EU klar til at støtte europæisk chip-industri

EU på vej med konkrete initiativer til at hjælpe den pressede europæiske chip-industri.

Artikel top billede

Den europæiske chip-industri er vital for Europas udvikling, mener EU, som er klar til at støtte industrien, der er udsat for voldsom konkurrence fra konkurrenter fra andre dele af verden.

Den europæiske chip-industri har længe arbejdet hårdt på at få mere støtte fra EU-Kommissionen. Den har argumenteret indædt med, at chip-industrien ikke fungerer efter markeds-mekanismerne, men i forvejen er voldsomt præget af stats-subsidier.

For eksempel støtter lande som Singapore, Sydkorea og Israel lokale chip-fabrikker med kontante hjælpe-pakker, skriver Financial Times.

Lover 'konkret handling'

Den klare melding fra EU's industri-kommissær, Günter Verheugen, er, at avancerede teknologi-industrier som blandt andet chip-industrien er "nøglerne til at sikre Europas fremtid."

Han lover derfor ifølge Financial Times "konkret handling" fra EU's side i bestræbelserne på at øge Europas konkurrence-evne inden for de avancerede højteknologier.

Han vil dog ikke for nærværende komme nærmere ind på, hvad disse konkrete handlinger er, men mulige emner kan ifølge Financial Times inkludere at svare igen på andre landes statssubsidier til chip-branchen med konkret støtte eller at bløde op i de skrappe regler, der gælder for EU-landenes muligheder for at subsidiere lokal chip-produktion.

I dag må EU-landene maksimalt støtte med hvad der svarer til 11 procent af omkostningerne ved at drive en chip-fabrik. Det kan lyde af meget, men er ganske lidt i forhold til de regler, der gælder i rivaliserende lande, hvor støtten må være på op til 60 procent af omkostningerne.

Der produceres omkring ni procent af verdens silicium-chip i Europa.

Det er et fald i forhold til tidligere, hvor Europa har været oppe på 11 procent.
Flere af de store europæiske chip-producenter har da også været i problemer. For eksempel er tyske Infineon i problemer, mens AMD er ved at drosle ned i tyske Dresden, ligesom ST Micrsoelectronics overvejer at flytte til Singapore.

Banedanmark

Systemudvikler (frontend)

Københavnsområdet

Folkekirkens Nødhjælp

ERP IT System Owner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv sektionsleder for Open Source Intelligence, OSINT, i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job