EU klar til at støtte europæisk chip-industri

EU på vej med konkrete initiativer til at hjælpe den pressede europæiske chip-industri.

Artikel top billede

Den europæiske chip-industri er vital for Europas udvikling, mener EU, som er klar til at støtte industrien, der er udsat for voldsom konkurrence fra konkurrenter fra andre dele af verden.

Den europæiske chip-industri har længe arbejdet hårdt på at få mere støtte fra EU-Kommissionen. Den har argumenteret indædt med, at chip-industrien ikke fungerer efter markeds-mekanismerne, men i forvejen er voldsomt præget af stats-subsidier.

For eksempel støtter lande som Singapore, Sydkorea og Israel lokale chip-fabrikker med kontante hjælpe-pakker, skriver Financial Times.

Lover 'konkret handling'

Den klare melding fra EU's industri-kommissær, Günter Verheugen, er, at avancerede teknologi-industrier som blandt andet chip-industrien er "nøglerne til at sikre Europas fremtid."

Han lover derfor ifølge Financial Times "konkret handling" fra EU's side i bestræbelserne på at øge Europas konkurrence-evne inden for de avancerede højteknologier.

Han vil dog ikke for nærværende komme nærmere ind på, hvad disse konkrete handlinger er, men mulige emner kan ifølge Financial Times inkludere at svare igen på andre landes statssubsidier til chip-branchen med konkret støtte eller at bløde op i de skrappe regler, der gælder for EU-landenes muligheder for at subsidiere lokal chip-produktion.

I dag må EU-landene maksimalt støtte med hvad der svarer til 11 procent af omkostningerne ved at drive en chip-fabrik. Det kan lyde af meget, men er ganske lidt i forhold til de regler, der gælder i rivaliserende lande, hvor støtten må være på op til 60 procent af omkostningerne.

Der produceres omkring ni procent af verdens silicium-chip i Europa.

Det er et fald i forhold til tidligere, hvor Europa har været oppe på 11 procent.
Flere af de store europæiske chip-producenter har da også været i problemer. For eksempel er tyske Infineon i problemer, mens AMD er ved at drosle ned i tyske Dresden, ligesom ST Micrsoelectronics overvejer at flytte til Singapore.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics