Tandberg-aktionærer siger nej til Cisco

Tandberg-aktionærerne siger nej til Ciscos kontante milliard-tilbud. Se Ciscos svar her.

Artikel top billede

Cisco forlænger sit opkøbstilbud på norske Tandberg med yderligere ni dage, efter mindre end 10 procent af aktiekapitalen i Tandberg har accepteret Ciscos tilbud på godt 15 milliarder kroner.

Problemet er prisen.

Cisco har tidligere meldt klart ud, at den tilbudte pris på 153,5 norske kroner per aktie efter selskabets mening er god, ligesom Tandbergs bestyrelse har anbefalet selskabets aktionærer at sige ja til tilbuddet.

Det har de bare ikke gjort. Da Ciscos tilbud formelt udløb mandag, havde blot 9,37 procent af aktiekapitalen i Tandberg sagt ja til Ciscos tilbud.

Vil have 90 procent

Der er med andre ord katastrofalt langt op til de 90 procent, som Cisco skal have i skabet for at kunne tvangsindløse resten og dermed overtage hele Tandberg.

Cisco rykker nu fristen til 18. november.

Situationen er alvorlig, hvis ikke 90 procent af Tandberg-aktionærerne her har accepteret tilbuddet, lyder det fra Cisco.

"Umoddelbart efter den udvidede tidsfrist er udløbet 18. november 2009 klokken 5:30 pm CET, vil Cisco meddele, om kravet om 90 procent (af aktiekapitalen. Red) er blevet opfyldt. Er det ikke sket, vil Cisco vurdere, om tilbuddet skal trækkes tilbage eller ej," lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Mange vil sige nej

En gruppe aktionærer - der tilsammen sidder på omkring 30 procent af aktiekapitalen i Tandberg - har formelt meddelt, at de ikke har tænkt sig at acceptere tilbuddet, som de mener prisfastsætter Tandberg alt for lavt.

Du kan læse deres begrundelse for denne holdning her.

Fremfor at sælge til den pågældende pris, foretrækker de, at Tandberg forbliver uafhængigt eller bliver solgt til et andet selskab, der kan tilbyde en højere pris.

Cisco-topchef John Chambers har tidligere sagt, at han har fuld tiltro til, at opkøbet vil gå igennem.

Analytikere mener, at Cisco ikke har mange andre muligheder end at hæve prisen, hvis Tandberg-aktionærerne vinder nervekrigen og fastholder et nej.

Cisco har nemlig brug for Tandberg, som er langt fremme inden for systemer til video-konferencer, der er et område, som Cisco ser stort potentiale i.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S