Karsten Ree overtager den fulde kontrol med Zepto

Den Blå Avis-rigmanden Karsten Ree overtager den fulde kontrol med den danske pc-producent Zepto.

Artikel top billede

Den tidligere ejer af Den Blå Avis, Karsten Ree, overtager som ventet kontrollen med den danske producent af computere og fjernsyn, Zepto.

Det ligger fast, efter tegningsretten af nye aktier i forbindelse med udstedelse af nye aktier i selskabet er udløbet.

Karsten Ree har tidligere sagt til Computerworld, at han ønsker total kontrol over selskabet, fordi han ikke vil blive "over-rulet" af nogen, som "har en anderledes eller forkert opfattelse af tingene."

53 procent af aktiekapitalen

Det ønske bliver nu opfyldt, idet Karsten Ree med udstedelsen af de nye aktier nu sidder på 53,16 procent af aktierne i Zepto.

I forvejen sad han på godt 10 procent af aktierne i selskabet, som han købte i 2006, hvor han også indtrådte i Zeptos bestyrelse.

Selskabet har i de seneste år har været inde i godt med modvind og nedjusterede således forventningerne til årets resultat for kort tid siden.

I Zeptos prospekt omkring kapitaludvidelsen har det fremgået, at selskabet Ree Kredit har en aftale med de øvrige Zepto-aktionærer om at overtage og udnytte deres aktietegnings-retter kvit og frit.

Det betyder, at Karsten Ree i forvejen har kunnet regne med at overtage aktiemajoriteten i selskabet - en mulighed han altså nu har udnyttet ved at betale dels 1,1 millioner kroner for 370.000 nye aktier, som Ree Kredit selv har haft ret til, dels 7,6 millioner kroner for en række øvrige aktionærers ny-tegnede aktier.

Selv om Zepto ikke har det særligt godt i dag, er der nemlig potentiale, mener Karsten Ree.

"I situationen, som den [Zepto, red.] er i dag, er der dybest set et potentiale for alle dem, som overlever, og det er jo virkelig en svær tid for alle, der opererer i det her segment. Min indgroede overbevisning er, at dem, der overlever, får en platform, der er mulig at arbejde på i fremtiden," har han tidligere sagt til Computerworld.

Zepto blev noteret på minibørsen First North i en veritabel jubelrus i november 2006.

Selskabet har i dag 956 aktionærer.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse