Mogens Elsberg ny direktør for GN Netcom

Den tidligere Microsoft-chef, Mogens Elsberg, bliver ny topchef for GN Netcom.

Artikel top billede

Det danske teknologiselskab GN Netcom får ny topchef. Det sker 10. august, når den tidligere Microsoft-mand Mogens Elsberg tiltræder i stillingen.

Han afløser hollænderen Toon Bouten, hvis kontrakt udløber.

Mogens Elsberg er i dag bestyrelsesformand for RTX

Mogens Elsberg opsagde i december sidste år sit job i Microsoft, hvor han var globalt ansvarlig for selskabets Dynamics ERP-løsninger. Tidligere har han været i mange år i IBM og i Aston.

Det skete efter moden overvejelse, i det der gik halvandet år mellem beslutningen om at forlade Microsoft blev taget, til han faktisk sagde op, sagde han dengang til Computerworld.

I december tiltrådte han i stedet som administrerende direktør for Pensio, der står bag en platform til håndtering af kreditkorts-transaktioner.

Den stilling forlader han nu til fordel for posten som øverste chef for GN Netcom.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job