Finn Helmer: Lukkede fibernet er en økonomisk bet

Elselskaberne lukker deres fibernetværk for fremmede udbydere, og det ærgrer ComX-direktør Finn Helmer.

Artikel top billede

Finn Helmer ejer ComX, der leverer tjenester på fibernet. Selskabet har eget net, men ComX udbyder også tjenester i Syd Energis net.

De danske elselskaber har lagt fiber ned for milliarder, og indtil videre går kablerne forbi 640.000 af landets 2,5 millioner husstande.

Elselskaberne har dog endnu svært ved at få økonomien til at hænge sammen, og derfor besluttede 15 energivirksomheder mandag at skabe én fælles udbyder af indhold. På den måde håber de at nedbringe deres omkostninger.

Samtidig besluttede elselskaberne, at det kun er deres eget firma, der skal sælge indhold som tv, internet og telefoni i deres netværk. Fremmede udbydere skal så vidt muligt holdes ude, med mindre der allerede er indgået aftaler med dem.

Beslutningen ærgrer Finn Helmer, der ejer bredbåndsudbyderen ComX. Ifølge ham har det haft stor betydning, at TDC i sin tid blev tvunget til at åbne sit kobbernet for fremmede udbydere.

"Det har i virkeligheden gjort en enorm masse for priser, udbud og kvalitet, at TDC's net blev åbnet," siger Finn Helmer.

Investering ikke forrentet

Personligt er elselskabernes beslutning også ærgerlig for ham, da han gerne ville have ComX til at levere tjenester på elselskabernes netværk. Hans selskab har allerede 25 procent af sine kunder i Syd Energis netværk, som fremover bliver lukket.

"Det er en økonomisk bet for mig, for jeg har jo investeret meget i at supportere Syd Energis net og få den teknologi til at fungere, og det har da været en teknologisk udfordring at få alt det der op at stå."

"Vi har fået det op at stå til UG, så derfor er det da lidt af en bet at blive lukket ude, fordi der er lavet alle de investeringer, der ikke er forrentet endnu," forklarer Finn Helmer.

Han tilføjer samtidig, at han har forståelse for elselskabernes beslutning, fordi en enkelt udbyder af tjenester på fibernettet skaber klarhed for kunderne.

Syd Energi er et af de 15 elselskaber, der tilslutter sig en kommende fiberalliance på privatmarkedet. Finn Helmer er endnu ikke klar over, hvad konsekvenserne bliver for hans firma, der allerede er inde i Syd Energis net.

"Jeg håber selvfølgelig at kunne beholde de kunder, jeg har, indtil kunderne ikke vil have mig mere, og det vil være en god måde at slutte det på," siger Finn Helmer.

Elselskaberne fusionerer de to tjenesteudbydere Smile Content og Profiber for at skabe ét varemærke på deres fibernet.

Til forhandlingsbordet

Den kommende tid kommer til at byde på forhandlinger for Finn Helmer, der er manden bag it-virksomheden Giga, der blev solgt for flere milliarder kroner til den amerikanske chipgigant Intel.

"Jeg skal snakke med gruppen af elselskaber for at se, hvad vi kan finde ud af fremover, og hvordan der kunne blive plads til et samarbejde med ComX," siger han.

Kunne du forestille dig, at ComX kommer til at indgå som en del af en kommende fusion?

"Jeg er åben for alt, så hvad der måtte komme af muligheder, ja, dem er jeg åben over for. Det er klart," fortæller Finn Helmer.

Personligt så han helst, at staten satte sig på fibernettet. Det er ifølge ham en samfundsopgave at sikre fiberadgang til alle, mens firmaer som hans eget i stedet burde konkurrere udelukkende på at levere tjenester til de danske borgere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics