Tandberg-aktionærer siger nej til Cisco

Tandberg-aktionærerne siger nej til Ciscos kontante milliard-tilbud. Se Ciscos svar her.

Artikel top billede

Cisco forlænger sit opkøbstilbud på norske Tandberg med yderligere ni dage, efter mindre end 10 procent af aktiekapitalen i Tandberg har accepteret Ciscos tilbud på godt 15 milliarder kroner.

Problemet er prisen.

Cisco har tidligere meldt klart ud, at den tilbudte pris på 153,5 norske kroner per aktie efter selskabets mening er god, ligesom Tandbergs bestyrelse har anbefalet selskabets aktionærer at sige ja til tilbuddet.

Det har de bare ikke gjort. Da Ciscos tilbud formelt udløb mandag, havde blot 9,37 procent af aktiekapitalen i Tandberg sagt ja til Ciscos tilbud.

Vil have 90 procent

Der er med andre ord katastrofalt langt op til de 90 procent, som Cisco skal have i skabet for at kunne tvangsindløse resten og dermed overtage hele Tandberg.

Cisco rykker nu fristen til 18. november.

Situationen er alvorlig, hvis ikke 90 procent af Tandberg-aktionærerne her har accepteret tilbuddet, lyder det fra Cisco.

"Umoddelbart efter den udvidede tidsfrist er udløbet 18. november 2009 klokken 5:30 pm CET, vil Cisco meddele, om kravet om 90 procent (af aktiekapitalen. Red) er blevet opfyldt. Er det ikke sket, vil Cisco vurdere, om tilbuddet skal trækkes tilbage eller ej," lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Mange vil sige nej

En gruppe aktionærer - der tilsammen sidder på omkring 30 procent af aktiekapitalen i Tandberg - har formelt meddelt, at de ikke har tænkt sig at acceptere tilbuddet, som de mener prisfastsætter Tandberg alt for lavt.

Du kan læse deres begrundelse for denne holdning her.

Fremfor at sælge til den pågældende pris, foretrækker de, at Tandberg forbliver uafhængigt eller bliver solgt til et andet selskab, der kan tilbyde en højere pris.

Cisco-topchef John Chambers har tidligere sagt, at han har fuld tiltro til, at opkøbet vil gå igennem.

Analytikere mener, at Cisco ikke har mange andre muligheder end at hæve prisen, hvis Tandberg-aktionærerne vinder nervekrigen og fastholder et nej.

Cisco har nemlig brug for Tandberg, som er langt fremme inden for systemer til video-konferencer, der er et område, som Cisco ser stort potentiale i.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S