Microsoft vil kun gemme brugerdata i seks måneder

Microsoft har offentliggjort planer om at forkorte den tid, virksomheden gemmer Bing-brugernes IP-adresser fra 18 til seks måneder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I august 2008 nedsatte Google den tid, de gemmer oplysninger om brugernes IP-adresser fra 18 til ni måneder. Og nu - knap halvandet år senere - følger Microsoft efter.

Microsofts ledelse forklarer dog, at virksomhedens initiativ går langt længere end Googles, eftersom Microsoft planlægger at slette alle dele af IP-adressen efter seks måneder, mens Google beholder dele af adressen også efter den selvvalgte ni-måneders regel.

Det vil tage Microsoft mellem 12 og 18 måneder at gennemføre den nye og strammere data-politik, oplyser virksomheden i et blog-indlæg.

Begge selskabers initiativer skal ses som en reaktion på det europæiske pres, der er opstået på baggrund af bekymringer over de privacy-implikationer, det kan have at gemme IP-adresser.

Den såkaldte 'Artikel 29 gruppe', der består af personer, der arbejder med data-beskyttelse fra alle EU's 27 medlemslande, har bedt de ledende søgemaskine-producenter om svar inden slutningen af måneden.

En IP-adresse kan ikke med sikkerhed udpege den person, der sidder ved en computer eller går på nettet via en telefon, men den kan identificere præcist hvilken computer eller telefon, der er blevet brugt, og hardware kan ofte kædes sammen med specifikke personer.

Forbedret privacy

Microsoft og Google argumenterer for, at jo mindre data søgemaskinen har adgang til, jo dårligere vil den være til at opfylde brugernes specifikke behov. De pointerer desuden, at det gemte søgedata hjælper virksomhederne i kampen mod internet-svindel og spam.

Brendon Lynch, der er chef for privacy-politikken ved Microsoft, udtaler dog, at Bing ikke vil give en dårligere søgeoplevelse, selv om IP-adresserne kun bliver gemt i seks måneder.

"Søgekvaliteten bliver den samme, men privacy vil blive forbedret," sagde han.

John Vassallo, der er EU-vicepresident hos Microsoft, opfordrer konkurrerende søgevirksomheder og ikke mindst Google, der er ledende på markedet, til at følge Microsofts eksempel og nedsætte perioden.

"Der burde være en fælles linje. Den største søge-udbyder gemmer flere data end nogen andre, og vi mener, at det er kritisk, at specielt den markeds-ledende virksomhed gør som os," tilføjer John Vassallo.

Google og Yahoo, en anden populær søgemaskine, var ikke umiddelbart parat til at kommentere på Microsofts nye tiltag.

Talsmand for Google, Bill Echikson, fortalte, at hans virksomhed i den nærmeste fremtid vil fremkomme med et skriftligt svar til Artikel 29 gruppen. Google vil dog ikke ændre sin ni-måneders politik.

"Vi gemmer data for at forbedre både tjenester og sikkerhed for vores brugere, såvel som for at beskytte deres privacy. Vi er stadig overbeviste om, at vores nuværende politik repræsenterer en ansvarlig balance," lød det fra Googles internationale privacy-chef, Peter Fleischer, i en udtalelse.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S