Er Windows Phone 7 nok til at redde Microsoft?

Her kan du se nærmere på Microsofts nye smartphone-styresystem, Windows Phone 7, der skal redde selskabet i kampen mod de populære Android-telefoner og Apples iPhone. Er det nok?

Artikel top billede

Rygterne om en relancering af Microsofts Windows Mobile skulle vise sig at holde stik.

I går eftermiddag gik Microsofts topchef Steve Ballmer ganske som ventet på scenen på World Mobile Congress i Barcelona med budskabet om, at Microsoft nu vil starte på en frisk.

Windows Phone 7 Series er navnet på en ny række smartphone-produkter fra Redmond-selskabet.

Væk er Windows Mobile-styresystemet.

Det erstattes er et nyt Zune-inspireret OS, der kommer med mobil version af Xbox Live, mediemuligheder a la dem, man finder på Zune, en tæt kobling til sociale medier og integration med Office 2010 og Sharepoint.

Live-informationer

Konceptet med den nye "Microphone" er, at brugeren skal bruge mindst mulig tid på at åbne og lukke applikationer.

I stedet indeholder selve startskærmen en række live-informationer, for eksempel om modtagne mails og opdateringer på sociale netværk.

Når Windows Phone 7-styresystemet rammer markedet senere i år, vil det være på en række forskellige enheder, og hardware specifikationerne er endnu ikke afsløret.

Hård kamp for Microsoft

Gartner har i en vurdering af den fremadrettede udvikling inden for smartphone-operativsystemer vurderet, at Symbian-platformen i 2012 vil have en markedsandel på 37,4 procent.

De følgende pladser vil, hvis Gartners forudsigelse holder stik, gå til Android med 18 procent, RIM's BlackBerry-styresystem med 13,9 procent og iPhone OS med 13,6 procent.

Windows Mobile vil ifølge Gartner være på ni procent af de solgte smartphones - det svarer cirka til den nuværende markedsandel. Forudsigelsen er dog lavet, før det nye Windows Phone 7 var lanceret.

Går man bare et par år til bage - til før Apples iPhone OS og Googles Android eksisterede - var Windows Mobile en noget større spiller på markedet - og det er den situation, Microsoft nu skal forsøge at genskabe.

Se præsentationen af Windows Phone 7:

(Video er blevet fjernet)

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S