Har du Danmarks bedste grønne it-løsning?

Klima-it: Dansk it, IT-Branchen og Videnskabsministeriet skyder konkurrencen om Danmarks Grøn It Pris 2010 i gang. Alle virksomheder kan deltage.

Artikel top billede

"Det hastigt voksende marked for grøn it er også en markant eksportmulighed for Danmarks mange innovative virksomheder," siger videnskabsminister, Helge Sander (V).


Hvilke to offentlige eller private virksomheder er bedst til at reducere energiforbrug gennem anvendelse af it?

Under den parole er de to it-interesseorganisationer Dansk IT og IT-Branchen gået sammen med Videnskabsministeriet om at uddele priser til de to danske virksomheder, der har gør den bedste indsats med at bruge it til at skåne omgivelserne.

Alle danske virksomheder kan deltage i konkurrencen, og der uddeles to priser for henholdsvis Strategi og Innovation.

Ifølge konkurrence-betingelserne præmierer Strategiprisen en virksomhed eller institution, der gennem en handlingsplan har "iværksat effektfulde bemærkelsesværdige initiativer til at nedbringe virksomhedens miljøbelastning gennem it".

Vi skal satse stort

Innovationsprisen præmierer en virksomhed eller institution, som "på en fornyende måde har demonstreret mulighederne for at reducere miljøbelastningen gennem it".

"Grønne it-løsninger er et område, som Danmark bør satse stort på. Ikke alene er grøn it et vigtigt middel til at imødegå klimaforandringerne. Det hastigt voksende marked for grøn it er også en markant eksportmulighed for Danmarks mange innovative virksomheder. Jeg ser frem til vurderingen af de indsendte projekter og til at kåre prismodtagerne," udtaler videnskabsminister Helge Sander (V).

Forskellige former for grøn it

Der er flere muligheder, for de virksomheder, der vil deltage i konkurrencen. De kan stille op med energirigtig datahåndtering, systematisk indkøb af energirigtigt udstyr, energisparekampagner, reduktion af deres bygningers energiforbrug eller it-løsninger, der overflødiggør transport.

Virksomheder, der ønsker at deltage med projekter, kan tilmelde sig via Dansk IT's hjemmeside senest fredag 19. marts 2010.

Priserne uddeles af videnskabsminister, Helge Sander på Dansk IT's årskonference torsdag 27. maj 2010.

Sidste år fik virksomheden Flex-Control, der udvikler løsninger til det intelligente hjem, Innovationsprisen, mens Strategiprisen gik til den rådgivende ingeniørvirksomhed Cowi.

Dommerpanelet i konkurrencen består af direktør Preben Mejer fra InnovationLab, administrerende direktør Per Andersen fra IDC Nordic, partner Peter Dreyer fra Seismonaut samt professor Henrik Madsen fra Danmarks Tekniske Universitet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S