Snart er din netbook old school - afløseren er på vej

ComputerViews: Afløseren for netbook'en er på vej. Den ligger i tråd med en udviklings-tendens, der gennemsyrer hele pc-industrien, og den adskiller sig markant fra netbooken på centrale områder.

Artikel top billede

ComputerViews: Ikke en mobil-telefon. Og ikke en netbook. Men en hybrid. En smartbook.

Adskillige af verdens store mobil-selskaber ser klare tegn på, at næste udviklings-trin i sammensmeltningen af mobil-telefoner og pc'er bliver et netbook-lignende apparat, som bare ikke er en netbook.

Under motorhjelmen bliver der nemlig skruet op for mobil-funktionaliteten og ned for de pc-karakteristika, der i en tid, hvor mobilitet i høj grad er i højsædet, ofte regnes for direkte irriterende.

Det drejer sig især om tid. Opstarts-tid. Opkoblings-tid. Databehandlings-tid. Bruger-tid.

Pc på det ydre, smartphone inden i

Smartbooken er nemlig et apparat, der på det ydre ligner en netbook - altså en minicomputer af den type, der i de seneste år i den grad har oplevet et veritabelt gennembrud.

Når det gælder funktionalitet skruer smartbooken imidlertid ned for nogle af de funktionaliteter, der helt åbentlyst gør netbooken til det, den er, nemlig en lille pc.

Smartbooken skal - som mobiltelefonen - altid være tændt, altid koblet på nettet, altid klar.

I smartbooken skæres således både Windows-styresystemet, Office-pakker og anden tungere pc-software væk, fordi den tager tid at starte op på den der arbejdende pc-måde.

Også Intel - der i dag leverer chip til mange netbooks - kan løbe ind i problemerne.

De nye smartbooks vil nemlig som udgangspunkt køre på ARM-chips, der i dag allerede anvendes i en række avancerede bærbare apparater som iPhone, N97, Blackberry, Kindle og en lang række GPS'er.

ARM-chip er ikke særligt hurtige. Men de er bittesmå - faktisk ned til en fjerdedel af den størrelse, som Intels Atom-chip, der anvendes i mange netbooks i dag.

Det betyder, at deres strømforbrug er markant mindre end Atom-chippen, hvilket igen betyder, at batteriet holder meget længere i et ARM-baseret apparat - måske op til flere dage, selv om apparatet er tændt og i gang og koblet på nettet hele tiden.

Snart lander de første i butikkerne

De første smartbooks ventes lanceret i slutningen af året, lyder det fra store producenter som Acer og Dell, ligesom en række af de helt store taiwanske producenter, der leverer apparater til Apple, HP og Lenovo, så småt er ved at sætte i gang.

De første smartbooks vil efter alt at dømme komme til at køre på enten Linux, Googles Android eller Googles kommende webbaserede styresystem, Chrome OS, der er netbaseret, og derfor ser ud til at passe godt sammen med smartbook-konceptet.

For producenterne kan smartbooken blive næste trin i den udviklings-trappe, som computer-teknologien har bevæget sig på i de seneste år.

Her handler alt om mobilitet og at kunne bevæge sig rundt og være på - hele tiden og altid. Og jo færre hindringer mellem beslutning og net-aktivitet, jo bedre.

I industrien taler man endda om den perfekte forening af apparat, højhastigheds-netværk og internet. Og det siger sig selv, for alle parter ser gode indtjenings-muligheder, hvis smartbooken slår igennem:

Pc-producenterne får et nyt marked at høste på, og tele-udbyderne vil kun klappe i hænderne, hvis der kommer computere, der skal være på nettet døgnet rundt.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S