Er Windows Phone 7 nok til at redde Microsoft?

Her kan du se nærmere på Microsofts nye smartphone-styresystem, Windows Phone 7, der skal redde selskabet i kampen mod de populære Android-telefoner og Apples iPhone. Er det nok?

Artikel top billede

Rygterne om en relancering af Microsofts Windows Mobile skulle vise sig at holde stik.

I går eftermiddag gik Microsofts topchef Steve Ballmer ganske som ventet på scenen på World Mobile Congress i Barcelona med budskabet om, at Microsoft nu vil starte på en frisk.

Windows Phone 7 Series er navnet på en ny række smartphone-produkter fra Redmond-selskabet.

Væk er Windows Mobile-styresystemet.

Det erstattes er et nyt Zune-inspireret OS, der kommer med mobil version af Xbox Live, mediemuligheder a la dem, man finder på Zune, en tæt kobling til sociale medier og integration med Office 2010 og Sharepoint.

Live-informationer

Konceptet med den nye "Microphone" er, at brugeren skal bruge mindst mulig tid på at åbne og lukke applikationer.

I stedet indeholder selve startskærmen en række live-informationer, for eksempel om modtagne mails og opdateringer på sociale netværk.

Når Windows Phone 7-styresystemet rammer markedet senere i år, vil det være på en række forskellige enheder, og hardware specifikationerne er endnu ikke afsløret.

Hård kamp for Microsoft

Gartner har i en vurdering af den fremadrettede udvikling inden for smartphone-operativsystemer vurderet, at Symbian-platformen i 2012 vil have en markedsandel på 37,4 procent.

De følgende pladser vil, hvis Gartners forudsigelse holder stik, gå til Android med 18 procent, RIM's BlackBerry-styresystem med 13,9 procent og iPhone OS med 13,6 procent.

Windows Mobile vil ifølge Gartner være på ni procent af de solgte smartphones - det svarer cirka til den nuværende markedsandel. Forudsigelsen er dog lavet, før det nye Windows Phone 7 var lanceret.

Går man bare et par år til bage - til før Apples iPhone OS og Googles Android eksisterede - var Windows Mobile en noget større spiller på markedet - og det er den situation, Microsoft nu skal forsøge at genskabe.

Se præsentationen af Windows Phone 7:

(Video er blevet fjernet)

Læses lige nu

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse