Nyt prisskilt på Facebook: 35 milliarder kroner

Russiske Digital Sky Technologies vil købe for 532 millioner kroner aktier i Facebook. Det bygger på en samlet værdi for Facebook på næsten 35 milliarder kroner.

Artikel top billede

DST (Digital Sky Technologies) købte i maj for godt og vel 1,1 milliard kroner aktier i Facebook, svarende til en aktiepost på 1,96 procent, og det skal nu suppleres med aktier for yderligere en halv milliard, så DST får en samlet ejerandel på 3,5 procent af Facebook.

Handlen giver indsigt i fastsættelsen af Facebooks samlede værdi, som dermed er i størrelsesordenen 6,5 milliarder dollars, svarende til cirka 35 milliarder danske kroner.

Både højere og lavere

Prisen er således højere end der gik rygter om i efteråret 2008, hvor en lignende handel var undervejs, men lavere end handlen i maj, hvor Facebook blev vurderet til en værdi på 55 milliarder kroner. Det skriver Financial Times.

Med handlen cementerer DST sit medlemskab i den eksklusive ejerkreds, som blandt andet også tæller Microsoft, der i 2007 smed 1,25 milliarder kroner på bordet for en aktiepost på 1,6 procent.

Facebook, der fortsat oplever vækst i medlemstallet, har over 200 millioner brugere, hvoraf over 100 millioner af dem dagligt logger ind på siden.

Med over 70 procent af disse medlemmer fordelt på lande udenfor USA, har Facebook længe arbejdet på at finde den optimale forretningsmodel, og derved skabe en reel indtjening. I år forventes denne at runde 2,7 milliarder kroner.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S