Her er Socialdemokraternes nye it-ordfører

Socialdemokraternes nye it-ordfører er den 36-årige Yildiz Akdogan, der tidligere har været menigt folketingsmedlem. Hun vil især bekæmpe digital analfabetisme.

Artikel top billede

36-årige Yildiz Akdogan, der har en kandidatgrad i Statskundskab, er ny it-ordfører for Socialdemokraterne. (Foto: Photographer Henrik Sorensen / Henrik Sørensen)

Efter Svend Aukens død er der sket en større rokade i ordførerskaberne hos Socialdemokraterne.

Tidligere it-ordfører Ole Hækkerup er blevet energiordfører, mens 36-årige Yildiz Akdogan nu overtager it-ordførerskabet for Socialdemokraterne.

Yildiz Akdogan blev valgt ind ved seneste Folketingsvalg i 2007. Hun har tidligere været journalist på Politiken og har en kandidatgrad i Statskundskab bag sig.

Tilgængelighed og åbne standarder

Blandt den nye it-ordførers mærkesager er især bekæmpelse af digital analfabetisme og sikringen af lige tilgængelighed for offentlig information på nettet.

"I et moderne samfund er det vigtigt, at der er politiske rammer for lige adgang for alle borger på nettet. Meget af kommunikationen er i dag rykket til en virtuel verden. Derfor er det vigtigt, at alle borgere også ved, hvordan de kan bruge det offentlige på nettet," siger Yildiz Akdogan.

Hun mener, at der i høj grad kan være forskel på politiske visioner omkring it- og telebranchen. Men hun mener dog, at de traditionelle politiske skillelinjer godt kan rykke sig på netop hendes felt.

"På det overordnede plan mener de fleste partier, at it- og telebranchen bliver et vigtigere og vigtigere område for vores samfund. Men helt konkret forholder vi os anderledes til, hvordan de digitale udfordringer skal løses," siger Yildiz Akdogan.

Her kan initiativer, som den finske regerings forslag om at garantere alle finske borgere bredbånd, godt skille vandene.

Ikke så nørdet som kollegaerne

Yildiz Akdogan har ikke en it-baggrund, men hun har alligevel visioner for it- og telebranchen.

"Jeg er nok ikke lige så nørdet som Morten og Morten (Helveg Petersen og Messerschmidt, der har været it-ordførere for henholdsvis Radikale Venstre og Dansk Folkeparti, red.), men jeg har sat mig ind i hele diskussionen om åbne standarder, og jeg mener godt, at jeg kan være med til at udforme en politik på det område," fortæller Yildiz Akdogan.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS