Microsoft køber op i Facebook - Google holdt ude

Microsoft har købt en aktiepost i Facebook på 1,25 milliarder kroner. Samtidig har virksomheden sikret sig eneret på at sælge reklamer til det populære sociale netværk.

Microsoft har købt en aktiepost i Facebook for 1,25 milliarder kroner.

Det har sikret giganten 1,6 procent af Facebook og antyder dermed, at tjenesten har en samlet værdi på mere end 78 milliarder, selvom Facebook endnu aldrig har givet overskud. Det skriver Financial Times.

Microsoft udvider i samme forbindelse sit annoncesamarbejde med Facebook, og får fremover eneret på at levere bannerannoncer til web 2.0-kometen på verdensplan.

Facebook vokser i øjeblikket omkring seks gange hurtigere end verdens største online sociale netværk MySpace.

Derfor kan investeringen sagtens vise sig at give pote, vurderer Microsoft. Facebook har omkring 50 millioner brugere, og voksede med seks procent i september.

Forenter 200-300 millioner brugere

”facebook har mulighed for at nå til 200-300 millioner brugere. Vi tror det er et realistisk bud. Hvis du kombinerer det med en beskeden omsætning pr. bruger, så kan man meget hurtigt lande på de værdier,” siger Kevin Johnson, chef for Microsofts Platform and Services division til Financial Times.

Microsoft har været eneleverandør af bannerreklamer på Facebook i USA, og med den nye aftale bliver den aftale forseglet og udvidet til også at gælde internationalt.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job