It-direktør: GSM-aflytning ikke den store trussel

Lundbecks it-direktør, Michael Vasa Skånstrøm, anser ikke aflytning af medarbejdernes mobiltelefoner som nogen alvorlig trussel sammenlignet med så meget andet.

Artikel top billede

(Foto: Hans Juhl)

For medicinalvirksomheden Lundbeck er den forskning og udvikling, de 5.500 medarbejdere står bag, altafgørende for virksomhedens fremtid.

Så meget større er katastrofen, hvis forretningshemmeligheder om ny medicin skulle havne i de forkerte hænder.

Alligevel vurderer it-direktør Michael Vasa Skånstrøm ikke risikoen for, at medarbejdernes mobiltelefoner kan blive aflyttet, som nogen særlig alvorlig trussel.

"Hvis vi sammenligner det med alle de andre trusler, så opfatter vi det for eksempel som en højere trussel med samtaler, man måtte føre i offentligt rum, hvor andre så kan høre den ene del af samtalen," forklarer Michael Vasa Skånstrøm

Krypterings-algoritmer brudt

Før jul meddelte den tyske krypterings-ekspert Karsten Nohl, at han ved hjælp af et "rainbow table" havde brudt den algoritme, A5/1, der anvendes til kryptering af GSM-kommunikation.

Få uger senere kunne andre forskere meddele, at de havde brudt 3G-krypteringen.

Teleindustrien har forsøgt at afdramatisere problemet ved at kalde det mere teoretisk end praktisk muligt, men flere sikkerhedsfolk, heriblandt Bruce Schneier, har peget på, at man bør overveje at skifte til en mere skudsikker kryptering.

Carsten Jørgensen fra Devoteam Consulting anbefalede tidligere på måneden her på cw.dk, at virksomheder anser mobilsamtaler som ukrypterede e-mails, hvorfor man skal tænke sig om, når man taler om forretningshemmeligheder.

Er der overhovedet et problem?

Michael Vasa Skånstrøm fra Lundbeck har dog endnu ikke oplevet problemet med mobil-aflytning som nogen virkelig trussel.

Derfor er der heller ikke særlige sikkerhedsforanstaltninger lige netop på dette område i virksomheden.

"Der er nok andre sikkerheds-mæssige ting, hvor vi nu føler, at vi kan komme længere. Når vi taler mobiltelefoner, er det alle de data, der ligger på dem. Der er mange, der bruger deres mobiltelefoner rigtig meget til mails og kalender, og de data ligger så også krypterede og med pinkode-beskyttelse."

Dermed bakker han op om Dansk IT's Råd for It- og Persondatasikkerhed, der heller ikke vurderer GSM-aflytning som nogen særlig alvorlig trussel.

Behov for større opmærksomhed på trusler

Mens mobil-aflytning ikke bliver vurderet som den store trussel hos Lundbeck, så er problemet med mistede smartphones eller bærbare computere anderledes nærværende. Når det problem opstår, er bedredskabet derfor også klar, fortæller Michael Vasa Skånstrøm.

"Så "wiper" vi indholdet. Vi har været meget restriktive omkring valg af telefoner, fordi vi skal kunne de der ting, for de bliver jo tabt med jævne mellemrum," lyder det fra it-direktøren.

"Generelt er vi opmærksomme på sikkerheden på den mobile platform," tilføjer Michael Vasa Skånstrøm.

Han peger på, at virksomheden blandt andet har kørt interne kampagner under overskriften "Information is fragile" for at skabe opmærksom om, at man skal passe på informationer.

"Det er alt lige fra, hvad du læser på skærmen i flyveren til hvordan vi sørger for, at vi har kontrol over de mobile enheder."

Han vurderer dog, at den moderne mobile medarbejder generelt godt kan blive mere opmærksom på de risici, der kan være forbundet med at anvende smartphones og bærbare computere.

"Generelt er folk slet ikke obs nok på det. Mange tænker desværre mere på den fysiske enheds værdi end på, hvad der kunne ske ved, at den røg i de forkerte hænder."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS