Karsten Ree overtager den fulde kontrol med Zepto

Den Blå Avis-rigmanden Karsten Ree overtager den fulde kontrol med den danske pc-producent Zepto.

Artikel top billede

Den tidligere ejer af Den Blå Avis, Karsten Ree, overtager som ventet kontrollen med den danske producent af computere og fjernsyn, Zepto.

Det ligger fast, efter tegningsretten af nye aktier i forbindelse med udstedelse af nye aktier i selskabet er udløbet.

Karsten Ree har tidligere sagt til Computerworld, at han ønsker total kontrol over selskabet, fordi han ikke vil blive "over-rulet" af nogen, som "har en anderledes eller forkert opfattelse af tingene."

53 procent af aktiekapitalen

Det ønske bliver nu opfyldt, idet Karsten Ree med udstedelsen af de nye aktier nu sidder på 53,16 procent af aktierne i Zepto.

I forvejen sad han på godt 10 procent af aktierne i selskabet, som han købte i 2006, hvor han også indtrådte i Zeptos bestyrelse.

Selskabet har i de seneste år har været inde i godt med modvind og nedjusterede således forventningerne til årets resultat for kort tid siden.

I Zeptos prospekt omkring kapitaludvidelsen har det fremgået, at selskabet Ree Kredit har en aftale med de øvrige Zepto-aktionærer om at overtage og udnytte deres aktietegnings-retter kvit og frit.

Det betyder, at Karsten Ree i forvejen har kunnet regne med at overtage aktiemajoriteten i selskabet - en mulighed han altså nu har udnyttet ved at betale dels 1,1 millioner kroner for 370.000 nye aktier, som Ree Kredit selv har haft ret til, dels 7,6 millioner kroner for en række øvrige aktionærers ny-tegnede aktier.

Selv om Zepto ikke har det særligt godt i dag, er der nemlig potentiale, mener Karsten Ree.

"I situationen, som den [Zepto, red.] er i dag, er der dybest set et potentiale for alle dem, som overlever, og det er jo virkelig en svær tid for alle, der opererer i det her segment. Min indgroede overbevisning er, at dem, der overlever, får en platform, der er mulig at arbejde på i fremtiden," har han tidligere sagt til Computerworld.

Zepto blev noteret på minibørsen First North i en veritabel jubelrus i november 2006.

Selskabet har i dag 956 aktionærer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)