Google får en måned til nå frem til forfatter-løsning

Google har fået en måned til at nå frem til en spiselig aftale med en stribe forfattere og forlag.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google, the Authors Guild (forfattersammenslutningen) and the Association of American Publishers (AAP eller 'foreningen af amerikanske udgivere') er blevet givet en måned til at lave deres aftale om for at løse det copyright-sagsanlæg, som forfatter- og udgiversammenslutningerne har ført mod søge-virksomheden.

Parterne har fået indtil 9. november til at skabe en revideret udgave af den aftale, som i sin nuværende form er blevet afvist af det amerikanske justitsministerium og andre kritikere.

Voldsom kritik

Den originale aftale, som blev indgået for et år siden, gav anledning til voldsom kritik fra berømte forfattere, udgivere, akademikere og konkurrenter.

De mente samstemmende, at Google med aftalen fik tiltusket sig for meget magt og indflydelse på bogpriserne.

Kritikerne var desuden utilfredse med, hvordan de såkaldte 'forældreløse bøger' skulle håndteres ifølge aftalen. Forældreløse bøger er bøger, hvis forfattere er døde, eller hvis forlag er blevet opløst.

Mens modstanderne oversvømmede retten i New York med forskellige indvendinger, stod Google, forfattersammenslutningen og AAP fast og forsvarede aftalen, og først da også det amerikanske Justitsministerium meldte sig som kritiker, bakkede parterne ud igen.

I sidste måned meddelte justitsministeriet retten, at den foreslåede aftale måtte revideres, så den overholdt amerikanske copyright- og monopollove samt reglerne om kollektive sagsanlæg.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job