Dansker ny topchef for SAP efter chef-rokade

Topchefen for den tyske it-gigant SAP, Leo Apotheker, fratræder stillingen. Dansker udnævnt til ny topchef for den tyske it-gigant.

Artikel top billede

Jim Hagemann Snabe er ny topchef for SAP. Foto: SAP. (Foto: Wolfram Scheible / SAP AG /)

Den tyske it-gigant SAP's topchef, Leo Apotheker, forlader posten som koncernchef.

SAP meddeler, at den afgående, der har været ansat i SAP i 20 år, allerede er blevet erstattet af danskeren Jim Hagemann Snabe samt Bill McDermot, der indtil videre skal deles om ledelsen af selskabet.

Jim Hagemann Snabe bliver udviklingschef, mens Bill McDermot bliver driftschef i et såkaldt 'executive board'.

Ingen forklaring

Det tyske kæmpe-selskab kommer ikke med nogen forklaring på, hvorfor Leo Apotheker forlader den magtfulde post som selskabets øverste chef.

Dog ligger det fast, at SAP fornylig har meddelt, at selskabet i fjerde kvartal fik et omsætningsfald på ni procent i forhold til samme kvartal et år tidligere, mens netto-indtjeningen faldt med 12 procent.

Dog er selskabets omsætning for hele året vores med 11,3 procent.

Selskabet meddeler, at den nye model med et ledelses-team "vil gøre det muligt for SAP at samstemme innovation med kundernes behov på en langt bedre måde."

Også herhjemme har SAP været i gang med udskiftninger på topniveau. I begyndelsen af januar fratrådte den øverste chef for SAP's nordiske forretning, danskeren Karen Nielsen, under stor mystik og med meget kort varsel.

Hun blev fulgt af Kenneth Mandrup, tidligere mangeårig chef for SAP's danske forretning, der røg ud af selskabet i slutningen af januar.

Leo Apotheker har været topchef for SAP i under et år.

SAP har tidligere haft en topchef-struktur, hvor ledelsen af selskabet har været delt mellem flere personer, nemlig selskabets stifter Hasso Plattner og Henning Kagermann.

Ligeledes har Henning Kagermann og Leo Apotheker tidligere delt rollen, indtil Leo Apotheker overtog den fulde ledelse af selskabet i forsommeren 2009, da Henning Kagermann gik af.

Angiveligt er det Hasso Plattner, der har ønsket at vende tilbage til denne struktur, som Leo Apotheker i flere tilfælde har modsat sig.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS