Cisco og EMC går sammen om et godt tilbud

Cisco og EMC forsøger hånd i hånd at buldre ind på datacenter-markedet. Et særlig godt tilbud til alle it-chefer bliver hovedvåbnet.

Artikel top billede

Cisco og EMC slår sig sammen i et joint venture, som begge selskaber håber vil kaste bedre markedsandele og større afkast på datacenter-markedet af sig.

Hovedvåbnet bliver en kombination af de to store selskabers hovedprodukter, der skal bundles i en samlet pakke med både hardware og services.

Alliancen mellem Cisco og EMC inkluderer desuden virtualiserings-selskabet VMware, som EMC ejer aktiemajoriteten i. VMwares virtualiserings-teknologi er helt central i den pakke, som alliancen vil tilbyde.

Det ligger i tråd med ideen om, at netop virtualisering står til at blive limen i datacenteret.

Alliancen går ud i markedet med en målsætning om at kunne konkurrere på lavere omkostninger for erhvervslivet til energi, it og lokaler via gennemgående datacenter-virtualisering og omfattende brug af cloud computing.

Virtuel infrastruktur

Her har de tre selskaber i det seneste år arbejdet på at formulere en fælles vision for fremtidens it-infrastruktur til erhvervslivet, og er nået frem til begrebet "privat cloud computing".

Det er en model, der bygger på en virtuel it-infrastruktur, der alene anvendes af én organisation og som driftes af enten den pågældende organisation eller en tredje part.

Med den nye alliance, der har fået navnet Acadia, vil EMC's storage-udstyr blive tilbudt i en pakke med VMwares værktøjer og Cisco's netværksudstyr.

Aftalen kan blive "den mest markante teknologi-alliance i årtier," mener John Chambers, topchef i Cisco.

"Det handler om at ændre hele industrien. Gevinsten er flere hundrede milliarder kroner, som ligger og venter i markedet," siger han.

Acadia-alliancen vil til at begynde med beskæftige 140 medarbejdere. Det meste af salget af de nye bundlede pakker - der har fået navnet Vblocks - vil dog blive forestået af konsulentselskaber som Accenture og andre.

Samarbejdet sigter primært mod at fravriste de to helt store spillere, Hewlett-Packard og IBM, markedsandele på datacenter-markedet, der er voksende.

Her tjener man penge på at sælge hardware, software, konsulenttimer, drift, vedligehold og en række tilstødende produkter. Markedet er således ganske omfattende og krævende - men også lukrativt for den spiller, der kommer med den rette vifte af produkter og ydelser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice