Mobil-udviklere sender Nokias Symbian i graven

Symbian-platformen er for tung at danse med, lyder det fra mobil-udviklere, der i stedet satser på især to konkurrerende systemer.

Artikel top billede

Nokia forsøger at bejle til mobil-udviklerne ved at gøre Symbian-platformen open source og levere nye frameworks, men lige lidt ser det ud til at hjælpe.

I hvert fald hvis man skal tro de mobil-udviklere, som Computer Sweden har talt med.

De svenske udviklere siger samstemmende, at Symbian-platformen er forældet og for besværlig at udvikle til.

Symbian er virkeligt lang bagefter

"Det tager cirka seks gange så lang tid at udvikle til Symbian. For udviklere er Symbian virkelig bagefter," lyder det fra Henrik Wirén fra firmaet The Institution.

"Nokia vil fortsat kæmpe for Symbian. Men Symbian er på vej til at dø," udtaler Aaron Ardiri fra Appear Networks.

De ligger dermed på linie med den danske software-udvikler Martin Løbger fra HiQ, der for nylig udtalte i Computerworld, at Symbian er en kompleks og svær platform, der dog også er svær at komme uden om på grund af den store udbredelse.

Samtidig har Gartner-analytiker Nick Jones udtalt, at han frygter, at Symbian kan være på vej ud i en stor krise, fordi ingen - ikke engang Nokia - markedsfører platformen længere.

Sådan vil markedet udvikle sig

Det er ikke mindst de applikations-butikker, der knytter sig til de forskellige smartphone-platforme, der afgør, hvor udviklerne fokuserer deres kræfter.

Her har specielt Apples App Store og Googles Android Market, der har tiltrukket sig opmærksomhed, mens Ovi-butikken til Symbian ikke i samme grad har formået at tiltrække udviklerne.

Der findes i dag over 100.000 applikationer i App Store, mens der på Ovi kun er omkring 5.500, skriver Computer Sweden.

Gartner har i en vurdering af den fremadrettede udvikling inden for smartphone-operativsystemer vurderet, at Symbian-platformen, der indtil for nylig har siddet på over 50 procent af smartphone-markedet, i 2012 "kun" vil have en markedsandel på 37,4 procent.

De følgende pladser vil, hvis Gartners forudsigelse holder stik, gå til Android med 18 procent, RIM's BlackBerry-styresystem med 13,9 procent og iPhone OS med 13,6 procent.

Windows Mobile vil ifølge Gartner være på 9 procent af de solgte smartphones.

Shaun Puckrin, der er leder af Developer Services hos Symbian Foundation og manden, der skal sikre, at udviklermiljøet trives, svarede for nylig for sig om Symbians fremtid.

"En af de fantastiske ting ved Symbian er, at det er en meget åben og "rig" platformen, men dermed er der også en del kompleksitet," sagde han blandt andet.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S