Microsoft: Pas på vores antivirus-software

Microsofts antivirus-løsning, Security Essentials, er udsat for falske kopier med skadelig kode.

Artikel top billede

Microsofts gratis antivirus-løsning til Windows-brugerne, Security Essentials, blev frigivet for omkring fire måneder siden, og har generelt fået gode anmeldelser med på vejen - dog ikke af konkurrenterne.

Pakken, der allerede er blevet downloadet flere millioner gange, er dog nu kommet i problemer.

selskabets officielle sikkerheds-blog skriver Microsoft, at Security Essentials er udsat for falske kopier, der indeholder skadelig kode.

"Et af de ældste tricks, som slyngelagtige antivirus-produkter anvender, er at anvende et navn eller "look and feel", der minder om lovlig software … Så det var uundgåeligt, at dagen matte komme, hvor en forbryder ville forklæde sig som noget, der minder om Microsoft Security Essentials," skriver Microsoft-medarbejder David Wood.

Den falske antivirus—software bærer navnet "Security Essentials 2010" og er i virkeligheden Trojan:Win32/Fakeinit.

500

Den falske software kalder sig Security Essentials 2010.

"Fakeinits downloader installerer ikke bare den falske scanner - den holder også øje med andre processer og forsøger at udslette dem, den ikke kan lide ved at hævde, at de er inficerede," skriver David Wood på Microsoft-bloggen.

Samtidig sænker den falske software niveauet på en række sikkerhedsindstillinger, blokerer for adgangen til en række web-domæner, heriblandt Ebay.com, og ændrer skrivebordets baggrund, så brugeren ser det nedenstående billede.

500

Sådan kan dit skrivebord komme til at se ud, hvis du får besøg af "Security Essentials 2010."

Du kan læse mere om den falske antivirus-software her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland