Tirsdagens aviser om it

Færre arbejder hjemmefra. Kæmpeordre skaber nye jobs. Teleselskaber truet på milliardindtægter. Saab og Forsvaret i retten.

Færre arbejder hjemmefra

Flere jurister og økonomer lader nu den arbejdsgiverbetalte mobiltelefon og den bærbare computer blive på arbejdspladsen, fordi de ikke vil betale den omdiskuterede multimediebeskatning, viser en undersøgelse. (Erhvervsbladet)

Kæmpeordre skaber nye jobs

Firmaet Danoffice fra Svendborg er på udkig efter nye medarbejdere, efter firmaet for anden gang på halvandet år har fået en trecifret millionordre fra FN, denne gang på 260 millioner kroner. Danoffice skal levere printtonere de næste tre år. (Erhvervsbladet)

Teleselskaber truet på milliardindtægter

Uden om regeringen tegner det nu til et opgør med teleselskabernes milliardindtægter på opkaldsafgifter. Minutafregning i stedet for sekundafregning er med til at sikre teleindustrien omkring to milliarder kroner årligt. Ekspert mener, afgiften er et levn fra forrige århundrede. (Børsen)

Saab og Forsvaret i retten

Kontrakt om et digitalt kommunikationssystem, kaldet Daccis, blev ophævet og det førte til dobbelt søgsmål, som skal afklare, om leverandøren skal returnere det beløb, Forsvarets Materieltjeneste har betalt. (Børsen)

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network