Steve Jobs har fået lever-transplantation

Apples topchef, Steve Jobs, har fået transplanteret en ny lever.

Artikel top billede

Apples topchef, Steve Jobs, er på vej tilbage på jobbet, efter han for to måneder siden fik en ny lever, skriver Wall Street Journal.

Der har længe floreret rygter om, at Steve Jobs er alvorligt syg, hvilket er blevet underbygget af, at han har aflyst sine kendte keynotes på de store Macworld-konferencer, der for længst har opnået legende-status i teknologi-verdenen, der tit har ventet i åndeløs spænding på Steve Jobs' og Apples nye frembringelser.

Afbuddene har åbenbart Apples måske mest markante sårbarhed, nemlig at Steve Jobs har brandet Apple via sig selv så godt, at han faktisk ikke har lov til at trække sig tilbage.

Det er således ganske påfaldende, at der ikke findes andre berømte og højtprofilerede Apple-folk end Steve Job

Aktiemarkedet har da også reageret hårdt, da det kom frem, at Steve Jobs var syg.

Ifølge Wall Street Journal vides det fortsat ikke, hvorfor præcist Steve Jobs har gennemgået lever-transplantationen.

Ifølge avisen går rekrereringen efter planen, og Apple og Steve Jobs venter, at han så småt begynder at optage sit arbejde i løbet af kort tid.

Steve Jobs har tidligere haft kræft, nemlig i 2004, hvor han blev opereret for sygdommen.

Han har haft orlov fra jobbet som topchef for Apple siden januar, hvor rygterne da også florerede i stort omfang om, at det var tvivlsomt, om han overhovedet kom tilbage til jobbet.

Dengang sagde han, at han led af en hormonel ubalance, der fik ham til at tabe sig drastisk.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse