Mobil-udviklere sender Nokias Symbian i graven

Symbian-platformen er for tung at danse med, lyder det fra mobil-udviklere, der i stedet satser på især to konkurrerende systemer.

Artikel top billede

Nokia forsøger at bejle til mobil-udviklerne ved at gøre Symbian-platformen open source og levere nye frameworks, men lige lidt ser det ud til at hjælpe.

I hvert fald hvis man skal tro de mobil-udviklere, som Computer Sweden har talt med.

De svenske udviklere siger samstemmende, at Symbian-platformen er forældet og for besværlig at udvikle til.

Symbian er virkeligt lang bagefter

"Det tager cirka seks gange så lang tid at udvikle til Symbian. For udviklere er Symbian virkelig bagefter," lyder det fra Henrik Wirén fra firmaet The Institution.

"Nokia vil fortsat kæmpe for Symbian. Men Symbian er på vej til at dø," udtaler Aaron Ardiri fra Appear Networks.

De ligger dermed på linie med den danske software-udvikler Martin Løbger fra HiQ, der for nylig udtalte i Computerworld, at Symbian er en kompleks og svær platform, der dog også er svær at komme uden om på grund af den store udbredelse.

Samtidig har Gartner-analytiker Nick Jones udtalt, at han frygter, at Symbian kan være på vej ud i en stor krise, fordi ingen - ikke engang Nokia - markedsfører platformen længere.

Sådan vil markedet udvikle sig

Det er ikke mindst de applikations-butikker, der knytter sig til de forskellige smartphone-platforme, der afgør, hvor udviklerne fokuserer deres kræfter.

Her har specielt Apples App Store og Googles Android Market, der har tiltrukket sig opmærksomhed, mens Ovi-butikken til Symbian ikke i samme grad har formået at tiltrække udviklerne.

Der findes i dag over 100.000 applikationer i App Store, mens der på Ovi kun er omkring 5.500, skriver Computer Sweden.

Gartner har i en vurdering af den fremadrettede udvikling inden for smartphone-operativsystemer vurderet, at Symbian-platformen, der indtil for nylig har siddet på over 50 procent af smartphone-markedet, i 2012 "kun" vil have en markedsandel på 37,4 procent.

De følgende pladser vil, hvis Gartners forudsigelse holder stik, gå til Android med 18 procent, RIM's BlackBerry-styresystem med 13,9 procent og iPhone OS med 13,6 procent.

Windows Mobile vil ifølge Gartner være på 9 procent af de solgte smartphones.

Shaun Puckrin, der er leder af Developer Services hos Symbian Foundation og manden, der skal sikre, at udviklermiljøet trives, svarede for nylig for sig om Symbians fremtid.

"En af de fantastiske ting ved Symbian er, at det er en meget åben og "rig" platformen, men dermed er der også en del kompleksitet," sagde han blandt andet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S