EU klar til at støtte europæisk chip-industri

EU på vej med konkrete initiativer til at hjælpe den pressede europæiske chip-industri.

Artikel top billede

Den europæiske chip-industri er vital for Europas udvikling, mener EU, som er klar til at støtte industrien, der er udsat for voldsom konkurrence fra konkurrenter fra andre dele af verden.

Den europæiske chip-industri har længe arbejdet hårdt på at få mere støtte fra EU-Kommissionen. Den har argumenteret indædt med, at chip-industrien ikke fungerer efter markeds-mekanismerne, men i forvejen er voldsomt præget af stats-subsidier.

For eksempel støtter lande som Singapore, Sydkorea og Israel lokale chip-fabrikker med kontante hjælpe-pakker, skriver Financial Times.

Lover 'konkret handling'

Den klare melding fra EU's industri-kommissær, Günter Verheugen, er, at avancerede teknologi-industrier som blandt andet chip-industrien er "nøglerne til at sikre Europas fremtid."

Han lover derfor ifølge Financial Times "konkret handling" fra EU's side i bestræbelserne på at øge Europas konkurrence-evne inden for de avancerede højteknologier.

Han vil dog ikke for nærværende komme nærmere ind på, hvad disse konkrete handlinger er, men mulige emner kan ifølge Financial Times inkludere at svare igen på andre landes statssubsidier til chip-branchen med konkret støtte eller at bløde op i de skrappe regler, der gælder for EU-landenes muligheder for at subsidiere lokal chip-produktion.

I dag må EU-landene maksimalt støtte med hvad der svarer til 11 procent af omkostningerne ved at drive en chip-fabrik. Det kan lyde af meget, men er ganske lidt i forhold til de regler, der gælder i rivaliserende lande, hvor støtten må være på op til 60 procent af omkostningerne.

Der produceres omkring ni procent af verdens silicium-chip i Europa.

Det er et fald i forhold til tidligere, hvor Europa har været oppe på 11 procent.
Flere af de store europæiske chip-producenter har da også været i problemer. For eksempel er tyske Infineon i problemer, mens AMD er ved at drosle ned i tyske Dresden, ligesom ST Micrsoelectronics overvejer at flytte til Singapore.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job