Microsoft: Pas på vores antivirus-software

Microsofts antivirus-løsning, Security Essentials, er udsat for falske kopier med skadelig kode.

Artikel top billede

Microsofts gratis antivirus-løsning til Windows-brugerne, Security Essentials, blev frigivet for omkring fire måneder siden, og har generelt fået gode anmeldelser med på vejen - dog ikke af konkurrenterne.

Pakken, der allerede er blevet downloadet flere millioner gange, er dog nu kommet i problemer.

selskabets officielle sikkerheds-blog skriver Microsoft, at Security Essentials er udsat for falske kopier, der indeholder skadelig kode.

"Et af de ældste tricks, som slyngelagtige antivirus-produkter anvender, er at anvende et navn eller "look and feel", der minder om lovlig software … Så det var uundgåeligt, at dagen matte komme, hvor en forbryder ville forklæde sig som noget, der minder om Microsoft Security Essentials," skriver Microsoft-medarbejder David Wood.

Den falske antivirus—software bærer navnet "Security Essentials 2010" og er i virkeligheden Trojan:Win32/Fakeinit.

500

Den falske software kalder sig Security Essentials 2010.

"Fakeinits downloader installerer ikke bare den falske scanner - den holder også øje med andre processer og forsøger at udslette dem, den ikke kan lide ved at hævde, at de er inficerede," skriver David Wood på Microsoft-bloggen.

Samtidig sænker den falske software niveauet på en række sikkerhedsindstillinger, blokerer for adgangen til en række web-domæner, heriblandt Ebay.com, og ændrer skrivebordets baggrund, så brugeren ser det nedenstående billede.

500

Sådan kan dit skrivebord komme til at se ud, hvis du får besøg af "Security Essentials 2010."

Du kan læse mere om den falske antivirus-software her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job