Microsoft: Pas på vores antivirus-software

Microsofts antivirus-løsning, Security Essentials, er udsat for falske kopier med skadelig kode.

Artikel top billede

Microsofts gratis antivirus-løsning til Windows-brugerne, Security Essentials, blev frigivet for omkring fire måneder siden, og har generelt fået gode anmeldelser med på vejen - dog ikke af konkurrenterne.

Pakken, der allerede er blevet downloadet flere millioner gange, er dog nu kommet i problemer.

På selskabets officielle sikkerheds-blog skriver Microsoft, at Security Essentials er udsat for falske kopier, der indeholder skadelig kode.

"Et af de ældste tricks, som slyngelagtige antivirus-produkter anvender, er at anvende et navn eller "look and feel", der minder om lovlig software … Så det var uundgåeligt, at dagen matte komme, hvor en forbryder ville forklæde sig som noget, der minder om Microsoft Security Essentials," skriver Microsoft-medarbejder David Wood.

Den falske antivirus—software bærer navnet "Security Essentials 2010" og er i virkeligheden Trojan:Win32/Fakeinit.

500

Den falske software kalder sig Security Essentials 2010.

"Fakeinits downloader installerer ikke bare den falske scanner - den holder også øje med andre processer og forsøger at udslette dem, den ikke kan lide ved at hævde, at de er inficerede," skriver David Wood på Microsoft-bloggen.

Samtidig sænker den falske software niveauet på en række sikkerhedsindstillinger, blokerer for adgangen til en række web-domæner, heriblandt Ebay.com, og ændrer skrivebordets baggrund, så brugeren ser det nedenstående billede.

500

Sådan kan dit skrivebord komme til at se ud, hvis du får besøg af "Security Essentials 2010."

Du kan læse mere om den falske antivirus-software her.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S