Er Windows Mobile 7 Microsofts sidste chance?

Meget tyder på, at Microsoft vil benytte Mobile World Congress til at lancerede Windows Mobile 7. Det nye styresystem er måske sidste kald for Microsoft på smartphone-scenen.

Artikel top billede

Sådan ser startskærmen ud i Windows Mobile 6.5, der blev lanceret for et år siden. Mange venter, at Windows Mobile 7 vil blive præsenteret i dag.

Flere medier, heriblandt Wall Street Journal, har i de seneste dage rapporteret, at Microsoft vil benytte dagen i dag, åbningsdagen på Mobile World Congress i Barcelona til at lancere selskabets Windows Mobile 7.

Mobile World Congress, der tidligere var kendt som 3GSM, samler titusindvis af personer, der enten arbejder i mobilindustrien eller har en stor interesse for området.

Det er derfor et oplagt sted for Steve Ballmer at præsentere de konkrete tiltag, der skal sikre Windows Mobiles fremtid på smartphone-markedet, hvor konkurrencen er voldsomt intensiveret de seneste år.

De ubesvarede spørgsmål er først og fremmest, hvad navnet på den nye version af styresystemet vil være, samt om det vil bygge på den samme kode, som den nuværende version, eller om der vil været sket større forandringer.

Den mangeårige Microsoft-blogger på ZDnet, Mary Jo Foley, skriver, at det umiddelbart ser ud til, at der først og fremmest er tale om et nyt branding-forsøg, hvor Microsoft vil kalde alle telefoner, det kører selskabets styresystem, for Windows Phones.

iPhone og Android gør det slemme ved Microsoft

Det er kun lige godt et år siden, at Microsoft på sidste års mobilmesse i Barcelona lancerede Windows Mobile 6.5. Selvom flere mobilproducenter fortsat satser på Windows-platformen, så har de seneste år på mobilmarkedet ikke været lette for Steve Ballmer og kollegerne.

Gartner har i en vurdering af den fremadrettede udvikling inden for smartphone-operativsystemer vurderet, at Symbian-platformen i 2012 vil have en markedsandel på 37,4 procent.

De følgende pladser vil, hvis Gartners forudsigelse holder stik, gå til Android med 18 procent, RIM's BlackBerry-styresystem med 13,9 procent og iPhone OS med 13,6 procent.

Windows Mobile vil ifølge Gartner være på ni procent af de solgte smartphones - det svarer cirka til den nuværende markedsandel.

Går man bare et par år til bage - til før Apples iPhone OS og Googles Android eksisterede - var Windows Mobile dog en noget større spiller på markedet - og det er den situation, Microsoft nu skal forsøge at genskabe.

Selvom det bliver op ad bakke, er det endnu alt for tidligt at afskrive Windows Mobile fra smartphone-scenen. Det skyldes først og fremmest, at Microsofts brand, desktop-styresystem og -kontorpakke er så dominerende i erhvervslivet, at netop Windows Mobile er et oplagt valg for en del virksomheder.

Computerworlds journalist Povl D. Rasmussen rapporterer fra Mobile World Congress hele ugen.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S