Nyt prisskilt på Facebook: 35 milliarder kroner

Russiske Digital Sky Technologies vil købe for 532 millioner kroner aktier i Facebook. Det bygger på en samlet værdi for Facebook på næsten 35 milliarder kroner.

Artikel top billede

DST (Digital Sky Technologies) købte i maj for godt og vel 1,1 milliard kroner aktier i Facebook, svarende til en aktiepost på 1,96 procent, og det skal nu suppleres med aktier for yderligere en halv milliard, så DST får en samlet ejerandel på 3,5 procent af Facebook.

Handlen giver indsigt i fastsættelsen af Facebooks samlede værdi, som dermed er i størrelsesordenen 6,5 milliarder dollars, svarende til cirka 35 milliarder danske kroner.

Både højere og lavere

Prisen er således højere end der gik rygter om i efteråret 2008, hvor en lignende handel var undervejs, men lavere end handlen i maj, hvor Facebook blev vurderet til en værdi på 55 milliarder kroner. Det skriver Financial Times.

Med handlen cementerer DST sit medlemskab i den eksklusive ejerkreds, som blandt andet også tæller Microsoft, der i 2007 smed 1,25 milliarder kroner på bordet for en aktiepost på 1,6 procent.

Facebook, der fortsat oplever vækst i medlemstallet, har over 200 millioner brugere, hvoraf over 100 millioner af dem dagligt logger ind på siden.

Med over 70 procent af disse medlemmer fordelt på lande udenfor USA, har Facebook længe arbejdet på at finde den optimale forretningsmodel, og derved skabe en reel indtjening. I år forventes denne at runde 2,7 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S