Ericsson fyrer og lukker dansk afdeling

Hele forsknings- og udviklingsafdelingen skal lukke. "En ulykkelig situation," lyder det fra Ericsson-chef.

Artikel top billede

Administrerende direktør Lars Tofft måtte i dag overbringe sine medarbejdere i Ericsson Danmark beskeden om, at cirka 200 mister jobbet.

Igennem flere år har Ericsson Diax i Struer udviklet bredbåndsudstyr, men det slutter nu.

I dag meddeler Ericsson Danmark, at televirksomheden lukker sin afdeling i Struer, hvor cirka 200 arbejder. Dermed mister Ericsson en tredjedel af sin samlede medarbejderstab i Danmark.

Det er konsekvensen af en større spareplan, som Ericsson iværksatte i januar med henblik på at nedbringe omkostningerne i koncernen med syv milliarder kroner ved indgangen til anden halvdel af 2010.

Udover Struer bliver også en lignende afdeling i England ramt. Udviklingen af produkterne samles i stedet i Italien.

"Det skal ses i forhold til den større plan, og forud for beslutningen har der været en grundig analyse, hvor vi har besluttet at konsolidere aktiviteterne på ét site i Genova," fortæller administrerende direktør Lars Tofft.

Total lukning i Struer

Dagens pressemeddelelse fra Ericsson bærer overskriften "Ericsson reducerer R&D aktiviteter i Struer", men der er tale om mere end en reduktion.

"Det er med henblik på at lukke afdelingen i Struer," siger Lars Tofft.

For nylig meddelte en af virksomhedens konkurrenter i form af Nokia Siemens Networks, at koncernen formentlig skulle igennem en større fyringsrunde.

"Den globale konkurrence er ikke blevet mindre, og det tvinger os til hele tiden at holde vores omkostninger for øje," siger Lars Tofft.

Ifølge Lars Tofft vil lukningen ikke ske fra den ene dag til den anden, da der stadig er nogle projekter, der skal afsluttes. Han fortæller videre, at det ikke er muligt at finde en køber, fordi produkterne fortsat vil blive udviklet, men det vil ske i et andet land i stedet.

Samtidig understreger direktøren, at kvaliteten af medarbejderne er høj, og at håber, at de kan finde et job, når de nu står i denne "ulykkelige" situation.

"Det her har intet med et kompetenceproblem at gøre, og deres produkter har også vundet flere priser," siger Lars Tofft.

Ericsson vil nu indlede samtaler med medarbejderrepræsentanter, hvor de skal forhandle om det videre forløb. Det indebærer blandt andet, hvordan Ericsson kan hjælpe ansatte med at blive samlet op af andre virksomheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks