Nyt prisskilt på Facebook: 35 milliarder kroner

Russiske Digital Sky Technologies vil købe for 532 millioner kroner aktier i Facebook. Det bygger på en samlet værdi for Facebook på næsten 35 milliarder kroner.

Artikel top billede

DST (Digital Sky Technologies) købte i maj for godt og vel 1,1 milliard kroner aktier i Facebook, svarende til en aktiepost på 1,96 procent, og det skal nu suppleres med aktier for yderligere en halv milliard, så DST får en samlet ejerandel på 3,5 procent af Facebook.

Handlen giver indsigt i fastsættelsen af Facebooks samlede værdi, som dermed er i størrelsesordenen 6,5 milliarder dollars, svarende til cirka 35 milliarder danske kroner.

Både højere og lavere

Prisen er således højere end der gik rygter om i efteråret 2008, hvor en lignende handel var undervejs, men lavere end handlen i maj, hvor Facebook blev vurderet til en værdi på 55 milliarder kroner. Det skriver Financial Times.

Med handlen cementerer DST sit medlemskab i den eksklusive ejerkreds, som blandt andet også tæller Microsoft, der i 2007 smed 1,25 milliarder kroner på bordet for en aktiepost på 1,6 procent.

Facebook, der fortsat oplever vækst i medlemstallet, har over 200 millioner brugere, hvoraf over 100 millioner af dem dagligt logger ind på siden.

Med over 70 procent af disse medlemmer fordelt på lande udenfor USA, har Facebook længe arbejdet på at finde den optimale forretningsmodel, og derved skabe en reel indtjening. I år forventes denne at runde 2,7 milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S