Her er Socialdemokraternes nye it-ordfører

Socialdemokraternes nye it-ordfører er den 36-årige Yildiz Akdogan, der tidligere har været menigt folketingsmedlem. Hun vil især bekæmpe digital analfabetisme.

Artikel top billede

36-årige Yildiz Akdogan, der har en kandidatgrad i Statskundskab, er ny it-ordfører for Socialdemokraterne. (Foto: Photographer Henrik Sorensen / Henrik Sørensen)

Efter Svend Aukens død er der sket en større rokade i ordførerskaberne hos Socialdemokraterne.

Tidligere it-ordfører Ole Hækkerup er blevet energiordfører, mens 36-årige Yildiz Akdogan nu overtager it-ordførerskabet for Socialdemokraterne.

Yildiz Akdogan blev valgt ind ved seneste Folketingsvalg i 2007. Hun har tidligere været journalist på Politiken og har en kandidatgrad i Statskundskab bag sig.

Tilgængelighed og åbne standarder

Blandt den nye it-ordførers mærkesager er især bekæmpelse af digital analfabetisme og sikringen af lige tilgængelighed for offentlig information på nettet.

"I et moderne samfund er det vigtigt, at der er politiske rammer for lige adgang for alle borger på nettet. Meget af kommunikationen er i dag rykket til en virtuel verden. Derfor er det vigtigt, at alle borgere også ved, hvordan de kan bruge det offentlige på nettet," siger Yildiz Akdogan.

Hun mener, at der i høj grad kan være forskel på politiske visioner omkring it- og telebranchen. Men hun mener dog, at de traditionelle politiske skillelinjer godt kan rykke sig på netop hendes felt.

"På det overordnede plan mener de fleste partier, at it- og telebranchen bliver et vigtigere og vigtigere område for vores samfund. Men helt konkret forholder vi os anderledes til, hvordan de digitale udfordringer skal løses," siger Yildiz Akdogan.

Her kan initiativer, som den finske regerings forslag om at garantere alle finske borgere bredbånd, godt skille vandene.

Ikke så nørdet som kollegaerne

Yildiz Akdogan har ikke en it-baggrund, men hun har alligevel visioner for it- og telebranchen.

"Jeg er nok ikke lige så nørdet som Morten og Morten (Helveg Petersen og Messerschmidt, der har været it-ordførere for henholdsvis Radikale Venstre og Dansk Folkeparti, red.), men jeg har sat mig ind i hele diskussionen om åbne standarder, og jeg mener godt, at jeg kan være med til at udforme en politik på det område," fortæller Yildiz Akdogan.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS