Er Windows Phone 7 nok til at redde Microsoft?

Her kan du se nærmere på Microsofts nye smartphone-styresystem, Windows Phone 7, der skal redde selskabet i kampen mod de populære Android-telefoner og Apples iPhone. Er det nok?

Artikel top billede

Rygterne om en relancering af Microsofts Windows Mobile skulle vise sig at holde stik.

I går eftermiddag gik Microsofts topchef Steve Ballmer ganske som ventet på scenen på World Mobile Congress i Barcelona med budskabet om, at Microsoft nu vil starte på en frisk.

Windows Phone 7 Series er navnet på en ny række smartphone-produkter fra Redmond-selskabet.

Væk er Windows Mobile-styresystemet.

Det erstattes er et nyt Zune-inspireret OS, der kommer med mobil version af Xbox Live, mediemuligheder a la dem, man finder på Zune, en tæt kobling til sociale medier og integration med Office 2010 og Sharepoint.

Live-informationer

Konceptet med den nye "Microphone" er, at brugeren skal bruge mindst mulig tid på at åbne og lukke applikationer.

I stedet indeholder selve startskærmen en række live-informationer, for eksempel om modtagne mails og opdateringer på sociale netværk.

Når Windows Phone 7-styresystemet rammer markedet senere i år, vil det være på en række forskellige enheder, og hardware specifikationerne er endnu ikke afsløret.

Hård kamp for Microsoft

Gartner har i en vurdering af den fremadrettede udvikling inden for smartphone-operativsystemer vurderet, at Symbian-platformen i 2012 vil have en markedsandel på 37,4 procent.

De følgende pladser vil, hvis Gartners forudsigelse holder stik, gå til Android med 18 procent, RIM's BlackBerry-styresystem med 13,9 procent og iPhone OS med 13,6 procent.

Windows Mobile vil ifølge Gartner være på ni procent af de solgte smartphones - det svarer cirka til den nuværende markedsandel. Forudsigelsen er dog lavet, før det nye Windows Phone 7 var lanceret.

Går man bare et par år til bage - til før Apples iPhone OS og Googles Android eksisterede - var Windows Mobile en noget større spiller på markedet - og det er den situation, Microsoft nu skal forsøge at genskabe.

Se præsentationen af Windows Phone 7:

(Video er blevet fjernet)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics