IT Factory-software får comeback hos IBM

Den tidligere så mystificerede IT Factory-software har fået et gedigent comeback hos IBM, der tildeler softwaren en prestigefyldt top-pris.

Artikel top billede

For to år siden stod Stein Bagger på Lotusphere 2010 og smilede over sit cloud-projekt. I 2010 er det kun software-platformen, der overlede IT Factory-kollapset. Foto: Mads Elkær. (Foto: Mads Elkær)

Det skulle have været så godt, men endte som danmarkshistoriens største it- og finansskandale.

Da det nu konkursramte IT Factory for to år siden førte sig frem på IBM-konferencen Lotusphere 2008 med en alfa-version af sin Platform-as-a-Service-software (PaaS) var tidligere direktør Stein Bagger på toppen, og selskabet blev hyldet fra scenen af den daværende øverste Lotus-chef Mike Rhodin ved konferencens åbningsshow.

På toppen vurderede Danske Bank it-fabrikken til at være omkring otte milliarder kroner værd.

Siden gik det som bekendt nedad bakke. Helt ned i et sort hul, hvorefter softwaren blev solgt til det tyske it-selskab Group for knap seks millioner kroner.

I november blev tyskernes PaaS så lanceret, efter platformen ifølge IT Factory's tidligere udviklingsdirektør og nuværende udviklingschef i Group, Carsten Sjørup, kun manglede de sidste 20 procents udviklingsarbejde ovenpå de eksisterende IT Factory-koder.

Nu er produktet færdigudviklet

Platformen blev i sidste uge fremvist på IBM-konferencen Lotusphere, hvor den tyske konference-hovedsponsor Group vandt den europæiske CTO-pris for Group Live Platform som det bedste software-produkt fra en europæisk IBM-partner.

"Jeg har det rigtig godt med, at platforms-produktet er blevet færdigudviklet, og jeg nu er tilbage på Lotusphere. Jeg er sikker på, at de fleste tidligere IT Factory-ansatte har det på samme måde - der er trods alt lagt mange arbejdstimer i platformsudviklingen," sagde Carsten Sjørup til Computerworld på Lotusphere 2010.

Interesse for Groups PaaS

Alene på åbningsdagen af Lotusphere var 125 nysgerrige personer forbi Groups fire stande for at se nærmere på produktet og få demonstreret Group-cloud'en på konferencens usle internetforbindelser, der ofte lå langt under en downloadstream på én megabit i sekundet.

Prisen på godt 30.000 kroner for en dedikeret forbindelse til standene på én megabit per sekund for tre dages forbrug, havde Group forinden takket nej til.

Givetvis er mange af de 125 fra førstedagen dog kommet forbi Group-standen for at deltage i diverse konkurrencer, men det tyske selskabs topboss, Joerg Ott, oplyser til Computerworld, at fire "meget interesserede" selskaber under Lotusphere har vist interesse for platformen.

De fire interesserede købere skal nu til yderligere informationsmøder i denne og de kommende uger.

Derudover skal sælgerne hos den tyske it-virksomhed i gang med at pløje hundredevis af salgsleads fra Lotusphere-konferencen igennem.

Tidligere har Group fortalt til Computerworld, at selskabet har som mål for 2010 at nå minimum 60 PaaS-kunder, der tilsammen kan generere 3.500 slutbrugere på Group Live-platformen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Styrk fremtidens IT Service Management - bliv Service Catalogue Manager i Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S