Dansk topchef ude af SAP

Opdateret: SAP's nordiske topchef, Karen Nielsen, fratræder sin post blot et år efter hun tiltrådte.

Artikel top billede

Kun godt et år efter hun tiltrådte som øverste chef for SAP i Norden, er det slut for danske Karen Nielsen, som forlader SAP med månedens udgang.

Dermed forlader hun posten som øverste SAP-chef for de nordiske lande og Baltikum, hvor SAP i alt beskæftiger godt 500 medarbejdere.

Computerworld erfarer, at beslutningen om Karen Nielsens exit blev truffet på et møde umiddelbart efter nytår.

Officielt står hun til rådighed for SAP til udgangen af januar, men reelt er hun allerede fratrådt stillingen og har ingen formelle opgaver mere.

SAP fåmælt om årsagen

Selv er SAP yderst fåmælt med at bidrage med detaljer om Karen Nielsens exit fra SAP.

Jørgen Bo Johansen, økonomichef i SAP Danmark, vil dog gerne bekræfte, at Karen Nielsen er på vej ud af selskabet.

Hun fratræder jo ret pludseligt. Skyldes hendes exit uoverensstemmelser?

"Det har jeg ingen kommentarer til."

Det lyder jo som om, at du siger ja.

"Nej, det kan du ikke konkludere. Det her er ret udramatisk, og det er en beslutning, der er truffet i enighed mellem EMEA-ledelsen og Karen Nielsen," siger Jørgen Bo Johansen.

Vanskeligt år

Henrik Rasmussen, som Karen Nielsen afløste for et år siden og som i dag sidder i SAP's topledelse, ærgrer sig over Karen Nielsens exit.

Han har ikke været aktivt med i processen, der har ført til hendes afgang, oplyser han, men han har fulgt den på afstand.

"Det er mit klare indtryk, at Karen Nielsen selv har valgt at søge nye udfordringer, og det har vi taget til efterretning. Der er ingen tvivl om, at det har været et vanskeligt år for alle, og jeg kan sagtens sætte mig ind i, at man kan løbe surt i det, hvis der nogle ting, som man ikke kan opnå. Det er jo en rimelig håbløs situation," siger han.

Henrik Rasmussen fortæller, at SAP ikke bryder sig om at skulle skifte topcheferne ud.

"Vi er jo altid kede af at skulle skifte direktør for et 'market unit,' og Norden er et market unit, som er forholdsvist stor - også i EMEA-sammenhæng," siger han.

Midlertidig direktør

SAP har i stedet for Karen Nielsen indsat en midlertidig topchef for forretningen i de nordiske lande.

Det drejer sig om Jeroen van der Lingen, der i dag sidder i SAP's europæiske organisation. Han vil stå i spidsen for SAP i Norden, indtil selskabet har fundet en permanent afløser for Karen Nielsen.

Karen Nielsen afløste den daværende nordiske SAP-chef, succesdrengen Henrik Rasmussen, for et år siden, da han blev forfremmet til en posten som øverste chef for SAP's på dette tidspunkt nystiftede EMEA Industry Business Solutions og dermed fik plads i SAP's absolutte top.

Dengang kom Karen Nielsen fra posten som nordisk salgsdirektør i selskabet.

Hendes specifikke opgave var dengang at fortsætte med at skabe vækst i Norden og desuden sikre et nyt forretningsfokus mod kunder og industrier blev ført igennem.

SAP har rundet en milliard kroner i omsætning og er dermed røget op i it-branchens supersværvægts-klasse. Det kan du læse Karen Nielsens mening om her.

Fyret eller gået frivilligt?

Selv vil Karen Nielsen ikke fortælle noget som helst om sin exit fra selskabet.

Hun ved endnu ikke, hvad hun skal efter SAP, men er ved at afsøge mulighederne, fortæller hun.

Sammen med den hurtige exit - der altså blev aftalt i sidste uge - tyder det på, at Karen Nielsens afgang fra topjobbet ikke har været planlagt længe.

Hertil kommer, at den nu tidligere nordiske opchef i julen udsendte julekort til forretningsforbindelser, hvor hun udtrykker ønske om at 'følge og videreudvikle' samarbejdet i det kommende år.

Det får hun nu ikke mulighed for.

"Jeg kan ikke sige andet, end at det er efter gensidig aftale. Det har jeg aftalt med firmaet," siger hun.

'Gensidig aftale' plejer jo at betyde, at man er blevet fyret?

"Det kan jeg ikke sige noget om."

Har du selv ønsket at fratræde?

"Det kan jeg heller ikke sige noget om."

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks