ODF-støtter: Analyse i strid med sandheden

"I strid med sandheden og bygget på et fejlagtigt grundlag". Open Source Leverandørerne sætter et hårdt angreb ind på Konkurrencestyrelsens rapport om ODF og OOXML.

Artikel top billede

Morten Kjærsgaard, formand for Open Source Leverandørerne, er hård i sin kritik af Konkurrencestyrelsens analyse af ODF og OOXML.

Konkurrencestyrelsen beskyldes nu for at have anbefalet både ODF og OOXML på et fejlagtigt grundlag og for i strid med sandheden at have sagt, at der er interoperabilitetsproblemer mellem de forskellige ODF-kontorpakker.

De hårde beskyldninger kommer for foreningen Open Source Leverandørerne, som er tilhænger af, at ODF indføres som den eneste åbne standard i det offentlige.

Formand for foreningen Morten Kjærsgaard forklarer, at foreningen de seneste uger har kæmpet for at færdiggøre en test, som tilbageviser Konkurrencestyrelsens udsagn om, at ODF ikke sikrer den fornødne interoperabilitet.

"Agnete Gersing udtaler sig imidlertid i strid med sandheden, når hun siger, at et "valg af ODF vil i
øvrigt ikke sikre den fornødne interoperabilitet mellem kontorpakkerne"," skriver OSL i en pressemeddelelse.

Morten Kjærsgaard fortæller, at foreningen har gennemført en test ud fra de samme principper, der blev brugt, da IT- og Telestyrelsen sidste år testede interoperabilitet mellem ODF og OOXML. Og testen viser ifølge Morten Kjærsgaard 100 procent interoperabilitet mellem seks forskellige ODF-baserede kontorpakker.

Fredag mødes it-ordførerne med videnskabsminister Helge Sander for at diskutere Konkurrencestyrelsens rapport. Og Morten Kjærsgaard lægger ikke skjul på, at det er derfor, foreningen har kæmpet for at få testen færdig.

"Vi vil ikke have, at de træffer en beslutning på et forkert grundlag," siger Morten Kjærsgaard.

Fuld tillid til resultatet

Kontorchef i center for tele-, it- og finans i Konkurrencestyrelsen, Martin Windelin, afviser kritikken fra OSL. Han mener, at interoperabilitetsspørgsmålet er grundigt undersøgt i forarbejderne til Konkurrencestyrelsens analyse.

"Det er et emne, vi har haft en konsulentvirksomhed, Devoteam Consulting, til at dokumentere grundigt - de resultater ligger i en rapport, der ligger til grund for vores analyse," siger Martin Windelin.

"Jeg har ikke nogen grund til at betvivle de resultater. Jeg er tryg ved de konklusioner, og jeg mener, at de er fuldt ud retvisende og i overensstemmelse med sandheden," siger Martin Windelin, som forklarer, at arbejdet med analysen har været en åbne proces, hvor OSL's synspunkter er blevet inddraget.

Samtidig ser han ingen grund til at betvivle Devoteams kompetencer.

"Jeg er tryg ved de analyser, vi har fået fra Devoteam Consulting. Det er et konsulenthus, som også arbejder for ekspertgruppen, og det er erfarne folk inden for det her område," siger Martin Windelin, som dog gerne vil se nærmere på OSL's egne analyser.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS