Tandberg-aktionærer siger nej til Cisco

Tandberg-aktionærerne siger nej til Ciscos kontante milliard-tilbud. Se Ciscos svar her.

Artikel top billede

Cisco forlænger sit opkøbstilbud på norske Tandberg med yderligere ni dage, efter mindre end 10 procent af aktiekapitalen i Tandberg har accepteret Ciscos tilbud på godt 15 milliarder kroner.

Problemet er prisen.

Cisco har tidligere meldt klart ud, at den tilbudte pris på 153,5 norske kroner per aktie efter selskabets mening er god, ligesom Tandbergs bestyrelse har anbefalet selskabets aktionærer at sige ja til tilbuddet.

Det har de bare ikke gjort. Da Ciscos tilbud formelt udløb mandag, havde blot 9,37 procent af aktiekapitalen i Tandberg sagt ja til Ciscos tilbud.

Vil have 90 procent

Der er med andre ord katastrofalt langt op til de 90 procent, som Cisco skal have i skabet for at kunne tvangsindløse resten og dermed overtage hele Tandberg.

Cisco rykker nu fristen til 18. november.

Situationen er alvorlig, hvis ikke 90 procent af Tandberg-aktionærerne her har accepteret tilbuddet, lyder det fra Cisco.

"Umoddelbart efter den udvidede tidsfrist er udløbet 18. november 2009 klokken 5:30 pm CET, vil Cisco meddele, om kravet om 90 procent (af aktiekapitalen. Red) er blevet opfyldt. Er det ikke sket, vil Cisco vurdere, om tilbuddet skal trækkes tilbage eller ej," lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Mange vil sige nej

En gruppe aktionærer - der tilsammen sidder på omkring 30 procent af aktiekapitalen i Tandberg - har formelt meddelt, at de ikke har tænkt sig at acceptere tilbuddet, som de mener prisfastsætter Tandberg alt for lavt.

Du kan læse deres begrundelse for denne holdning her.

Fremfor at sælge til den pågældende pris, foretrækker de, at Tandberg forbliver uafhængigt eller bliver solgt til et andet selskab, der kan tilbyde en højere pris.

Cisco-topchef John Chambers har tidligere sagt, at han har fuld tiltro til, at opkøbet vil gå igennem.

Analytikere mener, at Cisco ikke har mange andre muligheder end at hæve prisen, hvis Tandberg-aktionærerne vinder nervekrigen og fastholder et nej.

Cisco har nemlig brug for Tandberg, som er langt fremme inden for systemer til video-konferencer, der er et område, som Cisco ser stort potentiale i.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S