Svært at sælge gratis grøn it til kommunerne

Klima-it: Kommunerne er ikke interesseret i at få gode råd om grøn it, selvom de kan få dem gratis. Det er de private virksomheder derimod.

Artikel top billede

Kommunerne er fløjtende ligeglade med gratis grønne råd.


It-virksomheden 2Ways IT, der i samarbejde med energiselskaberne og staten gratis udarbejder it-rapporter for offentlige og private
virksomheder, der viser, hvor meget de sparer på CO2-udledning og el-udgifter ved at bruge miljørigtig it, kan ikke komme af med sine gode råd til landets kommuner.

Mens den grønne it-dokumentation er efterspurgt af de private virksomheder, gider kommunerne ikke bruge tid på det, selvom rådgivning og arbejdet med dokumentationen er gratis.

2Ways IT har i år været i kontakt med cirka 100 offentlige og private virksomheder. Næsten 88 procent af de private virksomheder siger ja tak, mens kun 12 procent af kommunerne er interesseret i at få den gratis it-rapport.

"Det undrer os, at flere af de kommuner, vi henvender os til, hurtigt melder pas. Mange har slet ikke tid til at se os," siger Carsten Dahl-Hansen, business manager i Grøn IT hos 2Ways IT.

Hæmmet af bevillinger

Han mener, at kommunerne ikke ser på miljøet, når de investerer i it.

"Vi har spurgt en række kommunale it-folk, der samstemmende siger, at de er interesseret i grøn it, men at kommunale bevillinger gør det svært at fokusere på brugen af strøm og udledningen af CO2, når der investeres i it."

Mange virksomheder er i gang med virtualisering af datacentre, hvor der udskiftes hardware til mere energivenlige enheder.

Dokumentationen for de grønne tiltag bruger virksomhederne til at vise kunder, samarbejdspartnere og leverandører, at de har en dokumenteret grøn profil.

"Kommunerne har de samme muligheder. Det kræver politisk vilje til at se indad i kommunerne, både når man prioriterer, og når man budgetterer. Her kan det offentlige tilsyneladende lære en del af det private," mener Carsten Dahl-Hansen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job