Global anti-pirataftale atter omgærdet af mystik

Kun 42 jurister har indflydelse på den kontroversielle antipirat-aftale ACTA, som skal gælde globalt, afslører lækket liste fra NGO. Langt de fleste repræsenterer rettighedshavere.

Artikel top billede

Hemmelighedskræmmeriet om morgendagens antipiratpolitik i USA, EU og resten af den frie verden i form af den kontroversielle ACTA-aftale (Anti-Counterfeit Trade Agreement) fortsætter.

Nu viser det sig nemlig, at blot 42 jurister har adgang til det materiale, der kommer til at berøre borgerne i en lang række vestlige lande.

Af disse jurister, som alle har underskrevet en fortrolighedserklæring, er blot fire repræsentanter for offentlige myndigheder, mens resten repræsenterer rettighedshavere, skriver Ars Technica.

ACTA-aftalen, som skal dæmme op for piratkopiering af både fysiske og digitale produkter på globalt plan, indeholder en række vidtrækkende tiltag, som blandt andet kan komme til at betyde, at almen retspraksis sættes ud af spil, og at det er op til den enkelte at bevise sin uskyld.

Samtidig kan aftalen, hvis det står til musikindustrien, betyde, at internetudbydere skal overvåge trafikken på internettet, og skride ind, hvis der forekommer brud på ophavsret.

Aftalen skal sikre, at personer, som afsløres i fildeling, mister retten til at tilgå internettet. Internet-leverandører, som nægter at udføre dette indgreb, skal kunne straffes, hvis det står til den amerikanske interesseorganisation RIAA (Recording Industry Association of America).

Offentliggjorde liste med jurister

Organisationen Knowledge Ecology International (KEI), som blandt andet arbejder med lovgivning omkring internettet, offentliggjorde i sidste uge en liste med navnene på de 42 advokater.

Det skete, fordi organisationen i september fandt ud af, at USA's Trade Representative's Office i hemmelighed havde indhentet meninger fra de 42 jurister til ACTA-aftalens internetdel, selvom disse havde underskrevet en fortrolighedsaftale, skriver Ars Technica.

iPod-konfiskeringer

Det er ikke første gang, at den kommende ACTA-aftale er omgærdet af mystik. I Europa lagde EU i november låg på de hemmelige forhandlinger, hvilket gjorde græsrodsorganisationer bekymrede.

Forhandlingsparterne bag ACTA-aftalen har tidligere bedt brancheorganisationer om input til, hvad aftalen skal indeholde.

Det resulterede i en række forslag, blandt andet, at iPods og bærbare computere skulle kunne beslaglægges ved grænserne, hvis de indeholdt piratkopieret musik.

EU gjorde det dog senere klart, at private borgere ikke behøver at frygte at få snuppet musikafspillere af toldere.

"ACTA fokuserer ikke på enkeltpersoner. Det handler om organiseret kriminalitet og storsmugleri, som udgør en trussel overfor offentlighedens sikkerhed. Det handler ikke om at begrænse borgernes rettigheder eller at genere forbrugere," har talsmand for Europa-Kommissionen, Martin Selmayr, tidligere udtalt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S