Svært at sælge gratis grøn it til kommunerne

Klima-it: Kommunerne er ikke interesseret i at få gode råd om grøn it, selvom de kan få dem gratis. Det er de private virksomheder derimod.

Artikel top billede

Kommunerne er fløjtende ligeglade med gratis grønne råd.


It-virksomheden 2Ways IT, der i samarbejde med energiselskaberne og staten gratis udarbejder it-rapporter for offentlige og private
virksomheder, der viser, hvor meget de sparer på CO2-udledning og el-udgifter ved at bruge miljørigtig it, kan ikke komme af med sine gode råd til landets kommuner.

Mens den grønne it-dokumentation er efterspurgt af de private virksomheder, gider kommunerne ikke bruge tid på det, selvom rådgivning og arbejdet med dokumentationen er gratis.

2Ways IT har i år været i kontakt med cirka 100 offentlige og private virksomheder. Næsten 88 procent af de private virksomheder siger ja tak, mens kun 12 procent af kommunerne er interesseret i at få den gratis it-rapport.

"Det undrer os, at flere af de kommuner, vi henvender os til, hurtigt melder pas. Mange har slet ikke tid til at se os," siger Carsten Dahl-Hansen, business manager i Grøn IT hos 2Ways IT.

Hæmmet af bevillinger

Han mener, at kommunerne ikke ser på miljøet, når de investerer i it.

"Vi har spurgt en række kommunale it-folk, der samstemmende siger, at de er interesseret i grøn it, men at kommunale bevillinger gør det svært at fokusere på brugen af strøm og udledningen af CO2, når der investeres i it."

Mange virksomheder er i gang med virtualisering af datacentre, hvor der udskiftes hardware til mere energivenlige enheder.

Dokumentationen for de grønne tiltag bruger virksomhederne til at vise kunder, samarbejdspartnere og leverandører, at de har en dokumenteret grøn profil.

"Kommunerne har de samme muligheder. Det kræver politisk vilje til at se indad i kommunerne, både når man prioriterer, og når man budgetterer. Her kan det offentlige tilsyneladende lære en del af det private," mener Carsten Dahl-Hansen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS