Nyt prisskilt på Facebook: 35 milliarder kroner

Russiske Digital Sky Technologies vil købe for 532 millioner kroner aktier i Facebook. Det bygger på en samlet værdi for Facebook på næsten 35 milliarder kroner.

Artikel top billede

DST (Digital Sky Technologies) købte i maj for godt og vel 1,1 milliard kroner aktier i Facebook, svarende til en aktiepost på 1,96 procent, og det skal nu suppleres med aktier for yderligere en halv milliard, så DST får en samlet ejerandel på 3,5 procent af Facebook.

Handlen giver indsigt i fastsættelsen af Facebooks samlede værdi, som dermed er i størrelsesordenen 6,5 milliarder dollars, svarende til cirka 35 milliarder danske kroner.

Både højere og lavere

Prisen er således højere end der gik rygter om i efteråret 2008, hvor en lignende handel var undervejs, men lavere end handlen i maj, hvor Facebook blev vurderet til en værdi på 55 milliarder kroner. Det skriver Financial Times.

Med handlen cementerer DST sit medlemskab i den eksklusive ejerkreds, som blandt andet også tæller Microsoft, der i 2007 smed 1,25 milliarder kroner på bordet for en aktiepost på 1,6 procent.

Facebook, der fortsat oplever vækst i medlemstallet, har over 200 millioner brugere, hvoraf over 100 millioner af dem dagligt logger ind på siden.

Med over 70 procent af disse medlemmer fordelt på lande udenfor USA, har Facebook længe arbejdet på at finde den optimale forretningsmodel, og derved skabe en reel indtjening. I år forventes denne at runde 2,7 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S