TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Artikel top billede

It-folk afslører fodboldskandale

Et norsk it-system, der skal øge vinderchancerne på tips og odds, afslører europæisk fodbolds største skandale om matchfixing.

Skandalen om de fiksede kampe, der i øjeblikket ryster europæisk fodbold, er opdaget af selskabet Sportradar i Trondheim ved hjælp af teknologi, som to tidligere it-studerende har udviklet for at vinde mere på oddset.

Det skriver Dagens Næringsliv.

De to tidligere it-studerende ved NTNU, Norges Teknisk-Naturvidenskabelige Universitet, har udviklet en løsningen, der automatisk overvåger 29.000 europæiske fodboldkampe om året.

Petter Fornæss og Ivar Arnesen har udviklet systemet for at øge deres vinderchancer, når de tipper og odds'er. Systemet slår alarm, hvis odds pludselig ændrer sig meget, eller hvor udfaldet af en kamp er særdeles overraskende.

De alarmer har bragt myndighederne på sporet af kriminelle, der har bestukket sportsledere, spillere og dommere over hele Europa. Indtil videre er 17 personer arresteret for at have fikset fodboldkampe.

200 kampe og næsten lige så mange personer bliver i øjeblikket efterforsket.

I Danmark har FC København af tyske aviser været mistænkt for at være inddraget i svindlen.

Politiet og anklagemyndighederne mistænker at en international liga for at stå bag bestikkelserne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere