Cisco Danmark har medvind på cykelstien

Ciscos Danmark mærker mildere vinde: "For første gang i et år er der international vækst i ordre-indgangen, og det er en tendens, vi genkender i Danmark."

Artikel top billede

Mange virksomheder vægrer sig fortsat mod at investere, og det slår hårdt igennem på Cisco Systems bundlinje. Koncernens overskud faldt med 46 procent i fjerde kvartal sammenlignet med den samme periode året før.

"Ikke desto mindre steg ordre-indgangen på globalt plan med 10 procent i fjerde kvartal set i forhold til tredje kvartal. Det er første gang i et år, at der har været vækst i ordre-indgangen, og det er en tendens, vi kan nikke genkendende til i Danmark," siger Lasse Garby, salgsdirektør i Cisco Danmark med ansvar for kanalforretningen og små og mellemstore virksomheder.

Cisco startede nyt finansår 1. august og har positive forventninger til, at selskabet "har været gennem det værste".

"Men det er ikke til at sige med sikkerhed og for tidligt at sige noget konkret om," siger Lasse Garby.

Konkurrence fra HP

Hewlett-Packard har i flere år konkurreret mod Cisco med sit ProCurve netværksudstyr, der omfatter network switches, wireless access points og WAN routers.

Internationalt vurderer analytikere, at HP's konkurrence har en vis vægt, men det er ikke noget, som holder Lasse Garby søvnløs.

"Vi føler ikke, at HP fylder mere end tidligere. Vi fastholder og øger måske endda vores markedsandel, men generelt har konkurrenceniveauet fra HP ligget på samme niveau de senere år. Det er typisk på mindre kunder, at vi møder HP, mens vi på de store kunder sjældent løber ind i dem," siger Lasse Garby, der ikke bryder sig om ordet 'monopol', når snakken falder på Ciscos greb om den øverste del af markedet.

"Nej, jeg kan ikke lide at bruge ordet monopol, og jeg har ikke de eksakte tal på, hvor mange store kunder vi har, Men det er korrekt, at vi har rigtig godt fat i den del af markedet," medgiver salgsdirektøren.

Konkurrence fra Cisco

Cisco har også selv i konkurrencens hellige navn kastet et nyt konkurrerende produkt på banen i form af sit all-in-one datacenter.

"I marts lancerede vi vores server under navnet UCS, der står for Unified Computing Systems," fortæller Lasse Garby.

UCS-platformen, der blandt andet består af blade-servere udviklet internt i Cisco, er designet til at kunne integrere datacentre, storage, netværk og virtualisering.

Tidligere har eksempelvis HP og IBM været faste leverandører af netop sådanne datacentre til Ciscos kunder, og der bliver da også spekuleret i, hvordan Ciscos UCS vil påvirke forholdet til de to samarbejdspartnere.

"Først i slutningen af i år eller i begyndelsen af 2010 begynder vi at sælge UCS. Salget åbnes først i de store lande, men vi er allerede i dialog med flere interesserede kunder herhjemme," fortæller Lasse Garby.

Prisen afhænger af konfiguration og antal servere, der skal tilsluttet systemet, men ifølge Lasse Garby koster et Unified Computing System fra "et par 100.000 til et par millioner kroner".

"UCS er ideelt til virksomheder, der har fra 300 servere og op," siger Ciscos danske salgsdirektør.

Europa fylder 30 procent

Cisco udtaler sig af princip hverken om markedsandele eller omsætning på de enkelte markeder, men oplyser, at Europa udgør godt 30 procent af koncernens samlede forretning.

Herhjemme har Cisco i løbet af et år op mod 1.500 forskellige aktive forhandlere, men heraf er kun 50 'væsentlige'. Af de 50 er Netdesign, Atea, Axcess, IBM og Conscia blandt de største.

Med hensyn til fremtiden skal Cisco lige komme sig over sit omsætningsfald på 10 milliarder kroner i fjerde kvartal, men ordre-indgangen stiger, og det er næsten lige så godt som medvind på cykelstien.

Og i øvrigt vurderer Ciscos administrerende direktør, John Chambers, at koncernen står langt bedre rustet i denne krise end i den forrige i 2001.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura