FDIH: Ny e-handelsforening er overflødig

Bestyrelsesformand i FDIH mener ikke, at Danmark er stor nok til at huse den kommende e-handelsforening, BFEH.

Artikel top billede

Den kommende opkomling i det danske e-handelslandskab, Brancheforeningen for E-handel (BFEH), bliver modtaget med ærgerlige miner hos den etablerede e-handelssammenslutning, Foreningen for Distance og Internethandel (FDIH).

"Jeg vil betegne BFEH som en overflødig forening, fordi vi i Danmark har nok organisationer som FDIH, Dansk Industri og Dansk Erhverv, der kan tage sig af webbutikkernes vilkår," lyder det fra FDIH's bestyrelsesformand, Claus Hjorting.

Computerworld erfarer, at BFEH er i gang med at blive oprettet som et modsvar til FDIH og specielt vil fokusere på mindre netbutikker og nystartede webshops.

Og Claus Hjorting afviser ikke, at FDIH i tidens løb har kunnet gøre mere netop for dette segment af FDIH-medlemmerne.

"Vi er naturligvis åbne for, at vi kan blive bedre," siger Claus Hjorting.

Han forklarer, at e-handelsforeningen allerede kæmper politisk og har videndeling i form af erfa-grupper kørende for små og mellemstore e-handelsvirksomheder.

"Men det er jo klart, at vi må tage til efterretning, at nogen mener, at vi kan gøre det bedre," fortæller Claus Hjorting.

Håber på kontakt

Den omkring 10 år gamle FDIH-forening er ifølge Claus Hjorting på god fod med alle danske foreninger, der berører e-handel i Danmark. Han håber derfor på, at BFEH ikke vil være en undtagelse.

"Vi mødtes før sommerferien med BFEH og havde et respektfuldt og konstruktivt møde, som dog ikke førte til et decideret samarbejde," forklarer Claus Hjorting.

Han fortæller, at han håber på muligheden for løbende kontakt med BFEH, selv om han betegner Danmark som værende et for lille land til at huse to slagkraftige foreninger, der begge skal kæmpe om medieplads og politikertække.

"E-handlen i Danmark ville stå stærkere, hvis vi talte med én røst frem for, at der kommer udmeldinger fra flere foreninger," siger FDIH-bestyrelsesformanden.

Berigende for e-handlen

Lektor Niels Kornum med speciale inden for e-business på Copenhagen Business School mener ikke, at BFEH's tilstedeværelse kan skade e-handlen i Danmark.

"FDIH og BFEH behøver jo ikke være uenige på det politiske niveau, selv om de måske indadtil har forskellige opfattelser af, hvordan man kører en forening," siger Niels Kornum.

"Med to forskellige perspektiver på e-handel, så ser jeg det kun som en berigelse, at Danmark får en e-handelsforening mere," fortsætter han.

Niels Kornum ønsker dog ikke at kommentere på foreningens muligheder for at tiltrække medlemmer, før han ser et konkret udspil fra BFEH.

Hvornår det udspil kommer, er endnu uvist.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird