drastisk.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S