Microsoft vil kun gemme brugerdata i seks måneder

Microsoft har offentliggjort planer om at forkorte den tid, virksomheden gemmer Bing-brugernes IP-adresser fra 18 til seks måneder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I august 2008 nedsatte Google den tid, de gemmer oplysninger om brugernes IP-adresser fra 18 til ni måneder. Og nu - knap halvandet år senere - følger Microsoft efter.

Microsofts ledelse forklarer dog, at virksomhedens initiativ går langt længere end Googles, eftersom Microsoft planlægger at slette alle dele af IP-adressen efter seks måneder, mens Google beholder dele af adressen også efter den selvvalgte ni-måneders regel.

Det vil tage Microsoft mellem 12 og 18 måneder at gennemføre den nye og strammere data-politik, oplyser virksomheden i et blog-indlæg.

Begge selskabers initiativer skal ses som en reaktion på det europæiske pres, der er opstået på baggrund af bekymringer over de privacy-implikationer, det kan have at gemme IP-adresser.

Den såkaldte 'Artikel 29 gruppe', der består af personer, der arbejder med data-beskyttelse fra alle EU's 27 medlemslande, har bedt de ledende søgemaskine-producenter om svar inden slutningen af måneden.

En IP-adresse kan ikke med sikkerhed udpege den person, der sidder ved en computer eller går på nettet via en telefon, men den kan identificere præcist hvilken computer eller telefon, der er blevet brugt, og hardware kan ofte kædes sammen med specifikke personer.

Forbedret privacy

Microsoft og Google argumenterer for, at jo mindre data søgemaskinen har adgang til, jo dårligere vil den være til at opfylde brugernes specifikke behov. De pointerer desuden, at det gemte søgedata hjælper virksomhederne i kampen mod internet-svindel og spam.

Brendon Lynch, der er chef for privacy-politikken ved Microsoft, udtaler dog, at Bing ikke vil give en dårligere søgeoplevelse, selv om IP-adresserne kun bliver gemt i seks måneder.

"Søgekvaliteten bliver den samme, men privacy vil blive forbedret," sagde han.

John Vassallo, der er EU-vicepresident hos Microsoft, opfordrer konkurrerende søgevirksomheder og ikke mindst Google, der er ledende på markedet, til at følge Microsofts eksempel og nedsætte perioden.

"Der burde være en fælles linje. Den største søge-udbyder gemmer flere data end nogen andre, og vi mener, at det er kritisk, at specielt den markeds-ledende virksomhed gør som os," tilføjer John Vassallo.

Google og Yahoo, en anden populær søgemaskine, var ikke umiddelbart parat til at kommentere på Microsofts nye tiltag.

Talsmand for Google, Bill Echikson, fortalte, at hans virksomhed i den nærmeste fremtid vil fremkomme med et skriftligt svar til Artikel 29 gruppen. Google vil dog ikke ændre sin ni-måneders politik.

"Vi gemmer data for at forbedre både tjenester og sikkerhed for vores brugere, såvel som for at beskytte deres privacy. Vi er stadig overbeviste om, at vores nuværende politik repræsenterer en ansvarlig balance," lød det fra Googles internationale privacy-chef, Peter Fleischer, i en udtalelse.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos