DF hiver Ellemann ind i sag om it-udbudsfusk

Indenrigsminister Karen Ellemann er blevet bedt om at svare på spørgsmål om kommuners snyd med it-udbud.

Artikel top billede

Indenrigsminister Karen Ellemann. Foto: Steen Evald. (Foto: © Photographer Steen Evald APS - www.steenevald.com / Photographer Steen Evald)

Dansk Folkeparti vil have indenrigsminister Karen Ellemann (V) til at redegøre for sagen, hvor næsten hver tredje kommune har købt et KMD-system uden at gå i udbud.

Det er formand for Folketingets Kommunaludvalg og kommunalordfører Hans Kristian Skibby, der kræver ministeren på banen.

"Dansk Folkeparti vil holde øje med udviklingen og om nødvendigt gå ind og sikre, at sagerne om påstået it-snyd og kreativ opgave-varetagelse stopper," siger han.

Ordføreren har netop afsendt spørgsmålet til indenrigsminister Karen Ellemann via Folketingets Kommunaludvalg.

"I tilfældet med it-udbud kan man ikke undgå at få den opfattelse, at en række kommuners ansvarlige på området - politikere og ledende embedsmænd - har en forkærlighed overfor KMD. Måske fordi KMD jo indtil nu har været en kommunalt ejet virksomhed," siger Hans Kristian Skibby.

Kommunalordføreren understreger, at det nu skal være slut.

"Nu er viksomheden solgt, og vi skal selvfølgelig ikke særfordele eller særforvalte ud fra en betragtning om at 'dem kender vi'," siger han.

Får mest ud af udbud

Hans Kristian Skibby forklarer, at udbud giver prisgennemsigtighed.

"I DF er vi stor tilhænger af udbud af offentlige opgaver, primært fordi, vi ønsker at sikre prisgennemsigtighed alle de steder, hvor det er muligt," siger han.

Han forklarer, at Dansk Folkeparti ønsker reelle udbud for derigennem at få viden om om den pris, en given opgave koster i dag, reelt er den rigtige pris, eller om andre kan udfører samme opgave med samme kvalitet til en mere konkurrencedygtig pris.

Hans Kristian Skibby understreger, at den holdning ikke er det samme som at sige, at alt skal udliciteres.

Venstre truer

Tidligere har Venstres it-ordfører, Michael Aastrup-Jensen, været ude med hårde meldinger til kommunerne om, at partiet vil stramme reglerne, hvis ikke forfordelingen hører op.

Samtidig hev han ord ind i debatten som "tossedumme" og "loge-lignende" tilstande mellem kommuner og KMD.

Også SF's it-ordfører, Hanne Asgersnap, har fra den anden side af Folketinget udtalt kritik af kommunerne.

Spørgsmål til indenrigsministeren

Udvalgsspørgsmål til indenrigsminister Karen Ellemann fra formand for Folketingets Kommunaludvalg, Hans Kristian Skibby (DF):

KMD's Opus er et økonomisystem benyttet i en række danske kommuner. Ifølge bladet Computerworld er 28 kommuner kommet i Konkurrencestyrelsens søgelys, fordi de har anskaffet sig Opus-systemet uden at sende opgaven i udbud.

Ministeren anmodes om at kommentere situationen og meddele regeringens holdning til de manglende udbud.

Ligeledes anmodes ministern om, at beskrive hvilke tiltag regeringen agter at anvende for at sikre, at lignende udbud fremover vil blive gennemført jvf. gældende udbuds-lovgivning?

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S