Er Windows Phone 7 nok til at redde Microsoft?

Her kan du se nærmere på Microsofts nye smartphone-styresystem, Windows Phone 7, der skal redde selskabet i kampen mod de populære Android-telefoner og Apples iPhone. Er det nok?

Artikel top billede

Rygterne om en relancering af Microsofts Windows Mobile skulle vise sig at holde stik.

I går eftermiddag gik Microsofts topchef Steve Ballmer ganske som ventet på scenen på World Mobile Congress i Barcelona med budskabet om, at Microsoft nu vil starte på en frisk.

Windows Phone 7 Series er navnet på en ny række smartphone-produkter fra Redmond-selskabet.

Væk er Windows Mobile-styresystemet.

Det erstattes er et nyt Zune-inspireret OS, der kommer med mobil version af Xbox Live, mediemuligheder a la dem, man finder på Zune, en tæt kobling til sociale medier og integration med Office 2010 og Sharepoint.

Live-informationer

Konceptet med den nye "Microphone" er, at brugeren skal bruge mindst mulig tid på at åbne og lukke applikationer.

I stedet indeholder selve startskærmen en række live-informationer, for eksempel om modtagne mails og opdateringer på sociale netværk.

Når Windows Phone 7-styresystemet rammer markedet senere i år, vil det være på en række forskellige enheder, og hardware specifikationerne er endnu ikke afsløret.

Hård kamp for Microsoft

Gartner har i en vurdering af den fremadrettede udvikling inden for smartphone-operativsystemer vurderet, at Symbian-platformen i 2012 vil have en markedsandel på 37,4 procent.

De følgende pladser vil, hvis Gartners forudsigelse holder stik, gå til Android med 18 procent, RIM's BlackBerry-styresystem med 13,9 procent og iPhone OS med 13,6 procent.

Windows Mobile vil ifølge Gartner være på ni procent af de solgte smartphones - det svarer cirka til den nuværende markedsandel. Forudsigelsen er dog lavet, før det nye Windows Phone 7 var lanceret.

Går man bare et par år til bage - til før Apples iPhone OS og Googles Android eksisterede - var Windows Mobile en noget større spiller på markedet - og det er den situation, Microsoft nu skal forsøge at genskabe.

Se præsentationen af Windows Phone 7:

(Video er blevet fjernet)

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS