Karsten Ree overtager den fulde kontrol med Zepto

Den Blå Avis-rigmanden Karsten Ree overtager den fulde kontrol med den danske pc-producent Zepto.

Artikel top billede

Den tidligere ejer af Den Blå Avis, Karsten Ree, overtager som ventet kontrollen med den danske producent af computere og fjernsyn, Zepto.

Det ligger fast, efter tegningsretten af nye aktier i forbindelse med udstedelse af nye aktier i selskabet er udløbet.

Karsten Ree har tidligere sagt til Computerworld, at han ønsker total kontrol over selskabet, fordi han ikke vil blive "over-rulet" af nogen, som "har en anderledes eller forkert opfattelse af tingene."

53 procent af aktiekapitalen

Det ønske bliver nu opfyldt, idet Karsten Ree med udstedelsen af de nye aktier nu sidder på 53,16 procent af aktierne i Zepto.

I forvejen sad han på godt 10 procent af aktierne i selskabet, som han købte i 2006, hvor han også indtrådte i Zeptos bestyrelse.

Selskabet har i de seneste år har været inde i godt med modvind og nedjusterede således forventningerne til årets resultat for kort tid siden.

I Zeptos prospekt omkring kapitaludvidelsen har det fremgået, at selskabet Ree Kredit har en aftale med de øvrige Zepto-aktionærer om at overtage og udnytte deres aktietegnings-retter kvit og frit.

Det betyder, at Karsten Ree i forvejen har kunnet regne med at overtage aktiemajoriteten i selskabet - en mulighed han altså nu har udnyttet ved at betale dels 1,1 millioner kroner for 370.000 nye aktier, som Ree Kredit selv har haft ret til, dels 7,6 millioner kroner for en række øvrige aktionærers ny-tegnede aktier.

Selv om Zepto ikke har det særligt godt i dag, er der nemlig potentiale, mener Karsten Ree.

"I situationen, som den [Zepto, red.] er i dag, er der dybest set et potentiale for alle dem, som overlever, og det er jo virkelig en svær tid for alle, der opererer i det her segment. Min indgroede overbevisning er, at dem, der overlever, får en platform, der er mulig at arbejde på i fremtiden," har han tidligere sagt til Computerworld.

Zepto blev noteret på minibørsen First North i en veritabel jubelrus i november 2006.

Selskabet har i dag 956 aktionærer.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job