Mogens Elsberg ny direktør for GN Netcom

Den tidligere Microsoft-chef, Mogens Elsberg, bliver ny topchef for GN Netcom.

Artikel top billede

Det danske teknologiselskab GN Netcom får ny topchef. Det sker 10. august, når den tidligere Microsoft-mand Mogens Elsberg tiltræder i stillingen.

Han afløser hollænderen Toon Bouten, hvis kontrakt udløber.

Mogens Elsberg er i dag bestyrelsesformand for RTX

Mogens Elsberg opsagde i december sidste år sit job i Microsoft, hvor han var globalt ansvarlig for selskabets Dynamics ERP-løsninger. Tidligere har han været i mange år i IBM og i Aston.

Det skete efter moden overvejelse, i det der gik halvandet år mellem beslutningen om at forlade Microsoft blev taget, til han faktisk sagde op, sagde han dengang til Computerworld.

I december tiltrådte han i stedet som administrerende direktør for Pensio, der står bag en platform til håndtering af kreditkorts-transaktioner.

Den stilling forlader han nu til fordel for posten som øverste chef for GN Netcom.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job