iPhone og Blackberry skal i retten for patentbrud

Producenterne af de smarte telefoner iPhone og Blackberry, Apple og RIM, sagsøges af Kodak for patentbrud.

Artikel top billede

Advokaterne hos Eastman Kodak, Apple og RIM (Research in Motion) er efter adskillige års forhandlinger nået til uenighed, og Kodak rejser nu en sag ved retten om de to mobilproducenters brud på Kodaks patentrettigheder.

Det skriver Internetnew.com.

Kodak mener, at Apple og RIM skal betale for at bruge Kodaks billedbehandlingsteknologi, der giver mobiltelefonernes kamera mulighed for at vise preview af fotografierne.

Sagen behandles nu af den amerikanske internationale handelskommission, ITC, og retten i New York.

Sagen anlægges ikke for at stikke en kæp i hjulet på udbredelsen af de populære smartphones, meddeler Kodak.

"Vi vil opnå en retfærdig betaling for brug af vores teknologi," udtaler Laura Quatela, vice president og chef for intellektuelle rettigheder hos Eastman Kodak.

Kodak har forhandlet med Apple og RIM i årevis for at løse sagen i mindelighed, oplyser hun, men det har ikke været muligt at nå en tilfredsstillende aftale.

I december 2009 fastslog en amerikansk retsmyndighed, at Kodak i en lignende, har patentrettigheden over en bestemt farvebillede-preview, som Samsung anvender uden at betale for det. Den sag er sluttet i et forlig.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S