Vil Android redde Motorolas fremtid?

Med den nye Droid-telefon træder Motorola for alvor ind på smartphone-markedet. Et marked, som Motorola selv forudser vil indbringe to tredjedele af mobilindustiens fortjeneste i år.

Artikel top billede

I onsdags præsenterede den amerikanske mobilgigant Motorola sin anden smartphone, der bygger på styresystemet Android: mobiltelefonen Droid.

Samtidig planlægger firmaet at sende op til 20 nye smartphones på markedet i 2010. Det skriver Techtree.com

Med fokus rettet mod smartphones håber Motorola at rette op på den negative udvikling, firmaet har været ude i de seneste år.

"Det næste års tid regner vi med, at kunne levere attraktive smartphones, der vil repositionere firmaet fra at være voice-baseret over mod at være langt mere fokuseret på mobilt internet og datakommunikation," sagde administrerende direktør for Motorolas division for mobile enheder, Sanjay Jha, i september til Financial Times.

Og måske bliver Droid den succes, Motorola har jagtet lige siden den nu efterhånden lettere forældede Razr, der var det seneste store hit for mobilproducenten.

I hvert fald steg firmaets aktiekurs 11 procent kort tid efter præsentationen af det nye skud på smartphone-stammen. Det skriver Financial Times.

Voldsomt nedgang i salg

Udmeldingen om Motorolas nye strategi med at satse mere på smartphones kommer samtidig med, at firmaet i går afslørede sine salgstal for seneste kvartal.

Her kom det frem, at salget af enheder var faldet med 46 procent i forhold til året før. Det bringer Motorolas markedsandel for mobiltelefoner ned på 4,7 procent.

Det er efterhånden mange år siden, at Motorola senest lavede et stort hit med deres Razr, og firmaet erkender nu, at smartphonemarkedet er der sneen falder.

Efter de katastrofale salgstal blev præsenteret, fortalte Sanjay Jha, at han selv forventer, at smartphones vil udgøre to tredjedele af mobilindustriens fortjeneste inden årets udgang.

Vil udfordre Apple

Droid-telefonen benytter styresystemet Android, der spås en stor fremtid. Analysefirmaet Gartner vurderer, at Android vil indtage andenpladsen for mest benyttede styresystemer til mobiltelefoner i 2012. Og måske bliver Motorolas nye satsning det, der får lavinen til at rulle.

I hvert fald satser Motorola stærkt på at udfordre Apple, der er en af de andre store smartphone-producenter.

I USA har Motorola teamet op med teleoperatøren Verizon, hvis netværk er stærkere og dækker større arealer end AT&T's netværk, som Apples iPhone kører på.

Der findes 12.000 applikationer til Android, hvilket dog blegner noget i forhold til de 100.000, der på nuværende tidspunkt findes til iPhone.

Droid forventes at ramme de amerikanske butikker 6. november.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension