Manden bag MySQL vil 'redde' databasen

Michael 'Monty' Widenius, forfatteren til den oprindelige MySQL har lanceret en web-baseret kampagne for at 'redde' open source-databasen fra Oracles kløer.

Artikel top billede

'Monty' Widenius beder ligesindede om at offentliggøre deres bekymringer ved at sende breve til EU, blogge om sagen og tale med cheferne i deres virksomheder. Foto: James Duncan Davidson

Computerworld News Service: Oracle offentliggjorde i april sine planer om at opkøbe Sun for 7,4 milliarder dollars, men aftalen er blevet forsinket af EU, som er i gang med at gennemføre en monopol-undersøgelse.

Hovedbekymringen hos EU såvel som hos mange open source-fortalere handler om MySQL's fremtid hos Oracle, som sidder på en god bid af database-markedet med sit eget proprietære produkt.

Men hvis brugerne slå i bordet nu, så kan EU stoppe fusionen eller tvinge Oracle til at give visse indrømmelse og garantier angående MySQL, skriver manden bag MySQL, Michael 'Monty' Widenius, på sin blog.

Her hævder han, at Oracle har kontaktet "hundredvis af deres store kunder" og bedt dem om at lobbye EU til at støtte aftalen. Oracle har ifølge Widenius fortalt kunderne, at virksomheden vil investere flere penge udviklingen af MySQL, og at selv hvis virksomheden opgav open source-databasen, ville udløbere af kodebasen "løse problemet".

'Monty' Widenius står selv bag en sådan udløber, MariaDB.

Men sådanne projekter er bare ikke nok, mener han.

"At der bliver hældt penge i udvikling, betyder ikke - som det ser ud nu - at der nogensinde kommer noget brugbart ud af det, heller ikke at MySQL vil fortsætte som en konkurrencemæssig magtfaktor i markedet," siger han.

Og en udløber "er ikke nok til at holde MySQL i live i fremtiden, hvis Oracle som ophavretsindehaver af MySQL på et tidspunkt beslutter at lukke ned for MySQL eller gøre dele af MySQL proprietære," tilføjer han.

For 10 år siden blev MySQL mest brugt til web-formål men er siden blevet "meget funktionel, skalerbar og pålidelig og bruges nu til en vifte af formål."

"Dette ikke kun skræmmer men skader faktisk Oracle hver eneste dag. Oracle har selvfølge langt flere funktioner, men MySQL kan allerede mange ting, som Oracle ofte bruges til, hvilket hjælper folk til at spare en masse penge. Så jeg køber simpelthen ikke, at Oracle vil skabe et godt hjem til MySQL," siger 'Monty' Widenius, som beder ligesindede om at offentliggøre deres bekymringer ved at sende breve til EU, blogge om sagen og tale med cheferne i deres virksomheder.

Widenius' opfordring har givet blandede reaktioner blandt brugerne.

"Lad os i dag rejse os mod ondskaben!" skriver en person, der identificerer sig som 'Ryan Chan' på MySQL-mailinglisten.

Andre udtrykker en laissez faire-tilgang til fusionen.

"Du solgte MySQL (hvilket er ok)," skriver en person i en kommentar til Widenius' blogindlæg. "Oracle har ret til at gøre, hvad end de vil med den. De købte den, så de ejer den. Punktum."

Oracle har ikke umiddelbart svaret på en anmodning om at kommentere.

Det er dog muligt, at Widenius' kampagne her i 11. time er nyttesløs, da EU tilsyneladende er klar til at godkende fusionen.

Oracle udsendte i mandags en pressemeddelelse med 10 forpligtende tilsagn til MySQL's brugere og udviklere. Disse løfter, som vil være gyldige i fem år efter afslutningen af fusionen, er "et vigtigt nyt element, der skal tages med i overvejelserne i de igangværende forhandlinger," skriver EU i en pressemeddelelse.

Her gentager EU også konkurrence-kommissær Neelie Kroes' bemærkning for nylig om, at hun er optimistisk, med hensyn til at sagen får et tilfredsstillende udfald.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs mere:
Manden bag MySQL overvejer at trække sig
Michael 'Monty' Widenius kan være på vej væk fra Sun Microsystems.

MySQL-stifter forlader Sun i protest
"Jeg HADER alle de regler, som jeg er nødt til at følge, og jeg HADER også at bryde dem," siger David Axmark ni måneder efter, at Sun opkøbte MySQL for en milliard dollar.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job