Finn Helmer håber på åben dør i TDC's fibernet

Det giver Finn Helmers ComX nye forretningsmuligheder, at TDC holder sit nye fibernet åbent.

Artikel top billede

Fiberselskabet ComX' ejer, Finn Helmer, fortæller, at hans firma kan være på vej ind som udbyder i TDC's fibernet.

Når nogle døre lukker, åbner andre.

Det var det, der skete for Finn Helmer i november sidste år, da 15 elselskaber allierede sig og meddelte, at de vil lukke adgangen i deres fibernet for fremmede udbydere.

Problemet for Finn Helmer opstod, fordi hans fiberselskab, ComX, har cirka 25 procent af sine kunder hos Syd Energi, som blev en del af den lukkede fiberalliance.

Kort forinden havde TDC dog købt DONG's fibernet i hovedstadsregionen, og selskabets topchef, Henrik Poulsen, meldte med det samme, at fibernettet bliver åbent for fremmede udbydere. Og Finn Helmer oplyser nu, at han overvejer at rykke ind i teleselskabets net.

"Ja, vi henvender os og spørger om lov, men så må vi selvfølgelig se, om vi får lov og de rette betingelser. Men ja, vi vil gerne," fortæller Finn Helmer.

TDC opsagde kort før nytår aftalerne med de eksisterende udbydere i fibernettet, men det er ifølge teleselskabet for at genforhandle aftalerne ud fra en ny forretningsmodel.

Forhandler med Syd Energi

Der bliver derimod ikke tale om genforhandling i fiberalliancens netværk. Alliancens talsmand, Kim Frimer, har tidligere udtalt, at de fremmede udbydere skal forlade fibernettet, når de eksisterende aftaler udløber.

Det bliver muligvis også tilfældet for ComX, men Finn Helmer håber på at få en aftale på plads. De forhandlinger har fundet sted siden november.

"Ja, vi snakker stadig sammen, og vi leverer stadig (i Syd Energis net, red.). Og vi skal blive ved med at levere til udgangen af året, så der er ikke sket spor," fortæller han.

En mulighed kunne være, at ComX blev en del af elselskabernes fælles fiberprojekt.

"Jeg afviser det stadig ikke, men der bliver ikke snakket om det. Men det har jeg stadig ikke afvist. Jeg er jo åben for hvad som helst. Vi skal bare videre og lave noget fiber til hjemmet," siger Finn Helmer.

Tidligere har Kim Frimer også fortalt Computerworld, at tjenesteudbyderen Dansk Bredbånd lever på lånt tid i de fibernet, der står til at blive lukket. Bestyrelsesformanden for Dansk Bredbånd, Svenn Dam, mener dog, at selskabet også i fremtiden kan levere i hovedparten af nettene.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S