Cisco og EMC går sammen om et godt tilbud

Cisco og EMC forsøger hånd i hånd at buldre ind på datacenter-markedet. Et særlig godt tilbud til alle it-chefer bliver hovedvåbnet.

Artikel top billede

Cisco og EMC slår sig sammen i et joint venture, som begge selskaber håber vil kaste bedre markedsandele og større afkast på datacenter-markedet af sig.

Hovedvåbnet bliver en kombination af de to store selskabers hovedprodukter, der skal bundles i en samlet pakke med både hardware og services.

Alliancen mellem Cisco og EMC inkluderer desuden virtualiserings-selskabet VMware, som EMC ejer aktiemajoriteten i. VMwares virtualiserings-teknologi er helt central i den pakke, som alliancen vil tilbyde.

Det ligger i tråd med ideen om, at netop virtualisering står til at blive limen i datacenteret.

Alliancen går ud i markedet med en målsætning om at kunne konkurrere på lavere omkostninger for erhvervslivet til energi, it og lokaler via gennemgående datacenter-virtualisering og omfattende brug af cloud computing.

Virtuel infrastruktur

Her har de tre selskaber i det seneste år arbejdet på at formulere en fælles vision for fremtidens it-infrastruktur til erhvervslivet, og er nået frem til begrebet "privat cloud computing".

Det er en model, der bygger på en virtuel it-infrastruktur, der alene anvendes af én organisation og som driftes af enten den pågældende organisation eller en tredje part.

Med den nye alliance, der har fået navnet Acadia, vil EMC's storage-udstyr blive tilbudt i en pakke med VMwares værktøjer og Cisco's netværksudstyr.

Aftalen kan blive "den mest markante teknologi-alliance i årtier," mener John Chambers, topchef i Cisco.

"Det handler om at ændre hele industrien. Gevinsten er flere hundrede milliarder kroner, som ligger og venter i markedet," siger han.

Acadia-alliancen vil til at begynde med beskæftige 140 medarbejdere. Det meste af salget af de nye bundlede pakker - der har fået navnet Vblocks - vil dog blive forestået af konsulentselskaber som Accenture og andre.

Samarbejdet sigter primært mod at fravriste de to helt store spillere, Hewlett-Packard og IBM, markedsandele på datacenter-markedet, der er voksende.

Her tjener man penge på at sælge hardware, software, konsulenttimer, drift, vedligehold og en række tilstødende produkter. Markedet er således ganske omfattende og krævende - men også lukrativt for den spiller, der kommer med den rette vifte af produkter og ydelser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job