FDIH: Ny e-handelsforening er overflødig

Bestyrelsesformand i FDIH mener ikke, at Danmark er stor nok til at huse den kommende e-handelsforening, BFEH.

Artikel top billede

Den kommende opkomling i det danske e-handelslandskab, Brancheforeningen for E-handel (BFEH), bliver modtaget med ærgerlige miner hos den etablerede e-handelssammenslutning, Foreningen for Distance og Internethandel (FDIH).

"Jeg vil betegne BFEH som en overflødig forening, fordi vi i Danmark har nok organisationer som FDIH, Dansk Industri og Dansk Erhverv, der kan tage sig af webbutikkernes vilkår," lyder det fra FDIH's bestyrelsesformand, Claus Hjorting.

Computerworld erfarer, at BFEH er i gang med at blive oprettet som et modsvar til FDIH og specielt vil fokusere på mindre netbutikker og nystartede webshops.

Og Claus Hjorting afviser ikke, at FDIH i tidens løb har kunnet gøre mere netop for dette segment af FDIH-medlemmerne.

"Vi er naturligvis åbne for, at vi kan blive bedre," siger Claus Hjorting.

Han forklarer, at e-handelsforeningen allerede kæmper politisk og har videndeling i form af erfa-grupper kørende for små og mellemstore e-handelsvirksomheder.

"Men det er jo klart, at vi må tage til efterretning, at nogen mener, at vi kan gøre det bedre," fortæller Claus Hjorting.

Håber på kontakt

Den omkring 10 år gamle FDIH-forening er ifølge Claus Hjorting på god fod med alle danske foreninger, der berører e-handel i Danmark. Han håber derfor på, at BFEH ikke vil være en undtagelse.

"Vi mødtes før sommerferien med BFEH og havde et respektfuldt og konstruktivt møde, som dog ikke førte til et decideret samarbejde," forklarer Claus Hjorting.

Han fortæller, at han håber på muligheden for løbende kontakt med BFEH, selv om han betegner Danmark som værende et for lille land til at huse to slagkraftige foreninger, der begge skal kæmpe om medieplads og politikertække.

"E-handlen i Danmark ville stå stærkere, hvis vi talte med én røst frem for, at der kommer udmeldinger fra flere foreninger," siger FDIH-bestyrelsesformanden.

Berigende for e-handlen

Lektor Niels Kornum med speciale inden for e-business på Copenhagen Business School mener ikke, at BFEH's tilstedeværelse kan skade e-handlen i Danmark.

"FDIH og BFEH behøver jo ikke være uenige på det politiske niveau, selv om de måske indadtil har forskellige opfattelser af, hvordan man kører en forening," siger Niels Kornum.

"Med to forskellige perspektiver på e-handel, så ser jeg det kun som en berigelse, at Danmark får en e-handelsforening mere," fortsætter han.

Niels Kornum ønsker dog ikke at kommentere på foreningens muligheder for at tiltrække medlemmer, før han ser et konkret udspil fra BFEH.

Hvornår det udspil kommer, er endnu uvist.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job