iPhone og Blackberry skal i retten for patentbrud

Producenterne af de smarte telefoner iPhone og Blackberry, Apple og RIM, sagsøges af Kodak for patentbrud.

Artikel top billede

Advokaterne hos Eastman Kodak, Apple og RIM (Research in Motion) er efter adskillige års forhandlinger nået til uenighed, og Kodak rejser nu en sag ved retten om de to mobilproducenters brud på Kodaks patentrettigheder.

Det skriver Internetnew.com.

Kodak mener, at Apple og RIM skal betale for at bruge Kodaks billedbehandlingsteknologi, der giver mobiltelefonernes kamera mulighed for at vise preview af fotografierne.

Sagen behandles nu af den amerikanske internationale handelskommission, ITC, og retten i New York.

Sagen anlægges ikke for at stikke en kæp i hjulet på udbredelsen af de populære smartphones, meddeler Kodak.

"Vi vil opnå en retfærdig betaling for brug af vores teknologi," udtaler Laura Quatela, vice president og chef for intellektuelle rettigheder hos Eastman Kodak.

Kodak har forhandlet med Apple og RIM i årevis for at løse sagen i mindelighed, oplyser hun, men det har ikke været muligt at nå en tilfredsstillende aftale.

I december 2009 fastslog en amerikansk retsmyndighed, at Kodak i en lignende, har patentrettigheden over en bestemt farvebillede-preview, som Samsung anvender uden at betale for det. Den sag er sluttet i et forlig.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil