Karsten Ree overtager den fulde kontrol med Zepto

Den Blå Avis-rigmanden Karsten Ree overtager den fulde kontrol med den danske pc-producent Zepto.

Artikel top billede

Den tidligere ejer af Den Blå Avis, Karsten Ree, overtager som ventet kontrollen med den danske producent af computere og fjernsyn, Zepto.

Det ligger fast, efter tegningsretten af nye aktier i forbindelse med udstedelse af nye aktier i selskabet er udløbet.

Karsten Ree har tidligere sagt til Computerworld, at han ønsker total kontrol over selskabet, fordi han ikke vil blive "over-rulet" af nogen, som "har en anderledes eller forkert opfattelse af tingene."

53 procent af aktiekapitalen

Det ønske bliver nu opfyldt, idet Karsten Ree med udstedelsen af de nye aktier nu sidder på 53,16 procent af aktierne i Zepto.

I forvejen sad han på godt 10 procent af aktierne i selskabet, som han købte i 2006, hvor han også indtrådte i Zeptos bestyrelse.

Selskabet har i de seneste år har været inde i godt med modvind og nedjusterede således forventningerne til årets resultat for kort tid siden.

I Zeptos prospekt omkring kapitaludvidelsen har det fremgået, at selskabet Ree Kredit har en aftale med de øvrige Zepto-aktionærer om at overtage og udnytte deres aktietegnings-retter kvit og frit.

Det betyder, at Karsten Ree i forvejen har kunnet regne med at overtage aktiemajoriteten i selskabet - en mulighed han altså nu har udnyttet ved at betale dels 1,1 millioner kroner for 370.000 nye aktier, som Ree Kredit selv har haft ret til, dels 7,6 millioner kroner for en række øvrige aktionærers ny-tegnede aktier.

Selv om Zepto ikke har det særligt godt i dag, er der nemlig potentiale, mener Karsten Ree.

"I situationen, som den [Zepto, red.] er i dag, er der dybest set et potentiale for alle dem, som overlever, og det er jo virkelig en svær tid for alle, der opererer i det her segment. Min indgroede overbevisning er, at dem, der overlever, får en platform, der er mulig at arbejde på i fremtiden," har han tidligere sagt til Computerworld.

Zepto blev noteret på minibørsen First North i en veritabel jubelrus i november 2006.

Selskabet har i dag 956 aktionærer.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)