Ericsson fyrer og lukker dansk afdeling

Hele forsknings- og udviklingsafdelingen skal lukke. "En ulykkelig situation," lyder det fra Ericsson-chef.

Artikel top billede

Administrerende direktør Lars Tofft måtte i dag overbringe sine medarbejdere i Ericsson Danmark beskeden om, at cirka 200 mister jobbet.

Igennem flere år har Ericsson Diax i Struer udviklet bredbåndsudstyr, men det slutter nu.

I dag meddeler Ericsson Danmark, at televirksomheden lukker sin afdeling i Struer, hvor cirka 200 arbejder. Dermed mister Ericsson en tredjedel af sin samlede medarbejderstab i Danmark.

Det er konsekvensen af en større spareplan, som Ericsson iværksatte i januar med henblik på at nedbringe omkostningerne i koncernen med syv milliarder kroner ved indgangen til anden halvdel af 2010.

Udover Struer bliver også en lignende afdeling i England ramt. Udviklingen af produkterne samles i stedet i Italien.

"Det skal ses i forhold til den større plan, og forud for beslutningen har der været en grundig analyse, hvor vi har besluttet at konsolidere aktiviteterne på ét site i Genova," fortæller administrerende direktør Lars Tofft.

Total lukning i Struer

Dagens pressemeddelelse fra Ericsson bærer overskriften "Ericsson reducerer R&D aktiviteter i Struer", men der er tale om mere end en reduktion.

"Det er med henblik på at lukke afdelingen i Struer," siger Lars Tofft.

For nylig meddelte en af virksomhedens konkurrenter i form af Nokia Siemens Networks, at koncernen formentlig skulle igennem en større fyringsrunde.

"Den globale konkurrence er ikke blevet mindre, og det tvinger os til hele tiden at holde vores omkostninger for øje," siger Lars Tofft.

Ifølge Lars Tofft vil lukningen ikke ske fra den ene dag til den anden, da der stadig er nogle projekter, der skal afsluttes. Han fortæller videre, at det ikke er muligt at finde en køber, fordi produkterne fortsat vil blive udviklet, men det vil ske i et andet land i stedet.

Samtidig understreger direktøren, at kvaliteten af medarbejderne er høj, og at håber, at de kan finde et job, når de nu står i denne "ulykkelige" situation.

"Det her har intet med et kompetenceproblem at gøre, og deres produkter har også vundet flere priser," siger Lars Tofft.

Ericsson vil nu indlede samtaler med medarbejderrepræsentanter, hvor de skal forhandle om det videre forløb. Det indebærer blandt andet, hvordan Ericsson kan hjælpe ansatte med at blive samlet op af andre virksomheder.

Annonce

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S